Ev içi güvenliğinin sağlanması için tasarlanmış olan merdiven kapıları, özellikle bebek ve çocuk güvenliği açısından son derece gerekli genişletme elemanlarıdır

Merdiven Kapısının Özellikleri

Merdiven kapısı genellikle dubleks evlerde, merdivenin üst kat başlangıç kısmında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, balkonu bahçeye bağlayan merdivenler için tasarlanmış olan dış cephede kullanıma uygun güvenlik kapıları da mevcuttur.

Merdiven Kapısı

Merdiven Kapısı

Bu tip kapılar, yapı malzemesi satışı gerçekleştiren firmalarda, çocuk güvenlik kapısı ya da bebek güvenlik kapısı gibi isimlerle de geçmektedir.

Yalnızca merdivenler için değil, balkon korkuluklarının bitiş kısımları olan, duvarla birleşen yerlerde bulunan geniş aralıklarının kapatılması ve bebeklerin ya da hayvanların güvenliğinin sağlanması amacıyla tasarlanmış olan daha dar boyutluları da bulunmaktadır.

Merdiven ya da korkuluk güvenlik kapıları, sonradan monte ve de monte edilebilir özelliğe sahiptir. Genellikle bir menteşe ile açılıp kapanma işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapı firmalarından, oldukça uygun fiyatlı merdiven kapıları temin edebilmek mümkündür.

Ürünü özellikle internet üzerinden satın alacaksınız eğer, merdiven ya da balkon korkuluklarının boyunu ölçmeniz ve kapatılması gereken mesafeyi de ölçerek ürün özellikleri ile karşılaştırmanız tavsiye edilmektedir.

Gün içinde kapıyı kullanma durumunuz ya da bebeğiniz ve çocuklarınız için arzu ettiğiniz güvenlik seviyesine göre otomatik kapanır merdiven kapıları nı tercih edebilmeniz mümkündür. Bu tip kapılarda kullanımdan sonra kapı otomatik olarak kapanacak ve çocuğunuzun güvende olduğundan emin olmanız söz konusu olacaktır.

Merdiven Kapısı Modelleri

Merdiven kapısı modellerinde tercih aralığınız orta seviye ile sınırlıdır. Ferforje, ahşap ya da plastik kapıları tercih edebilmeniz mümkündür. Pek çok yapı firması bu ürünlerin tasarımında farklı renkleri kullanarak evinizin dekoratif görüntüsünü bozmayacak şekilde ürün tercihinde bulunabilmenizi sağlamaktadır.

Ahşap merdiven korkuluklarına sahipseniz eğer, plastik olup ahşap renk görünümüne sahip olan modelleri de tercih edebilmeniz mümkündür.

Ferforje merdiven kapıları ise genellikle dayanıklı olması arzu edilen iç mekanlarda tercih edilebilmekle birlikte bu modellerde, siyah, bordo gibi renk seçenekleriniz mevcuttur.

Ahşap korkuları bulunan evlerde, dekoratif görüntü ile uyumlu bir korkuluk kapısı kullanılmak isteniyorsa, firmalardan yardım isteyerek, ahşabın doğal rengi ile bire bir uyumlu ahşap korkuluk kapıları yaptırabilmeniz mümkündür.

Böylece standart ürünlerden farklı olarak renk ve boyut farklılıkları ortadan kaldırılmış olmaktadır. Aynı zamanda ürünü kendiniz yaptırdığınız takdirde, ahşap korkuluklarınızda oyma detaylar yer alıyorsa eğer, bu detayların birebir bulunduğu çocuk güvenlik kapıları tasarlatabilmeniz de mümkün olabilmektedir.

Yazımızda, güvenlik kapılarının genellikle menteşeli olduğunu belirtmiştik. Ancak bir noktadan sabitlenerek akordeon kapı olarak kullanılabilen ve aynı zamanda son derece dekoratif bir görünüm sağlayan modeller de mevcuttur.

Akordeon modellerde, korkuluk aralıkları söz konusu olmayacağından özellikle bebekler için oldukça güvenli bir seçenek olduklarını söyleyebilmek mümkündür. Kullanımı söz konusu olan merdiven güvenlik elemanları arasında merdiven fileleri de yer almaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle