Otomatik kepenk tamiri yaparken ve kepenk sistemleri yenilerken malzemeleri iyi seçmeniz gerekir. Bu yazıda kepenk malzemeleriyle ilgili bilgi bulunmaktadır.

Kepenk Güç Kaynağı

Kepenk Güç Kaynağı

Kepenk Güç Kaynağı

Otomatik kepenkler, senkronize sistemler olarak çalışır. Temel prensip, kepenk kanatlarının üst kattaki rulmana çekilmesi ve buradan aşağıya doğru inmesidir. Bu hareketi sağlayan motordur. Ancak kepenkin en önemli sistem parçasının kepenk güç kaynağı olduğunu belirtmek gerekir. Bu parça kepenkin beyni olarak görülebilir. Kepenki harekete geçiren ve motoru çalıştıran parça bu olduğu için oldukça önemlidir.

Güç kaynağı, kumanda ile aktive edilir. Kumandadan alınan sinyal motora iletilir ve motorun çalışması sağlanır. Motor ise kepenki rulmana çeker veya buradan tahliye eder. En önemli sistem parçasının güç kaynağı olduğunu düşününce, bu parçayı iyi seçmek gerekir. Diğer parçalar ne kadar kaliteli olursa olsun, güç kaynağı kalitesiz ise kepenki verimli bir şekilde kullanmanız imkânsızdır.

Kepenk güç kaynağının yalnızca motoru hareket ettirmek ile görevli olmadığını da belirtmek gerekir. Sistemin kullandığı elektrik enerjisi de bu mekanizma tarafından yönetilir. Ayrıca kepenke güvenlik sistemleri monte edilecekse güç kaynağı da bununla senkronzie edilebilir. Örneğin alarm sistemleri kepenk kapalıyken akfitleştirilip kumanda ile açıldığında inaktif edilebilir. Güç kaynağı tüm bu sistemleri yönetme kapasitesine sahip bir parçadır.

Güç kaynağı seçilirken, sinyal algılama gücü yüksek bir tercih yapılmalıdır. İyi bir güç kaynağı, kumandadan gelen sinyali bir saniyeden kısa süre içinde algılayarak motoru harekete geçirir. Sinyal algılama gücü düşük ve sistemde tam senkronizasyon sağlayamayan bir güç kaynağı dezavantajlı olacaktır.

Kumandalar

Kepenk Kumanda

Kepenk Kumanda

Belirtildiği gibi, kapıyı harekete geçiren temel cihaz kumandadır. Kumanda, güç kaynağına sinyal ileterek motorun çalışmasını sağlar. Her kepenk sistemi farklı bir kumanda senkronizasyonuna sahiptir. Bir kumanda ile aynı model olsa bile senkronize edildiği sistem dışında bir kepenki harekete geçirmek mümkün değildir. Bazı kumandalar şifre sistemiyle çalışmaktadır.

Otomatik kepenk kumandası, çeşitli sistemler ile kopyalanabilir. Eğer kaybolma gibi ihtimallere karşı yedek bir kumandanızın olmasını istiyorsanız, kepenk aldığınız firmaya başvurarak kumandanızı kopyalayabilirsiniz. Bununla birlikte, yeni bir kumanda satın aldığınızda sistem ile senkronize etmeniz gerekebilir. Eğer şifreli bir kumandaysa, sistemin kumandasından bir tane daha alıp şifre girmeniz yeterlidir.

Otomatik kapılar yalnızca uzaktan kumandalar ile harekete geçmez. Kartlı, parmak okuyuculu ve şifreli geçiş sistemleriyle de senkronize edilebilmektedir. Ayrıca birçok kepenk firması, mekanın iç kısmına acil durumlar için açılma düğmesi de monte etmektedir. Otomatik kepenkler yalnızca kumanda sistemleriyle çalışır. Bu yüzden iyi bir kumanda seçimi yapmak ve senkronizasyon konusunda dikkatli olmak gerekir.

Diğer Otomatik Kepenk Malzemeleri

Otomatik Kepenk Malzemeleri

Otomatik Kepenk Malzemeleri

Otomatik kepenk birçok parçadan oluşan bir sistemdir. Kumanda sistemi, güç kaynağı ve motor gibi kepenk malzemeleri harekete geçiren temel unsurlardır. Ancak kepenkin güvenli bir şekilde açılıp kapanabilmesi için bunlar dışında malzemeler de gerekir. Bu malzemeler her kepenkte bulunmaktadır. Tamir ve yenileme işlemlerinde kaliteli ürünler kullanmaya dikkat edilmelidir.

Kepenk yayı, otomatik kepenk malzemeleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Mekanizmanın en önemli parçaları arasında olduğunu söylemek mümkün. Kepenk mekanizmasının ana parçası olmakla birlikte, sistemin hareket etmesi için itici güce sahip temel unsurdur. Kepenk sisstemleri yenilenirken kaliteli, sağlam ve yeni bir kepenk yayı seçmek oldukça önemlidir.

Otomatik kepenk nasıl açılır sorusunun cevabı büyük ölçüde sistem parçalarında gizli. Bazı sistemleri otomatik kepenk anahtarı ile manuel olarak da aktif edilebilmektedir. Temel olarak anlatmak gerekirse, otomatik kepenk kumanda sistemi ve mekanizmanın senkronize bir şekilde çalışmasıyla harekete geçen bir sistemdir. Her parçası önemlidir ve tek bir parçasındaki aksaklık sistemi çalışmaz hâle getirebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle