Kapıların süslemesi için kullanılan en etkili yöntemler arasında kapı perdeleri yer alıyor. Kapı perdeleri evlerin şıklığını tamamlamaya birebir.

Kapı perdesi çeşitleri

Kapı perdeleri birçok nedenle kullanılabiliyor. Bunların başında da evlerin şıklığını tamamlamak geliyor.

Kapı perdesi istenilen her yerde kullanılabilir, ancak kapı perdesini ne için kullanacak iseniz ona göre perde seçmeniz gerekiyor.

İnce çift katlı perdeler kapılarda daraltmalı olarak kullanılıyor. Sadece camın olduğu bölgeye çıtalar takılarak büzmeli perdeler takılabiliyor.

Ancak bu perdelerin güneşi önleyen kısımları olmadığı için sadece dekor amaçlı tercih ediliyor. Onun yerine yeni moda zebra perdeler de tercih etmek mümkün.

Kapı perdeleri salon bölmelerinde tercih edilirken saydam perdeler tercih edilmemeli ve daha çok koyu astarı olan perdeler kullanılmalıdır.

Kapı üstü hava perdesi

Özellikle alışveriş merkezi ve ya ticaret yapılan alanlar gibi toplu kullanılan alanlarda kapılar açılıp kapandıkça içeriye soğuk ve toz girer.

Kapı üstü hava perdeleri de içerideki havayı muhafaza etmek için kullanılmaktadır. Kapı üstü hava perdeleri ısıtıcılı ve ya ısıtıcısız olmak üzeri ikiye ayrılır.

Ayrıca döner kapılar içinde özel üretimleri vardır. Genellikle kapının üzerine monte edilir ve kapı açılıp kapandıkça çalışır.

Kapı üstü hava perdesi üreten firmalar arasında yer alan WentWay her türlü kapı üstü hava perdesi üretiminde uzmandır. Sadece bu alanda üretim yaptığı için de en çok tercih edilen firmadır.

Fiyatları da bütçeyi kasmayacak derecededir, en uygun fiyat 900 TL civarı olurken ürünün özelliklerine göre 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Mutfak kapı perdesi

Mutfak kapı perdeleri daha çok dekoratif amaçlı kullanılır, eskilerden sineklik yerine kullanılan perdeler yerini şık ve desenli tasarımlara bırakmıştır.

Mutfak gibi alanlarda güneşlik çok fazla gerekmediği için korniş düz perde olabildiği gibi, sadece cama monte edilerek takılan çıtalı perdeler daha çok tercih edilir.

Mutfak perdeleri de koyu renk olarak değil, açık renk olarak tercih edilmelidir, desenli zebra perdeler de hem şık hem de güneşlik yerine kullanıldığı için tercih edilebilir.

Dekoratif kapı perdesi

Kapı perdeleri kapı boncukları yerine kullanılabilir. Dekoru ve modeli güzel olan bir perde ile kapınızı süsleyebilirsiniz.

Kapı perdeleri dekoratif amaçlı büzgülü olarak Amerikan balkon ve camlarda tercih edilir. Güneşi fazla engelleyemedikleri için sadece dekor amaçlı kullanılırlar.

Kapı yerine kullanılan perdeler genelde büyük odalarda bölme yaratmak için ve ya mağazaların deneme salonlarında kullanılmaktadır.

Kapı görevi göreceği için de koyu renk perdeler tercih edilmelidir. Daha çok korniş yerine halka yardımı ile geçirilen perdeler tercih edilir.

Dekoratif amaçlı kapı boncukları da kullanılabilir. Fiyatları metre olarak belirlenir metresi 30 TL’den başlayan fiyatlar ile satın almak mümkün.

Cam kapı perdesi

Cam kapılarda kullanılan perdeler içeriyi göstermeyecek türden üretilen perdelerdir. Çıtalar ile gerilen perdeler orta kısımdan büzülerek özellikle yere kadar uzun olan camlar takılır.

Hem şık hem de uygun fiyatlar ile bulabilmek mümkün. Tül perdeler tercih edilmelidir.

Yaklaşık fiyatlar ve modeller

Kapı perdesi almak için perde üretimi yapan firmalara bakmak mümkün, ancak kapı üstü hava perdesi elektronik alet sınıfına dâhil olduğu için belli firmalardan almak gerekir.

Tepe Home kaliteli ürünleri ile herkes tarafından bilinen bir perde firmasıdır. Dekorasyon amaçlı perde isteyenler için güzel fikirleri vardır.

Taç Linens firması ise perdelerinin uzun ömürlü olması ile tercih edilmektedir. Eğer daha kaliteli ürünler istiyorsanız her çeşit perdeyi bulabileceğiniz Taç Linens’e uğramanız şart.

firma model fiyat özellik
Wentway Kapı üstü hava perdesi 4.341,22 TL Endüstriyel Tip Isıtıcılı Uzaktan Kumandalı
tepe home Dekoratif kapı perdesi 54.90 TL Orman bambu kapı perdesi
taç linens Kapı yerine perde 99,90 TL Kadife, güneş geçirmez metre hesabı

Kapı perdesi yapımı

Kapı perdesini hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Böylece hayal gücünüzü konuştururken, aynı zamanda kendinize hobi de edinebilirsiniz.

Kapı perdesi yapmak için gerekli olan malzemeler,

  • Orlon iplikler (isteğe göre farklı renklerde olabilir)
  • 14 adet makrome halka
  • Beyaz PVC boru
  • Makas

İlk olarak makrome halkalar birbirlerine bağlanır. Hepsi aynı hizadan bağlanmalı ve sıkıca düğümlenmelidir. Halkaların hepsini kapı genişliğinde kesilmiş PVC boruya bağlıyorsunuz.

Daha sonra orlon iplikleri dekoratif şekillerde örmeniz gerekecek. Ne tür bir şekil vereceğiniz sizin zevkinize kalmıştır.

Saçak şeklinde olan örgülerin her birini eşit parçalarda hazırladıktan sonra, halkalara geçirerek sarkmasını sağlamalısınız.

İki çift bir tek usulü ile iki sütun ayırma işleminde sonra perdemiz neredeyse hazır hale gelmeye başlamış oluyor.

Son olarak ise kapı boyuna göre saçakları kesip hepsini aynı boyda yapıyorsunuz, uçlarına da boncuk takarak daha şık hale getirebilir ve evlerinizde şıklığı kendi yaptığınız kapı perdesi ile yakalayabilirsiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle