Kapılar güvenlik uzmanları olarak bilinse de kapı açmak bazen insanlara zor gelebiliyor. Bu yüzden tasarlanan otomatik kapılar insanlara özellikle soğuk hava şartlarında büyük kolaylık sağlamaktadır. Anahtarlı kullanımları oldukça yaygındır.

Otomatik kapı motoru özellikleri

Otomatik kapı motoruOtomatik kapıların açılıp kapanması için motor sistemi kullanılır. Kapıların ağırlığına göre belli motorlar kullanılır.

Motorların çekim gücü ne kadar yüksek olursa kapılar o kadar hızlı açılır. Bu yüzden kapının ağırlığına yetebilecek bir motor seçilmelidir.

Seçtiğiniz firmanın modelinin üzerinde yazan numara ne kadar ağırlığı çektiğini göstermektedir, tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.

Bireysel kapılar uzunluğu ve kilogramı az olan kapılardır. Bu yüzden bu tür kapılarda kullanılacak motorların kapasitesi az olabilir.

Ancak bireysel kapıların kullanımı için yoğun ve ya az kullanım tercihleri vardır. Buna göre bir motor seçilmesi hem bütçeyi kasmayacak hem de kapıya uygun olduğu için fazla bakım gerektirmeyecektir.

Eğer kapılar büyük fabrika kapıları için kullanılacak ise daha yüksek çekim gücü olan motorlar kullanılmalıdır. Çünkü bu tür kapılar hem ağır hem de uzun olurlar.

Ancak daha uygun fiyatlı modeller de mevcuttur. Tercih meselesi olduğu gibi bu tür kapılara çok fazla bakım gerekir.

Bakım yapılmaz ise zamanla motor işlevini yitirir, arızalanır.

Seçim yaparken çekim gücü yüksek bir motor seçmek kapınızın açılmasını hızlandıracaktır.

Motorların modelleri genel olarak rakamlardan oluşur bu rakamlar kaç kg ağırlığı çekebildiğini göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse Slide 800 modeli 800 kg ağırlığındaki bir kapıyı çekebilir. Bu motorların gücü en az 370 watt kadar olmalıdır.

Model ve yaklaşık fiyatlar

Otomatik kapı motoruOtomatik kapı motorları firmaları çekim güçlerine göre motorlar üretmektedirler. Fiyatları da çekim gücü arttıkça yükselmektedir.

Montajları için usta gerekmez, kişi kendisi de kurulumunu kolayca yapabilir. Paketlerin içinde genellikle montaj malzemeleri vardır. Bakımını da tüketici kendi kolaylıkla yapabilir.

Ayrıca paketlerin içinden hediye olarak 2-3 adet kumanda da çıkabilir, böylece montajdan sonra kolayca denemelerinizi yapabilirsiniz.

Güvenlik sistemleri hakkında uzman bir firma ile anahtarlar çoğaltılabilmektedir.

Elektrik kesintilerinin çok sık yaşandığı bölgelerde kullanılacak motora oldukça önem verilmelidir.

Aldığınız otomatik kapı motorunun Watt derecesi arttıkça arızalanma ve devre yapma durumları daha çok artar. Bu yüzden aldığınız ürünün garantisinin olmasına dikkat etmek gerekir. Böylece bütçenizde güven altına alınır.

  • Slide firması motorun çekeceği kg ağırlığına göre modellerine isim vermektedir. %20 gibi kullanımı olan kapılarda düşük Watt seçeneği tercih edilir. Elektrik kesintilerinde manuel kullanımı vardır.
  • Bravo firması da modellerine ismini çekebileceği çekim gücüne göre isimlendirmektedir. Özellikle yoğun kullanımı olan kapılarda kullanılır.

Genellikle akü ile kullanıldıkları için elektrik kesintilerinden etkilenmezler.

5-6 metre gibi küçük kapılarda tercih edilirler.

  • Oli firması da diğer firmalar gibi modellerine isimlerine çekim güçlerine göre vermektedir. Bu da müşteri tarafından kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle büyük fabrika kapılarında kullanıldıkları için çekim gücü yüksek motorlar üretirler. Hidrolik yağlı redüktör kiti ile kullanıldığı için de elektrik kesintileri sorun olmaz.

14 metre gibi uzunluğu olan kapılarda kullanılırlar, çekim güçleri oldukça yüksektir.

Fiyatları ise yine çekebildiği kg rakamlarına yakın fiyatlarda ve gayet uygundur.

MODEL FİYAT ÖZELLİK
Slide 800 800 TL 800 kg çekim gücü ve 370 W
Bravo 500 710 TL 500 kg çekim gücü ve 280 W
Oli 1500 1100 TL + KDV 1500 kg çekim gücü ve 740 W
Oli 2000 1300 TL + KDV 2000 kg çekim gücü ve 1120 W


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle