Evinizde balkon olması devamlı kapalı mekanda bulunmanızı önler ve iyi bir hava sirkülasyonu sağlar. Balkon modellerinde birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

İlginç Balkon Modelleri

Balkon, İtalyanca kökenli bir kelimedir. Bugün modern mimarinin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte kökeni Orta Çağ Avrupası’na dayanmaktadır. İmparator ve imparatoriçenin halkı selamlaması için katedrallere, saraylara inşa edilen bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra geniş malikanelerde avluya açılan balkonlar inşa edilmeye başlanmıştır. Büyüklükler ve balkon modelleri kültüre, binanın yapısına göre değişmektedir.

Klasik Ferforje Balkon Modelleri

Eski binalarda genellikle klasik modeller kullanılır. Klasik balkonlar, demir bir korkuluk ile oluşturulur.

Klasik ferforje balkonu

Klasik ferforje balkonu

Taş profilden yapılan balkonlardan sonra demir döküm kullanılmaya başlanmış ve balkonlar bu şekilde yapılmıştır. Gerek Türkiye’de gerekse Avrupa ülkelerinde klasik mimarinin bir parçası olmasına rağmen günümüzde ev balkon modelleri arasında en kullanışsız olanıdır. Yalıtım sağlama özelliğine sahip olmadığı gibi, demir ne kadar kaliteli olursa olsun bir süre sonra deforme olabilmektedir.

Cam Balkon Modelleri

Cam Balkon Modelleri

Cam Balkon Modelleri

Modern yapılarda genellikle cam balkon kapatma modelleri kullanılmaktadır. Cam balkonların en büyük avantajı katlanabilir olmalarıdır. Bu balkon kapama modelleri, katlanabilen cam kanatlardan oluşur. Isı ve ses yalıtımı sağlayan cam profillerden oluşan bu kanatlar sayesinde balkon tamamen açık ya da kapalı hâle getirilebilir. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilen cam balkon kapatma modelleri fiyatları camın özelliğine göre değişmektedir. Isıcamlı modeller alınarak mekanda tam anlamıyla bir ses, ısı ve rüzgar yalıtımı sağlamak mümkün olacaktır.

Villa Balkon Modelleri

Villa Balkon Modelleri

Villa Balkon Modelleri

Villa balkon modelleri genellikle villanın tasarımına göre değişmektedir. Klasik mimari anlayışına göre dizayn edilmiş villalarda genellikle ferforje modeller kullanılır. Modern tasarımlı balkonlarda ise ekseriyetle cam ya da pimapenle balkon kapatma modelleri kullanılmaktadır. Ayrıca girişte kolonlarla desteklenen ve herhangi bir şekilde kapatılmayan balkonlar da bulunabilmektedir.

Villalarda kullanılan balkon modelleri genellikle villanın genel mimarisine, bulunduğu alana ve kat sayısına göre değişir. Örneğin dağlık alanlarda bulunan vilallarda ısı yalıtımı büyük bir önem taşıdığı için genellikle PVC balkon modelleri kullanılır. Ancak birçok villada girişte ya da bahçe, havuz kısmına bakan yerlerde kapatma olmayan veya alçak bir duvar ile kapatılan balkon modelleri bulunmaktadır.

PVC Balkon Modelleri

PVC Balkon Modelleri

PVC Balkon Modelleri

PVC balkonların diğer birçok modele göre daha kullanışlı ve güvenilir olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bu balkon modellerinde PVC doğrama kapı ve pencereler kullanılmaktadır. Genellikle giriş ve zemin kat balkonlarında kullanılmakla birlikte, kullanıldığı her alanda kaliteli bir ses ve ısı yalıtımı sağladığı için tercih edilmektedir. PVC balkon kapatma modellerinde fiyatlar metretül ölçülerine göre hesaplanır. Cam ve kilit sistemleri de fiyatı belirleyen temel unsurlardır.

Villa balkonları ve giriş kat  balkonlar için balkon kapı modelleri de iyi seçilmelidir. Güvenlik ve kilit seçeneklerine sahip kapıları seçmek son derece önemlidir. Winsa balkon kapı modelleri bu alanlarda kullanmak için oldukça uygundur. Winsa tarafından üretilen modellerde gelişmiş kilit seçenekleri bulunmaktadır.

PVC balkon

PVC balkon

Ayrıca bu modeller ısı ve ses yalıtımı sağlama konusunda da oldukça uygundur. PVC balkon kapatma modelleri seçilirken yalıtım özelliği yüksek malzemeler seçmek de son derece önemlidir. Aksi takdirde mekanı ısı ve sesten yalıtarak huzurlu bir ortam yaratmak zor olacaktır.

Taş Kapatma Balkonlar

Taş balkon

Taş balkon

Taş balkon, tarihte kullanılan ilk balkon modelidir. Katedral ve saraylarda balkonlar taş ile kapatılmış ve mekandan bir kapı ile ayrılmıştır. Taş balkon modelleri bugün de kullanılsa da kullanım alanlarının değiştiğini söylemek gerekir. Eskiden yüksek katlarda kullanılan bu balkonlar günümüzde giriş ve zemin katlarında kullanılmaktadır.

Taş balkonların özellikle villalarda kullanıldığını da söylemek gerekir. Birçok villada balkonlar bahçeden taş sütunlar ile ayrılmaktadır. Taş balkon, yalıtım ve güvenlik sağlayan bir model değildir. Ancak giriş katta şık bir görünüm yaratmak için tercih edilebilir. Özellikle eski ve geniş konaklarda avlu kısmında kullanıldıklarını da belirtmek gerekir. Bu konakları model alarak inşa edilen villalarda da tercih edilmektedir.

Taş balkon, üzerine açılıp kapanan demir ferforje eklenerek güvenli bir hâle getirilebilir. Klasik mimari eserlerinde bu durum görülebilmektedir. Taş balkon inşa edilen yerlerin güvenlikli olmasına dikkat edilmelidir. Giriş kapıları yeterince güvenlikli değil ise kesinlikle taş balkon tercih edilmemelidir. Taş balkonlar ince çakıllarla daha güzel bir hale getirilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle