Otomatik ve manuel kepenk arızaları hakkında kısa bilgi veren ve kepenk arızalarını çözüme kavuşturma yöntemlerini anlatan makaledir.

Kepenk Tamiri

Silindir kepenk, kapı kepengi, kapı üstü ayrılabilir kepenk; kapı ve cam kepengi olmaktadır, birbirine bağlanmış yatay düzeyden oluşmaktadır. Yukarı kaldırıp açmak için kapı yükseltilir ve kapamak için de alçaltılır. Büyük kapılarda ise bu olay motorlu şekilde gerçekleştirilir. Kepenkler yağmur ve rüzgardan korunmayı sağlamaktadır. Kepenk düzenekleri, pencerenin ön tarafında kullanılır ve bu durum da hırsızlık ve barbarlıktan korunmayı sağlar.

Kepenk tamiri

Kepenk tamiri

Silindir şeklinde olan kepenkler sadece pencerelerde değil; garaj kapılarında, karavanlarda, mutfaklarda, okullarda, hapishanelerde, evlerde, dükkanlarda, mağazalarda, bahçelerde ve daha bir çok yerde kullanılır.

Uzun süre boyunca kullanılan kepenkler bir zaman sonra bazı sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden kepenk tamiri gerekli olmaktadır. Otomatik ve manuel kepenk olmak üzere iki farklı tür bulunmaktadır. Zaman içerisinde de bu kepenkler yağmurdan ve tozdan dolayı zarar görebilirler ve yağlanmaya ihtiyaç duyabilirler.

Kepenkler çelik, alüminyum ve pimapen gibi düzeneklerden yapılır. Bu durum kullanılacak olan yere ve güvenlik önlemine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde acil durum olduğunda güvenlik için otomatik bir şekilde kapanan kepenk sistemleri de kullanılmaktadır.

Otomatik Kepenk Arızalar

Otomatik kepenk sistemlerinde genel olarak iki sorun olabilir; kullanıcı hatası ve montaj hataları.

Otomatik kepenk arızası yaşadıysanız kepenk tamircisi aramadan önce kontrol etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Otomatik kepenginiz açılmıyor ya da kapanmıyor ise ilk olarak yapmanız gereken şey kumandı pilini kontrol etmek ve değiştirmek olacaktır. Pil değiştirildikten sonra tekrar çalışmıyor ise yedek olarak verilen ikinci kumandayı deneyin. İkinci kumanda da çalışmıyor ise alıcı da sorun olabilir. Daha sonra bakmanız gereken yer elektrik olacaktır. Elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol edip, şalterin atmadığından emin olmanız gerekir.

Otomatik kepenkler kullanıma dayalı olarak minimum arıza çıkarmaktadırlar. Aşırı ısınma gerçekleştiğinde kendine ait olan sistemi ile çalışmayı durdururlar ve soğuduktan sonra tekrar çalışırlar. Otomatik kepenk çalışmadığında yukarıda yazanları denedikten sonra tekrar çalışmaz ise, ortalama 1 saat bekleyerek soğumasını bekleyin ve tekrar çalıştırın. Bazı durumlarda elektrik kullandığınız alanlara yüklü miktarda elektrik akımı gelir. Yüksek elektrik akımı geldiğinde ise bu durum otomatik kepenk için sorun yaratır ve motorunun yanmasına neden olabilir.

Otomatik kepenk sistemlerinde gerçekleşen bir diğer arıza sorunu ise kepengin ısındığı zaman kendini durdurmaması ve ısınarak otomatik sisteminin yanmasıdır.

Montaj edilen otomatik kepenkler yanlış montaj edilir ise motoru arıza verebilir ve bu durum da otomatik sistemin çalışmasını engeller.

Manuel Kepenk Arızalar

Manuel kepenkler, otomatik kepenklerden daha ucuz olmaktadır, otomatik kepenkler biraz lükstür. Manuel kepengin çıkardığı sorunlar bellidir; sıkça ortaya çıkan sorun aşağıda belirtilmiştir.

Manuel kepenk arızalar arasında en sık ortaya çıkan arıza kordonun kopması olmuştur. Kordon koptuğunda, kepengin alt panosu açılmalıdır. Daha sonra kepenk sarıldıktan sonra sabit kalması sağlanmalıdır. Sabit kaldıktan sonra kepengin aşağı düşmesi engellenir. Kordonu dışarı çıkardıktan sonra sabitleme çivisi üzerine koyulur. Üst panoya kordon vidalanır ve kepengin iki yatay kısmına sarılır. Daha sonra sabitlenen vida çıkarılmalıdır. Alt panonun da vidaları sıkıldıktan sonra ve her şey yerine takıldıktan sonra kordonu deneyebilirsiniz.

Manuel kepenklerde ortaya çıkan bir diğer sorun ise, yerinden çıkmasıdır. Bu da kolay bir şekilde takılabilir. Dükkan ve mağaza gibi alanlarda kullanılan manuel kepenkler elle indirilip elle yukarı kaldırılır. Doğru kilitlenmediği zaman hırsızlık sorunu çıkarabilir.

Tamir Servisi

Montaj edilen manuel kepenk ve otomatik kepenk 2 yıl garantiye sahiptir. Kullanıcı hatasından dolayı kaynaklanan herhangi bir arıza yok ise kepenk tamir servisi ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Yanlış montaj, imalat hataları ve satış sonrası kullanıcı hatası olmaksızın gerçekleşen arızalara karşı teknik servis hizmeti mevcut bulunmaktadır. Böyle bir durum gerçekleştiği zaman gereken parçaların değişimini yapar ve yedek parçaları kullanır. Bundan ayrı olarak gereken durumlarda yeni bir manuel kepenk ya da otomatik kepenk montaj edebilir.

Yukarıda belirtilenler dışında oluşan hatalarda tamir servisi ücretsiz bir şekilde hizmet vermemektedir. Oluşan arızaları tamir servisi ilk olarak kontrol eder ve arızaya neden olan sorunu bulur. Eğer ortaya çıkan sorun kullanıcı hatasına dayalı olan bir arıza ise, tamir servisi ücretsiz bir şekilde yedek parça değişimini gerçekleştirmez.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle