Son derece pratik olan pencere izolasyon bantları kolayca takıldığı için uzun süreli kullanımlar yapılabilmektedir.

Pencere izolasyon bandı takılması

Pencere izolasyon bandı takılması

Kış aylarında özellikle soğuk havanın içeriye girmesini önlemek için pencere izalasyon bantları kullanılır. Pencerelerin yalıtımının güzel yapılması evin ısını kontrol edebilmek ve ısıyı sabit tutabilmek için oldukça önemlidir.

Evin pencerelerinin ısı yalıtımının tam olarak yapılması elektrik ve doğalgaz gibi ısınmak için kullanılan cihazların faturalarını da yüksek oranda etkilemektedir. Evde ısı yalıtımını tam olarak sağlamak için doğru malzemeler kullanılması gerekmektedir. Pencere izalasyon bantları da ısı yalıtımı için oldukça hesaplı ve etkili olmaktadır.

Nasıl Takılır

Pencerelerde oluşan çatlaklar ve boşluklar kış aylarında evlerin ısı kaybına neden olmaktadır. pencere izalasyon bantları kış aylarında dışarıdaki soğuk havanın evin içerisine girmesini önlemekte en etkili yöntem olmaktadır. Pencere izalasyon bandını uygulamadan önce bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Nemli ve kuru bez, makas, şerit metre, zımpara ve pencere izalasyon bandı olmalıdır. Kullanılacak olunan izalasyon bandının pencerenizde bulunan boşluğa uygun olması gerekmektedir. Pencere izalasyon bantlarının arkasında ebatları yazmaktadır. İzalasyon bandı alınırken ebat ölçüsüne dikkat edilerek pencerenize uygun ebatta olan pencere izalasyon bandı alınmalıdır.

Pencereler önce nemli bezle silinerek temizlenir. İyice temizlenen pencere çerçeveleri daha sonra dikkatli ve düzgün bir şekilde zımparalanır. Tamamen pürüzsüz olacak şekilde zımparalanan pencereler tekrardan silinerek iyice temizlenir. Şerit metre kullanarak ne kadar pencere4 izalasyon bandına ihtiyacınız olduğunu tam olarak ölçün.

Şerit metre ile ölçerek aldığınız ölçü kadar izalasyon bandından kesin. Keserek hazırladığınız pencere izalasyon bandını temiz ve kuru olan pencere çerçevenize yukarıdan başlayarak uygulamalısınız. Pencere izalasyon bandının uç kısmından on cm kadar açın. Pencerenizin üst kısmından açtığınız yeri yavaş ve düzgün bir şekilde yapıştırın. Pencere izalasyon bandını yukarıdan aşağıya doğru arka kısımdan yapışkanı açarak ve ön kısımdan da elinizle bastırarak izalasyon bandını yapıştırın. Pencere çerçevenizde herhangi bir boşluk olup olmadığını kontrol edin.

Pencere çerçevenizde bulunan boşlukların tamamen dolduğundan emin olun ve elinizle tekrar bastırarak kontrol edin. Tüm pencere çerçevelerini pencere izalasyon bandı ile kapladıktan sonra ve kontrol ettikten sonra en az dört saat izalasyon bandına kesinlikle dokunmamalısınız.  Bu süre zarfında pencere izalasyon bandı çerçeveye tamamen yapışacak ve tüm çatlak ve boşlukları doldurmuş olacaktır. Bu basit ve kolay uygulama ile evinizin ısı yalıtımını sağlamış olacaksınız.

Çeşitleri

Bondit pencere izalasyon bandı 3 ve 7 mm boşluklar içindir, siyah renklidir ve bombeli yapıdadır. Rem D modeli pencere izalasyon bandı beyaz renktedir, 5.5 ve 9 mm boşluklar için uygundur düz yapıdadır. Kauçuk pencere izalasyon bandı kahverengindedir, 2*50 m rulo halindedir.

İkili bombeli olan pencere izalasyon bandı ister ikili olarak isterseniz ortadan keserek tek şerit halinde kullanabilirsiniz. 3 ve 7 mm boşluklar için uygundur, bombeli yapıya sahiptir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle