Otomatik olarak açılıp kapanan kapılar, radar sistemine bağlıdır. Özellikle marketlerde kullanılan bu kapılarda iyi bir radar seçimi yapılmalıdır.

Fotoselli Kapı Radar Çeşitleri

Fotoselli Kapı Radarı

Fotoselli Kapı Radarı

Herhangi biri yaklaştığında otomatik olarak açılan kapılara fotoselli kapı adı verilir. Özellikle insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlarda bu tür kapılar tercih edilmektedir. Fotoselli kapıların temel sistem parçası ise radardır. Radar, yaklaşan cismi algılayarak kapı motorunu harekete geçirir ve kapılar açılır. Süpermarketlerde kullanılan bu kapıların günümüzde şirket binalarında, hastanelerde, otellerde, döviz bürolarında ve buna benzer alanlarda da yoğun olarak kullanıldığını belirtmek gerekir.

Radarlar, kapının açılacağı yöne monte edilir. Süpermarketlerde genellikle bir giriş bir çıkış kapısı bulunması buna örnek gösterilebilir. Giriş kapısında radar dış cepheye, çıkış kapısında ise içeriye monte edilir. Radar, yaklaşan cismi algılayarak kapıyı harekete geçirir. Fotoselli kapılara çift taraflı radar da takılabilmektedir. Yani bu kapılar hem giriş hem çıkış kapısı olarak da kullanılabilir.

Radar çeşitleri öncelikle kapının açıldığı yöne göre değişmektedir. Çift yönlü radarlar, iki taraftan da açılan kapılar için kullanılmaktadır. Özellikle döviz bürolarında, şirket binalarında ve tek girişli marketlerde bu radarlar kullanılır. Giriş ya da çıkış kapısı olarak kullanılan kapılarda ise tek yönlü radarlar bulunmaktadır.

Kullanılan radarın ebatları da kapının girişin büyüklüğüne göre değişmektedir. Örneğin küçük girişli kapılarda 100 gram ağırlığında ve 24 Mhz frekans gücünde bir radar yeterli olacaktır. Ancak girişin ebatları büyüdükçe radarın ağırlığının ve frekans gücünün artması gerekebilir. Bu bakımdan radar seçimi girişin ve kapının özelliklerine göre yapılmalıdır.

En Uygun Model ve Fiyatlar

Fotoselli Kapı Radarı

Fotoselli Kapı Radarı

Radar seçimi yaparken öncelikle algılama alanı gücüne bakmanız gerekir. Bu seçimde mekanın büyüklüğü de önemlidir. Eğer küçük bir mekan için algılama alanı geniş bir radar seçerseniz kapı bütün hareketleri algıladığı için sürekli açılıp kapanacak ve bir süre sonra deforme olacaktır. Bu bakımdan uygun radar seçimini mekana ve fiyata göre yapmalısınız.

İç mekanda kullanılan fotoselli kapıların yoğun insan sirkülasyonunu kaldıracak özelliğe sahip olmaları gerekir. Böyle mekanlarda algılama alanı geniş bir radar seçmek faydalı olacaktır. Süpermarket gibi alanlarda da 24 Mhz frekans gücüne sahip bir radar yeterli olacaktır. ODS, Weder gibi radar markaları tercih edilebilir.

Radar fiyatları genellikle 200 ile 900 TL aralığındadır. Fiyatlar algılama gücüne göre yükselmektedir. Ayrıca kızılötesi sistemine sahip radarların daha yüksek fiyatlarla satışa sunulduklarını da belirtmek gerekir. Herhangi bir markette kullanılacak radar donanımı 300 TL gibi bir fiyatla satın alınabilir. Çift yönlü radarlar genellikle tek yönlülere göre daha pahalı fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Montaj İşlemi

Radar sistemleri çeşitli sebeplerden dolayı zarar görmüş olabilir. Uzun süre kullanılan radarların belirli periyotlarla tamir edilmesi gerekir. Eğer kapı gerektiğinden daha sık açılıp kapanıyor ya da gelen cisimleri uzun süre algılamıyorsa bu durumda radar sisteminin değişmesi gerekebilir. Belli yönergeleri uygulayarak montaj işlemini kendiniz yapabilir ve kapıyı çalışır duruma getirebilirsiniz.

Öncelikle radarı doğru yere monte etmeniz gerekir. Eğer farklı bir kapı sistemi yoksa, iki kanadın birleştiği yere monte etmelisiniz. Bu şekilde gelen cisimleri daha kolay algılayacaktır. Radar montajı için ayrı bir ekipman bulunmaktadır. Bunu kullanarak sensörü kapının üst kısmına monte edebilir ve çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kumanda sistemini de algılayacağı bir yere monte etmelisiniz.

Montajdan sonra kurulum yapmanız gerekecektir. Bunun için dijital fonksiyon seçici bulundurmanız gerekir. Uzaktan kumandalı bu sistem ile radarın kurulumunu yapabilir ve çalışır hâle getirebilirsiniz. Her radar, kendi senkronize olduğu kumanda ile çalışır. Radarı bu kumandanın komutlarıyla kilitleyebilir ve mekanı bu şekilde kolaylıkla güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca kumanda kaybına ve bozulmasına karşı yedek mekanizma da yapabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle
1 yorum