Kapılar güvenliği sağlamak dışında son sistemler ile kullanıcıların rahatlığını da sağlamaktadırlar. Bu tür kapılara en iyi örnek ise otomatik kapılardır. Otomatik kapılar hem zamandan hem de maddi açıdan büyük avantaj sağlarlar.

Otomatik kapı arızaları

Otomatik kapıOtomatik kapılar kullanım açısından büyük kolaylık sağlasa bile bazen arızalanabiliyorlar.

Otomatik kapıların sorun çıkaran yerleri motorlarıdır. Kapının boyutuna ve ağırlığına göre bir motor seçilmelidir. Eğer yanlış bir motor alınırsa her an arıza çıkabilir.

Özellikle elektrik kesilmelerinde motorlar oldukça zorlanır. Bu yüzden her kesilmeden sonra motorlar kontrol edilmeli ve kaçak olup olmadığına bakılmalıdır.

Motor arızaları olduğu zaman kapılar açılmaz. Bu yüzden manuel kullanımı olan bir kapı tercih edilmelidir.

Sistem trafosunda olan watt derecesi motora uyumlu olmalıdır. Eğer uyum sağlanmaz ise motor bir süre sonra sürekli devre dışı kalmaya başlar. Bu da motorun bozulmasını hızlandırır.

Kapı otomatikleri özellikle apartman tarzı toplu yaşanan yerlerde en çok kullanılan sistemler. Otomatikler duvar içinden çekilip kapıya bağlandığı için arızaları bulmak biraz zorlaşabiliyor.

Ancak işinde uzman biri nedeni kolayca anlayabilir.

Elektrik kesimlerinde çalışmayan kapı otomatikleri manuel kullanılmaktadır. Bu da bozulmasını engelleyen bir durumdur.

Kapı otomatiği sistemleri duvarların içinde yer aldığı için fazla tahrip olmayacak gibi düşünülse bile düzgün takılmayan ve ince yapılı kablolar havasız kalınca ve devre az gelince yıpranabilmektedir.

Yıpranan kablolara akım gitmediğinden otomatik bozulur ve yeni bir tesisat döşenmesi gerekir.

Arıza tamiri

Otomatik kapı problemleri bazen basit hatalar yüzünden olabilmektedir. Yanlış döşenen bir sistem kısa bir süre sonra hata verdiği gibi, devrelerde kaynaklanan bir sorundan da olabilmektedir.

Otomatik kapılar satın alınırken kullanılacak malzemeler kutunun içinden çıkar. Böylece kurulum dahi tek başına yapılabilir.

Kutunun içinden çıkan malzemeler her hangi bir arıza durumunda tamir işlemi içinde kullanılmaktadır.

Motorun lehim devlerinde olan oksitlenme bir süre sonra çalışmamasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda yapılacak tek bir şey vardır.

  1. İlk olarak motor devre dışı bırakılır ve elektrik ile olan bağlantısı kesilir.
  2. Motorun içi açılır ve oksitlenen bölge bulunur.
  3. Oksitlenen bölge kolonyalı mendil ile temizlenir. (eğer lehimler küçük ise kulak çubuğu ile hafif ıslatılarak da temizlenebilmektedir.)
  4. temizlendikten sonra devreler tekrar doğru şekilde yerine bağlanır.

Tekrar devreye sokulan motor çalışacaktır.

Hangi arızalar için servis çağırılmalıdır?

Otomatik kapı Eğer elektrik ile konulardan anlayan biri iseniz sorunu bulmak sizin için oldukça kolay olacaktır. Ancak bilmeyen biri için sistem oldukça karışık görünür.

Bazen otomatik kapı hiçbir neden yokken açılmaz. Arızayı bulmak için motorun içi açılsa bile nedenin ne olduğunu anlayamazsınız. Böyle durumlarda yapılacak tek şey servisi çağırmaktır.

Servis size birkaç soru sorar ve sistemi açarak nedenini kolayca bulabilir.

Eğer herhangi bir tadilat sırasında sistem kablolarından birini kestiğinizi düşünüyorsanız ve kapınız açılmıyorsa size yardımcı olacak tek kişi yine servis elemanlarıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle