Asma kilitler taşınabilir kilitler olması amacıyla çok amaçlı yerlerde kullanılabilir. Bu kilitlerin anahtarları kaybolması halinde açma işlemi diğer kilitlere göre daha kolaydır.

Asma Kilit Açma Teknikleri


Anahtarsız Açma Kilit Açma

Asma kilitlerin taşınabilir olması ve güvenli olması sebebiyle insanların dolaplarını, bisiklet ya da motorlarının çalınmaması için kullanmaktadır. Bu kilitler uzun yıllardır anahtar ile açılan ya da şifreli olanları bulunmaktadır. Yurt ya da kışla gibi kalabalık ortamlarda insanların eşyalarının çalınmaması için kullandıkları asma kilitlerin anahtarlarının kaybolması ya da şifrelerini unutmaları durumunda açmak için aslında basit yöntemler bulunmaktadır. Bir kilidi açmak için şu yöntemler kullanılabilir:

 • Tel yardımıyla asma kilit açma;
 • Tornavida kullanılarak asma kilit açmak;
 • Kola kutusuyla asma kilit açmak;
 • İp yöntemiyle asma kilit açma;
 • Pil yardımıyla asma kilit açmak.

Özel eşyalarının çalınmaması için insanların güvenliğini sağlamak amacıyla kullandıkları kilit anahtarının kaybolması halinde ya da şifreleri unutulması durumunda kilidin güç kullanılarak kırılması eşyalara da zarar verebilir. Bu durumda kilidin açılması için daha kolay yöntemleri deneyerek kilidin açılması sağlanabilir.

Tel Kullanılarak Asma Kilit Açımı

 • 1 adet zor bükülen tel;
 • 1 adet pense.

Kilidin içine girecek olan telin güçlü bir tel olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle de bayanların saçları için kullandıkları tel toka ya da defterlerin sayfalarında kullanılan ataş gibi sert teller kullanılarak açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 2 tane tel toka ya da 2 tane ateşe ihtiyacınız olacaktır.

Pense yardımıyla tellerin bir tanesi ele alınarak düzeltilerek iki kat olacak şekilde bükülmelidir. Daha sonrasında ise uç kısmının 5 mm uzunluğunda pense yardımıyla ucu kıvrılarak L şekline getirilmelidir. Diğer tel ise tek uzunlukta olmalıdır. Çift olarak L şekline getirmiş olduğunuz teli kilidin sağ tarafına diğer tel ise sol tarafına dikkat edilerek içine sokulmalıdır.

Çift olarak yaptığınız tel bükülmelidir. Tek olan tel ise dairesel hareketler yapılarak kilidin açılması sağlanmalıdır.

Tornavidayla Asma Kilit Açma Tekniği

 • 1 adet kilide uygun yıldız tornavida.

Günümüzde üretilmekte olan anahtar yardımıyla açılan kilitlerin bazılarının yıldız tornavida kullanılarak açılması mümkündür. Bakıldığı zaman normal bir anahtar olarak görmediğiniz bir yıldız tornavidaya benzeyen kilitler için kullanacak olduğunuz bir yöntemdir. Kilide uygun olan bir adet tornavida bulunmalı ve daha sonrasında ise kilidin deliğine tornavidanın oturtulması ve daha sonrasında da çekiç yardımıyla vurularak tornavidanın kilidin içerisine girmesi sağlanmalıdır. Tam olarak kilidin içerisine giren tornavidanın döndürülmesi ile birlikte kilit açılacaktır.

Kola Kutusuyla Asma Kilit Açma Tekniği

 • 1 adet kola kutusu;
 • 1 adet koli bandı;
 • 1 adet çakmak;
 • 1 adet tornavida;
 • 1 adet makas.

Teneke kola kutusunun kesilerek alt kısmının çıkartılması gerekmektedir. Yedek anahtar oluşturmak için en iyi yöntemler arasında olmaktadır. Bu yöntem sayesinde anahtarın yedeğini yapmış olacak ve anahtarın kaybı durumunda kullanabileceksiniz. Anahtarın ilk olarak çakmak ile ısıtılması ve daha sonrasında ısıtılan anahtarın kola kutusunun üzerine konularak üzerine bant yapıştırılmalıdır. Bu sayede anahtar hareket etmeyeceği için daha kolay kesilecektir. Çok dikkatli bir şekilde anahtarın en ince ayrıntısına kadar kesilmelidir. Anahtarınızın kaybolması halinde yaptığınız yedek anahtarı kullanarak kilidin içine soktuktan sonra tornavida ele alınarak kilit içine ittirilecek ve oluşan boşluğun yok olması sağlanacak ve yaptığınız anahtarın yedeği ile birlikte içine giren tornavida yavaş hareketler yapılarak çevrilmelidir. Bu sayede kilidin açılması da mümkün olur.

İp Yöntemiyle Asma Kilit Açma Tekniği

  

İp yönteminin kullanılarak kilidin açılması için bu kilitlerin anahtar ile açılıyor olmaması ve şifreli bir kilit olmalıdır. Çünkü şifreli kilitlerin, şifresini unuttuğunuz zaman kullanacak olduğunuz yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Şifresini unuttuğunuz kilidin üst kısmına bağladığınız ipin, hareket etmeyecek bir yere bağlamalı ve daha sonrasında germelisiniz. Kilidin gergin olması sonucunda bütün numaraların tek tek denenmesi sonucunda numaraların oturması ile birlikte kilidinde kolaylıkla açılacaktır.

Pil Yöntemiyle Asma Kilit Açma Tekniği

 • 1 adet kalem pil;
 • 1 adet makas;
 • 1 adet pense.

  

Kilitlerin açılması için kalem pilin dış tarafını kaplayan tenekenin çıkartılması ile birlikte kolaylıkla asma kilit açma işleminiz mümkündür. Kalem pilin teneke kısmının videoda gösterildiği şekilde kesilmesinin ardından, açılan kısmına yerleştirilmeli ve içerisine itilmesinin ardından pense yardımıyla teneke çevrilmelidir. Kilidin çok hızla açıldığını göreceksiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...

Yorum ekle