Beklenmedik bir anda kapının dışında kalarak kapıyı acil olarak açmak durumunda kalabilirsiniz. Böyle anlarda akla ilk olarak kredi kartıyla çelik kapının açılması gelmektedir.

Kredi Kartıyla Çelik Kapı Açılması 

Herkese ve her şeye rağmen kapının bir türlü açılamadığı durumlarda ortaya hoş olmayan, can sıkıcı durumlar çıkabilir. Hele ki içeride küçük bir çocuk, hasta biri varsa veya çeşitli sebeplerden ötürü b an önce içeri girilmesi gerekiyorsa. Birkaç saniyeliğine dışarı çıkılıp, kapının herhangi bir nedenle kapanması ve tekrar açılmaması gibi huzursuzluk veren sebepler de gündeme gelebilir. Böyle durumlarda akla ilk gelen çilingir olmaktadır. Fakat çilingir her zaman anında ulaşılabilecek bir çözüm olamaya bilir.

Hiç beklenilmeyen bir anda anahtarın kaybolması, kilidin veya anahtarın kırılması, kaleninhasar görmesi, anahtarın hatalı olması gibi nedenlerle kilitli bir kapının dışında olabilirsiniz. Bu konuda kapıyı açmak için çeşitli alternatif yollar bulunmaktadır.


Kredi Kartı Kullanılarak Çelik Kapı Açılması

Herkes dairenin veya odanın girişindeki kapının kapanması durumunda ne yapılacağını bilmelidir. Çoğu zaman bu, çarpma çubuğunun çelik yapıları ile gerçekleşir, bu tür kapılar kapalı olduklarında otomatik olarak yerine oturur, yani, anahtar gerekli değildir.

Çelik kapının aniden anahtarsız kapanması durumunda tel veya kredi kardı gibi herhangi bir plastik kart gibi doğaçlama araçlar kullanmanın denenmesinde fayda bulunmaktadır. İnce bir nesne, kapı ile kutu arasındaki boşluğa girebilir ve dili ittirebilir. Cıvata durumunda, bu yöntem etkili olmayabilir. 

Çelik Kapının Anahtarsız Açılması

Kilidin açılma nedenleri çok fazladır: anahtarın kırılması veya kaybolması, mekanizmanın tıkanması, kapı kanadının sarkması ve diğerleri. Sorunu bir uzmana emanet etmek daha iyidir, ama ya usta meşgulse ya da karanlıkta arıza meydana gelirse? Kalenin türlerini ve zayıf noktalarını anlarsanız sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Anahtarı kullanmanın bir yolu yoksa ,  çelik kapıyı açmak için birkaç yöntem bulunmaktadır.

 Filmlerde çoğu kez bir kahramanın veya hırsızın herhangi bir çelik kapıyı açmak için kredi kartı gibi aletler kullanıldığı gözlemlenmiştir. Gerçek hayatta bu yöntemle kapı açmaya çalışmak etik bir yol olmadığı gibi ciddi bir suç olmaktadır. Bunun yanında eğer kapalı olan çelik kapı kendi kapınızsa içeri girmek için çilingiri aramadan önce kredi kartı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kullanılmayan eski kartlar, otel kartları, alış veriş kartları gibi plastik kartlar çelik kapı açılmasında, doğru şekilde uygulanılması durumunda başarılı sonuçlar vermektedir. Lamine kartlar bu konuda esnek bir yapıya sahip olduğu için oldukça kullanışlıdır. Herhangi bir kredi kartı o an mevcut olmaması durumunda plastik bir PET şişe kesilerek de kullanılabilir.

Uygulama Aşamaları

Hayat neler olabileceği önceden tahmin edilemez. Her şey olabilir, bu yüzden kilidin takılı kalması veya anahtarın kaybolması durumunda kapıyı nasıl açacağınız bilgisi gereksiz olmayacaktır. Tabii ki, en kolay yol bir Çilingir aramak olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu imkansızdır veya durum hızlı bir çözüm gerektirir.

  • Cüzdanınızdan bir kredi karttı seçilir. Çelik kapının açılması amacıyla kullanılan bu kartın illa ki; kredi kartı olması da zorunlu değildir. Bu kart bir mağazadan alınan kartlar, hediye kartı, fitness kulübünde üyelik kartı gibi plastik kartlar da olabilmektedir. Kredi kartı kullanarak açmaya çalışmanız halinde, bu kartı kırma ya da manyetik alanına zarar vererek devre dışında bırakma riskiyle karşı karşıya olunabilmesi mümkündür. Seçilen kartın biraz büyük ve esnek olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda seçilen kredi kartının metal mandal üzerine basacak kadar güçlü olması da gerekir.
  • Kapı ve kapının kancası arasındaki kısım kredi kartıyla çizilir. Kredi kartı mümkün olduğunca kapıya dik bir açıyla yerleştirilmelidir. Boşluğu daha iyi görmek için kapı ileri geri çekilir. Ne yazık ki, bu yöntem bütün kapılarla çalışmamaktadır. Bu yöntem en iyi şekilde kale içine bakılması mümkün olan kapılarda kullanılmaktadır.
  • Kredi kartından daha büyük ve daha esnek kartların kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Kartı kapı koluna doğru bükülmelidir. Bu işleme kredi kartı tarafı daha derine inene kadar devam edilir.. Bazen kapı tutamağına bile dokunabilir. Bu yüzden kart cıvatayı çıkarmak için doğru konuma gelecektir.
  • Daha sonra kredi kartı ters yönde bükülür.Böylece kart, cıvatanın ucunun altından kaymasına sebep olur ve bu da hareket etmesine zemin hazırlar. Hızla kapı açılır. Süreç içinde kapıya yaslanmayı denenebilir. Eğer işe yaramazsa istenen konuma ulaşıncaya kadar kapının ileri geri sallamaya devam edilmesi gerekir.

Püf Noktaları

  • Ne tür bir kilit takılı olduğu bilmiyorsanız, kartı yerleştirilir ve aynı anda farklı yönlerde döndürülür
  • Bazı kapıların kapıyı çevirip açmadan bile açılması çok kolaydır. Sadece kartı itilir ve bastırılır.
  • Kredi kartı kötü bir şekilde eğilmişse, bir kartvizit denenebilir.
  • Kapı civatalıysa, kredi kartıyla açılması mümkün değildir. Bu tür durumlarda kilit kesilebilir.
  • Kartı çekilerek veya kartın üzerine baskı uygulanarak kapı kolunun çekilmesiyle de açılabilir. Ancak bu durumda, karta daha ciddi zarar verilir ve işlem daha uzun sürebilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle