Bu makalemiz size kapı yapımında kullanılan malzeme, eviniz özelliklerine göre kapı seçme, kapı kullanma yerine göre ve ihtiyaçlarınıza göre konstrüksiyon özelliklerini doğru anlamak ve bunlardan hareketle doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Odalar arası kapılar: hangisini seçmelisiniz?

Odalar arası kapıların türleri

Bugün piyasada çok çeşit odalar arsı kapıları bulunmaktadır. Modernizm, klasik, minimalizm, High-tech, Art deco vs. tarzında tasarıma sahip ve çok çeşit malzemeden yapılmış kapı görebilirsiniz. Kapı seçmek için mağazaya gidince göreceğiniz gibi seçenek gerçekten çok fazladır. Fakat bunların arasında nasıl seçeceksiniz? Evinizin tasarımına uyar mı?

Doğal olarak kapılar evin genel tasarımına uymalıdır. Bu sorularınıza cevap bulabilmek için kapı türlerin her biri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 

Klasik kapılar

Klasik kapılar

Klasik kapılar geleneksel tasarımıyla yapılmaktadır. (bak. Odalar arası kapıların tasarımı). Kapı kanadı ikiye ayrılmakta olup üçte ikisi üst kısmı ve kalan üçte biri de alt kısmını oluşturmaktadır.

Kapıların üst kısmasında cam yer almakta, dekoratif bölmeler ile birkaç parçaya ayrılmakta ve çerçeve ile süslenmektedir.

 

 

Modernist stil kapıları

Modernist stil kapıları

Modernist stil kapılar

Modernist stil kapıları genellikle kapı kanadında düz olmayan, farklı şekil ve boyutlarda işlenmiş cam ve kaplamalar ile süslenmektedir. Eğer evinizde ilginç ve benzersiz bir tasarım yapmak isterseniz bu tür kapılar sizin için çok güzel şekilde evinizde farklılık yaratır. Aklınızda bulunsun.

 

 

 

Tekno stil kapılar

Tekno stil kapılar

Tekno stil kapılar

Eviniz için minimalizm tasarım yapmak istiyor ve hangi kapıları tercih etmeniz gerektiği konusunda şüpheleniyorsanız, mağazaya gidince satış danışmanından bu stil kapıları isteyin. Modern ve farklı tasarıma sahip tekno stil kapıları ile bu amaca ulaşırsınız. Bu tür kapılar düz yüzey dörtgen cam ve çok az süslemesi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla çok şık ve modern görünüme sahip bu kapılar evinize güzellik kazandıracaktır.

 

 

High-tech stil kapıları

High-tech stil kapıları

High-tech stil kapıları

Bu tür kapıları daha çok minimalizm tasarımı ve yapımında alüminyum, cam, MDF parlak film kaplamalı PVC gibi farklı malzeme kullanılması ile bilinmektedir. Evinizin tasarımında parlak ve krom kullanılmışsa hangi stil kapı seçilmeli ve hangi malzemeden yapılmalıdır? Tabii ki High-tech stil kapılar çok daha uymaktadır.

 

 

 

Barok stil kapıları

Barok stil kapıları

Barok stil kapıları

Bu tür kapıları tek kelime ile tarif edebiliriz: lüks. Evinizde lüks ve en kaliteli malzemeleri kullanarak iç tasarımını yapmaya düşünüyorsanız mutlaka bu tür kapıları tercih etmelisiniz. Barok vitray, oyma, kemer ile süslemelerle dolu olduğundan dolayı daha çok sarayları hatırlatır. Barok stil kapıları da evinize mükemmel görünüm ve farklılık kazandıracaktır.

 

 

 

 

Odalar arası kapılar hangi malzemelerden yapılır?

Kapı yapımında kullanılan malzemelere göre sadece dış görünümü değil aynı zamanda kalitesi de değişmektedir. Kapılar sıcaklık farkı, nemlilik ve başka diş etkilere dayanıklı olması gerekmektedir. Dolayısıyla kapı seçerken kapı yapımında kullanılmış malzemeleri hakkında satış danışmanlarına sormalısın. Kapılar genellikle ahşap veya aşağıdaki malzemelerden yapılmaktadır:

 • Ahşap
 • MDF (orta yoğunlukta yapılmakta olanı)
 • Sıkıştırılmış karton
 • Sunta
Ahşap kapı fragmanı

Ahşap kapı fragmanı

Kapı yapımında bu malzemelerin sadece biri değil aynı kapı birkaç materyal kullanılarak yapılabilir. Örneğin kapının karkası çam ağacından, dolgu malzemesi olarak karton kullanılmış ve kaplaması da MDF ile yapılabilir.

En kaliteli ve aynı zamanda en pahalı kapılar tamamen ahşaptan yapılır. Bu kapıları için kayın, dişbudak, meşe be diğer kaliteli doğal ahşap kullanılmaktadır. Fakat kaliteli olması için bu tür kapıların yapımında özel teknoloji kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple doğal ahşap kapılar pahalıdır.

Doğal ahşap kapılar bulunan yerde evin içindeki mikroiklimin değişmesine dikkat edilmesi gerekir. Zira ne kadar kaliteli olsa da ahşap kapı mikroiklimin sürekli değişmesi ile çabuk bozulabilir. O yüzden ahşap kapı seçerken birkaç tabakadan yapılmış olan kapılar tercih edilir. Bu kapıların özelliklerinden en önemlisi sıcaklık ve nemliliğin değişmesi ile deformasyona maruz kalmamasıdır. Dolayısıyla kapının açılması ve kapanması acısından sorun olmayacaktır.

Kavak, çam gibi ağaçtan dizgi şeklinde birkaç ağaç çıta tabakasından yapılan kapılar daha dayanıklıdır. Genellikle iki veya üç tabakadan oluşan bu tür kapıları yapımında her tabakasında kullanılan ahşap ağaç lifin farklı yönlere yönlendirilmekte olup üzerinden doğal ahşap ile kaplanmaktadır. Bu şekilde işlenen kapı sağlam, dayanıklı ve mükemmel görünümü gibi özelliklere sahiptir.

Kapı seçerken sağlam, güzel ve pek çok bakım gerektirmeyen kapı istiyorsanız ve hangisi tercih edileceğini bilmiyorsanız özellikle bu tür kapılara bakmalısınız. Bu kapılar sıcaklık farkı, yüksek nemlilik ve uzun zaman kullanılmasına rağmen estetik özelliklerini kaybetmez ve pek çok bakım gerektirmez.

MDF ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile yapılan ve levha şeklinde tasarlanmış ahşap ürünüdür. Bu şekilde yapılan MDF çok önemli özelliklere sahiptir. Uzun zaman kullanılmasına rağmen MDF şeklini kaybetmez. Hatta yüksek nemlilik ve sıcaklık farkı MDF kullanılarak yapılan kapıları pek çok etkilemez.

Eğer çeşitler ve özellikleri arasında karar veremiyorsanız MDF kapılara dikkat edin. Güzel yapılınca bu tür kapılar çok sağlam ve dayanıklıdır. Aynı zamanda kaplama ve süslemesini yaparak mükemmel sonuca varabilirsiniz.

Kapı yapımında karton kullanılmasının sebebi üreticileri tarafından kapı daha hafifi olması için tercih edilmesidir. Aynı zamanda bu kapı boyutlarının daha kolay ayarlanması mümkündür. Dolayısıyla bu materyallerden kapı yapımı daha kolaydır. Fakat ses yalıtımı sizin için önemli ise kapıların dolgu malzeme olarak sunta kullanılanları daha elverişlidir.

Tavsiye: kapılarınıza doğru kapı kasasını seçmekte çok önemlidir. Seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri – kapı ve kapı kasası aynı malzemeden yapılmalıdır.

Kapı kanadının kaplaması

Kapı kaplamasında kullanılan malzemelerin özellikleri ve kapı kullanılan yerine göre nasıl tercih edilmelidir, hangi malzemeden yapılmalıdır, hangi özelliklerine dikkat edilmeli gibi birçok soru ile karşılaşmaktasınız. Piyasada çok çeşit ve türleri bulunması bunu daha da zorlaştırmaktadır.

Kapı kaplamasında en çok kullanılan malzemeler şudur:

 • Laminant. Yapımında taşıyıcı katmanı kimyasal maddelerle karıştırarak, yüksek ısı ve basınç ile preslenmiş ahşap talaşıdır. Be şekilde yapılması laminant çok sağlam ve dayanıklı olmasının sebebidir. Uygun fiyatına rağmen kaliteli ve dediğimiz gibi sağlam ve dayanıklı malzeme ile kaplanmış kapılar istiyorsanız bu malzemeden yapılmış kapıları tercih etmenizi tavsiye ederiz.
 • Doğal veya suni ahşap kaplamalı.
  Film kaplamalı PVC kapıları

  Film kaplamalı PVC kapıları

  Bu tür kaplama çok ince 1 mm kadar ahşap kaplama ile yapılmaktadır. Kaplaması için genellikle vişne ağacı, ceviz, meşe, maun ağacı gibi kaliteli ağaç türleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu tür kapıların kaplaması için doğal ahşap gibi görünen ve yapısına benzeyen ancak suni malzeme de kullanılmaktadır.

Bu şekilde kaplamalı kapıların ahşap kapıya kıyasla birçok avantajı vardır. Kaplamalı kapıla daha güzel ve uzun zaman rengini kaybetmemektedir. Aynı zamanda tamamen ahşap kapıya göre fiyatı çok daha uygundur. Bu sebeple güzel ve doğal görünen ve aynı zamanda fiyatı uygun kapı istiyorsanız bu tür kapıları tercih etmelisiniz.

 • Film kaplamalı PVC kapılar son zamanlarda kullanılmaya başladı ama hemen yaygınlaştı. Bu tür kaplama sağlam, sıcak farkına dayanıklı ve kullanılan surece estetik özelliklerini kaybetmemekte ve pek çok bakım gerektirmemektedir. PVC filmin kullanılması ile çok uygun fiyata kapıların mükemmel bir şekilde süslemek mümkündür.

Uygun fiyata kaliteli şey istiyorsunuz – neye dikkat edilmelidir? PVC kaplamalı kapılara bakmalısınız. Film ile kaplama yapılan bu kapılar kapı yüzeyindeki eğilme ve birleşme yerleri takip ederek mükemmel görünmektedir. Geçekten çok daha pahalı malzemelerden yapılmış kapılardan daha güzel görünen PVC kapıları en mantıklı tercihlerden biridir.

Kullanım yerine göre kapı türleri

Kapıların kullanım amacı çok basit ve açıktır: kapılar genellikle odalar ve mekanları ayırt etmek, onların birbirinden ses ve ısı izolasyonu için ayırmak gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Aynı zamanda bugün kapı evin genel tasarımına uymakta olup bir güzellik katması gerekir. Başka bir ifade ile sadece bir kapı değil aynı zamanda evinize estetik öncelik kazandırması gerekmektedir.

bu sebeple evinizin yatak odası, salon, mutfak veya banyo için kullanacağınız kapıları da doğru seçim yapmak önemlidir. Her odanın kapısı boyutları ve özelliklerine göre değişebilir. Örneğin banyo ve tuvalet kapısı olarak 70 santimetreden geniş kapı kanadı pek çok tercih edilmez. Salon odası için ise aksine geniş hatta çift kanatlı kapı tercih edilir.

Diş görüntüsü ile de farklı yapılmaktadır. Banyo kapısı genellikle camsız olurken diğer kalanları camlı yapılır. Eğer ailede küçük çocuk veya evcil hayvanlar varsa kapı seçerken bunların güvenliğine de dikkat etmelisiniz. Bu durunda küçük camlı veya sağlam tripleks kullanılan kapılar tercih edilir. Bu hususlara dikkat edin.

Buna ziyade özellikle banyo ve duş kapısı için doğal ahşap kapı tavsiye etmiyoruz. Çünkü yüksek nemlilik ve sıcaklık ahşap kapıları kötü etkilemektedir.

Kapıları evin inşaat aşaması veya tadilatta iken seçip hazırlıkları yapmak gerekir. Kapıların konstrüksiyon ve malzemesi ile çok çeşit bulunmakta ve daha kapı boşluğu yapılırken seçtiğiniz kapılar doğru bir şekilde monte edilebilmesi için belli özelliklere göre yapılmalıdır.

Kapı türleri:

 • Çarpma kapısı
 • Sürmeli kapı
 • Katlanır kapı
Sürmeli camlı kapı

Sürmeli camlı kapı

Bugün en yaygın olanlarından biri çarpma kapılardır. Kapı kasasına özel menteşeleri ile monte edilmekte olup bu tür kapılar her iki tarafa açılabilmektedir. Bu tür kapıları seçerken kapının açılabilmesi için ön ve arka tarafında yeterli kadar boş alan bulunması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden çarpma kapılar geniş alanlarda kullanılır ve küçük yerlerde uygun değildir.

 

Sürmeli kapıların mekanizması çok daha farklı yapılmaktadır. Kapı kanadı duvara paralel olarak veya duvar içindeki boşluğa geçerek açılmaktadır. Açılma ve kapanmasını makara ve raylı mekanizmaları sağlamaktadır.

 

Eğer sürmeli kapının her iki kanadı duvardaki boşluğa geçerek açılmasını istiyorsanız bu boşlukların kapı boşluğu ve duvarın yapılması aşamasında hazırlanması gerekmektedir. Daha sonra bunu yapmak zor olur ve hatta mümkün değildir.

Katlanır kapı

Katlanır kapı

Katlanır kapıları iki veya birkaç birbirine menteşeler ile birleşen kapı kanadından oluşmakta ve kapanırken katlanarak yan tarafa kapanmaktadır. Katlanır kapıların farklı bir şekilde kapanması ve her yerde uygun olmaması sebebiyle bu kapılar çarpma ve sürgülü kapıları kadar yaygın değildir. Fakat size uyarsa çok güzel ve orijinal bir çözümdür.

 

önemli! Katlanır ve sürgülü kapıları genelde ses yalıtımı açısından çarpma kapılardan daha zayıftır. Sizin için eğer bu özelliği önemli ise çarpma kapısını tavsiye ederiz. Buna dikkat edin.

Odalar arası kapıların boyutları

Eğer kapı hazır kapı boşluğuna monte edilecekse bu kapıların en önemli özelliğidir (bak. odalar arası kapıların özellikleri). Genellikle evin kapı boşlukları standartlara uymakta olup kapı seçerken o boyutlara göre size uygun alternatif bulmak pek zor olmaz.

Ancak bazı yüksek tabanlı ve müstakil evlerde kapı boşlukları değişik boyutlarda yapılmasından dolayı mevcut olan boyutlara uygun kapı seçmek zor olabilir. Bu durumda ne yapmalısınız? En mantıklısı – özel sipariş kapı yaptırmaktır.

Odalar arası kapıların fiyatları

Her ürünün fiyatı yapımında kullanılan malzemesine göre çok değişebilir. Kapılara gelince en pahalısı doğal malzeme, değerli ağaç türlerini kullanarak yapılan ahşap kapılarıdır.

Fakat sadece fiyatına göre kapı seçmekte yanlıştır. Çoğu zaman satıcılar ürünlerine çok fazla fiyat koymakta ve aynısını daha uygun fiyata bulmak mümkündür. Mutlaka üretici firması ve kapı modelini kaydedin ve başka yerlerde de fiyatını öğrenmeye çalışın.

Kapılar sertifikasının bulunması zorunlu olmasa da ciddi üretici firmaları genelde ürünlerine sertifika vermektedirler. Dolayısıyla seçtiğiniz kapının sertifikası varsa büyük ihtimalle bu kapı kalitelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle