Kapı Kaplama Kağıtları modern yaşam alanlarında sıkça kullanılan ve birçok modeli olan uygulamalar arasındadır.

Oldukça şık, modern ve güzel kapı modelleri olmasına rağmen bazen evimizde veya odamızda değişiklikler yapmak ve fark yaratmak isteriz. Evimizde veya odamızda yapmak istediğimiz değişikliklerde oda kapımıza kapı kaplama kağıtları ile farklı bir hava ve atmosfer yaratabiliriz. Kapı kaplama yapmadan önce duvarlarımıza ve mobilyalarımıza uygun olan kağıtları seçmeye özen göstermeliyiz. Yanlış ve uyumsuz olarak seçilecek olunan kapı kaplama kağıdı evinizin ve odanızın tüm atmosferini ve havasını bozabileceğini unutmayın.

Evde Kapı Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kapı kaplama kağıtları ile kapılarınızı istediğiniz renk ve desende kapı kaplama kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz. Kapı kaplama işlemi oldukça dikkat ve özen isteyen bir uygulamadır. Kapı kaplama kağıtlarıyla kapılarınızı kaplayabileceğiniz gibi evde istediğiniz desenlerde olan kumaşlarla ve çok hoşunuza giden resimli kağıtlarla da kapı kaplama uygulamasını evde kendiniz de yapabilirsiniz. İstediğiniz renk ve desene sahip olan kumaş ve kağıdınızı kapınıza kaplamak için tutkalımızı da kendimiz hazırlayacağız.

Kapı Kaplama Kağıtları

Kapı Kaplama Kağıtları

Evde hazırlayacağımız tutkal tamamen doğal malzemelerden oluştuğu için kapınızdaki kaplamadan sıkıldığınız zaman kaplamayı kapınızdan çıkartarak, nemli bir bez ile kapınızı sildiğinizde yine eski kapınıza kavuşmuş olacaksınız. Bu şekilde kapınızda herhangi bir deforme meydana gelmemiş olacaktır.

Tutkalımızı hazırlamak için 4 su bardağı suya, 3/6 su bardağı mısır nişastasına ve bir tel çırpıcıya ihtiyacımız olacaktır. İlk olarak suyumuzu bir tencereye alalım ve iyice kaynatalım. Ocağın altını kapatmadan tel çırpıcımız yardımıyla mısır nişastasını yavaş yavaş karıştırarak ekleyelim. Malzememiz koyulaşana kadar karıştıralım. Tamamen koyulaşan karışımı ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım.

Tutkalımız soğurken biz diğer malzemelerimizi hazırlayalım. Kaplama yapacağımız kapımızın enine ve boyuna tam olarak uygun olan kumaş veya kağıdımız. Kaplama yaptıktan sonra hava kabarcıklarını almak için plastik spatula. Kapımızın en ve boyunu ölçmemiz için şerit metre, makas, maket bıçağı ve tutkalı sürmek için fırça. Şerit metremizle kaplayacağımız kapımızın hem enini hem de boyunu tam olarak ölçelim. Kapımıza kaplama yapacağımız kumaş veya kağıdımızı kapının en ve boy ölçülerinden 2 – 3 cm kadar fala olacak şekilde keserek hazırlayalım.

Tamamen soğuyan tutkalımızı kapımızın kaplama yapacağımız yüzeyine tamamen hiç boşluk kalmayacak şekilde fırçamızla sürelim. Kapımıza kaplayacağımız kumaş veya kağıdımızı kapının üst kısmından başlayarak aşağıya doğru yavaş ve muntazam bir şekilde yapıştıralım. Kapının kol ve kilit kısımlarında maket bıçağı yardımı ile kapladığınız kumaş veya kağıdı ufak kesiklerle o bölgeler açılarak kapı kaplama tamamlanmış olur.

Kapı Kaplama Kağıt Modelleri

Kapı kaplama kağıtlarının çok farklı renk ve desenleri bulunmaktadır. Son dönemlerde oldukça moda olan ve tutulan 3 boyutlu resimler kapı kaplama kağıtlarında da bulunmaktadır ve oldukçada fazla beğenilmektedir. 3 boyutlu resimler kapı kaplama kağıtları arasında en çok tercih edilmektedir ve uygulandığı kapının odasında inanılmaz güzellikte bir atmosfer ve farklılık yaratmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Yorum ekle