Otomatik cam kapıların açılıp kapanabilmeleri için motor sistemi gerekmektedir. Cam kapı motorlarının çeşitleri ve farklı sistem özellikleri bulunmaktadır.

Çeşitleri

Otomatik cam kapıların marketlerde sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Ancak marketler dışında şirket binalarında, kuyumcularda, döviz bürolarında, hastane girişlerinde ve bunun gibi yerlerde de kullanılabilir. Ayrıca pasaj, AVM gibi iç mekanlarda bulunan mağazalarda da tercih edilen bir kapı türüdür. Otomatik cam kapıların çalışması için cam kapı motoru gerekecektir.

Cam kapı motoru

Cam kapı motoru

Fotoselli olarak da bilinen bu kapıların karmaşık bir çalışma sistemi vardır. Kapının üst kısmına bir radar yerleştirilir. Radar, gelen cisimleri algılayarak motoru harekete geçirir ve kapıların açılmasını sağlar. Yanlara kayarak açılıp kapanan bu kapılar hızlı bir çalışma sistemine sahiptir. Özellikle insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde tercih edilirler. Sistemin çalışması için kaliteli bir kapı cam kapı motoru gerekecektir.

Motor, yalnızca kumanda merkezinden alınan sinyal ile kapıyı harekete geçirmez. Ayrıca hızlı kapanma sebebiyle zarar görmemesi için hassas bir ayara sahiptir. Motor çeşitleri, monte edilecek kapının ve girişin büyüklüğüne göre değişebilir. Temelde hepsinin aynı sisteme sahip olduğunu söylemek mümkün. Ancak kapının özelliklerine göre farklı sistem özellikleri bulunabilir.

Pompasız kapı motorları, en çok tercih edilen motorlardır. Bu motorlar 100 kiloya kadar ağırlığa sahip kapılara takılabilmektedir. Pompalı hidrolik sistemleri ise yoğun insan sirkülasyonunun olduğu hastane gibi yerlerde tercih edilir. Bu sistemler genel olarak kapılar aşırı hızlı açılıp kapanınca zarar görmemeleri ve sirkülasyonu kaldırabilmeleri için tercih edilmektedir.

Öncü Firmalar ve Fiyatları

Hoermann, kapı motorları alanında en çok tercih edilen kuruluşlar arasında yer alıyor. Dairesel ve sürgülü kapılar için gelişmiş modeller üreten Hoermann’ın ürettiği motorlar güvenlik seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır. Konutlarda, kurumsal alanlarda ve endüstriyel bölgelerde güvenle kullanılabilecek olan bu motorlar tek tuşla kilit özelliğine sahiptir. Hoermann motorları 900 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Stark da tüm dünyada tercih edilen kapı motoru firmaları arasında yer alıyor. Bu motorlar gerek kullanım kolaylığı gerekse güvenlik özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Stark tarafından üretilen motorların tamamı gelişmiş sistem ve programlama özelliklerine sahiptir. 600 kilogramlık kapı motoru seti 920 TL gibi uygun bir fiyatla satın alınabilir.

Bosch da kaliteli kapı motorları üreten firmalar arasında yer alıyor. Üstelik diğer firmalara göre oldukça uygun cam kapı motoru fiyatları ile satışa sunulan ürünleri bulunuyor. Firma tarafından satılan fotoselli cam kapı motorlarını 130 TL gibi bir fiyat ile bulmak mümkün. Ancak motor seti alındığında fiyatın ciddi ölçüde artabileceğini de belirtmek gerekiyor.

Arma Kontrol, Türkiye’de özellikle kurumsal alanlarda tercih edilen firmalar arasında yer alıyor. Firmanın ürettiği kayar kapı motorları farklı sistem özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu motorlarda makaralı bir düzenek bulunuyor ve bu düzenek kapıların hızlı bir şekilde açılmasını sağlıyor. Arma Kontrol, standart bir cam kapı motoru fiyatı vermiyor. Fiyat bilgisi almak için firmayı arayabilirsiniz.

Ayarı Nasıl Yapılır

Motor ayarı genellikle satıcı firmanın görevli elemanları tarafından yapılır. Ancak mekandaki insan sirkülasyonuna göre gün içinde ayar değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden cam kapı motoru ayarı nasıl yapılır öğrenmeniz faydalı olacaktır. Kullanım talimatlarını uygulayarak cam kapınızın hızını ve diğer özelliklerini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Motorun üzerinde 1 ve 2 numaralı ayar düğmeleri vardır. 1 numaralı düğme kapının hızını ayarlar. Sağa doğru çevirdiğinizda yavaşlar, sola doğru çevirdiğinizde ise hızlanır. 2 numaralı düğme ise kapının çarpma hızını ayarlamak için koyulmuştur. Kapının yüksek bir çarpma hızına sahip olması zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden çarpma hızını olabildiğince düşük ayarlamanız faydalı olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle