Çocuklu ailelerin dikkatli olması gereken birçok konu vardır. Özellikle bebeklik çağındaki çocukların merakı tehlikeli olabilmektedir. Bebekleri merdiven, dolap gibi onlar için riskli olabilecek alanlardan uzak tutmak ve yataklarında güvenle vakit geçirmelerini sağlamak için güvenlik kapısı yapmak gerekir. Doğru kapıyı satın alarak veya yaparak bebeklerinizi güvende tutmanız hiç zor değil.

Güvenlik Kapısı Modelleri

Güvenlik kapısı

Güvenlik kapısı

Güvenlik kapısı çeşitleri imal edildikleri malzemeye, kullanım alanına ve diğer kıstaslara göre değişmektedir. Model seçimi yaparken monte edilecek yerin ebatına ve neresi olduğuna dikkat etmek gerekir. Ayrıca bebeğin hangi yaşta olduğu da seçim yaparken önemlidir. Örneğin emeklilik çağında bebeklerin aşamadığı bazı kapılar 3-4 yaşındaki çocuklar tarafından aşılabilir. Bu bakımdan kapı satın alırken ya da yaparken doğru modeli seçmek son derece önemlidir.

Kapı modelleri teknik özelliklerine göre de ayrılmaktadır. Örneğin bazı kapılar manuel yollarla kilitlenirken bazılarında uzaktan kumandalı kilit olmaktadır. Eğer evde 2-4 yaş arası bebekler varsa uzaktan kumandalı modellerin daha güvenli olacağını belirtmek gerekir. Bununla birlikte kapıların imal edildiği malzemeler de değişiklik göstermektedir. Bazı kapılar metal ya da alüminyumdan imal edilirken, genellikle ahşap kapılar tercih edilmektedir. Bu model seçimi de kullanılan alana göre yapılmalıdır.

Örneğin bebek yatağına monte edilen kapılarda ahşabın seçilmesi bebeğin sağlığı açısından daha avantajlı olacaktır. Ancak merdiven gibi bölgelerde tercih edilen kapıların alüminyum olması gerekir. Bununla birlikte alüminyum kapılar uzatma aparatlarıyla farklı yerlerde de kullanılabilir.

Güvenlik Kapısı Nasıl Yapılır

Güvenlik kapısı

Güvenlik kapısı

Bebeğinizi tehliikelerden uzak tutacak güvenlik kapısını satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Birtakım malzemeleri doğru seçerek kapı yapmanız zor olmayacaktır. Bunun için öncelikle kapı yapılacak yerin ölçülerini almanız gerekir. Kapıyı menteşeler ile monte edeceğiniz için tahta ya da metal kesimi yaparken menteşe ölçülerini de hesaba katmalısınız.

Güvenlik kapıları genellikle parmaklık şeklinde yapılır. Nitekim diğer kapılar hava akışını önleyeceği gibi, görsel kontrolü zorlaştıracaktır. Kapı yapılırken monte edilecek yerin ölçüsüyle birlikte, bebeğin aşamayacağı bir yükseklikte olması gerekir. 2-4 yaşındaki bebeklerin tırmanabileceğini unutmamalı ve kapıyı buna göre imal etmelisiniz.

Malzeme seçimi güvenlik kapısı yaparken son derece önemlidir. Vernik, boya, cila gibi malzemeler çabuk kuruyan ve kuruduktan sonra iz bırakmayan ürünlerden seçilmelidir. Aksi takdirde bebeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir. Ayrıca güvenlik kapısını ahşap malzemeden imal ediyorsanız mutlaka zımparalamalısınız. Bebeğinizi kıymık batması gibi tehlikelerden korumak için yüzeyleri zımparalamanız ve etkili bir cila yapmanız gerekir. Cila kurumadan kapıyı kesinlikle monte etmemelisiniz.

Tüm bunlarla birlikte, parmaklık aralıklarına dikkat etmelisiniz. Parmaklıklar bebeğinizin geçemeyeceği, kol, bacak, kafa gibi uzuvlarını sıkıştırmayacağı ölçüde olmalıdır. Ayrıca kapıyı monte ettikten sonra birkaç kez kontrol etmeli ve zorla açılıp kapanıyorsa menteşeleri değiştirmelisiniz. Dilerseniz kapı kilidini uzaktan kumandalı seçebilirsiniz. Ayrıca güvenlik kapılarına kamera monte edebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle