Kapı mekanizmasının en önemli parçalarından biri eşiktir. Her kapı için farklı bir eşik modeli bulunmaktadır.

Kapı Eşiği Çeşitleri

Oda kapısı eşiği

Oda kapısı eşiği

Eşik, kapı mekanizmasının en önemli parçaları arasında yer alır. Kapıyı yerden ayıran ve hareket sağlayan temel parça eşiktir. Kapı, eşik üzerine monte edilir ve kapının hareket alanını, açılma yönünü belirleyen temel parça da eşiktir. Eşik seçimi mekanın güvenliği, ısı, toz ve ses yalıtımı için son derece önemlidir. Kapı modeline uygun ve tam yalıtım sağlayan bir eşik seçimi yapılmalıdır.

Kapı eşikleri malzemelerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Alüminyum, ahşap, plastik ve metal kapı kapı eşikleri en çok kullanılan türlerdir. Her kapı türü ve mekan için farklı bir eşik seçeneği bulunmaktadır. Malzeme seçimini belirleyen temel unsur kapının monte edildiği alan ve buna göre belirlenen kapı türüdür.

İç mekanlarda ve oda kapılarında genellikle ahşap kapı eşikleri kullanılır. Amerikan ve panel kapılarda bu eşik modelleri revaçtadır. Bu kapı eşikleri ahşap oyma olarak yapılır ve monte edilir. Klasik ev tasarımlarında iç mekan kapılarının tamamı ahşap malzemeden yapılmaktadır. Bunun için uzun süre dayanıklılığını koruyacak ve çürümeyecek bir malzeme seçmek faydalı olacaktır.

Daire giriş kapılarında genellikle ahşap ya da metal kapı eşikleri kullanılmaktadır. Metal kapıların daha yüksekte bulunması ve daha uzun bir hareket alanına sahip olması gerekir. Bu yüzden bu kapılarda kolay aşınmayan bir kapı eşiği kullanmak faydalı olacaktır.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

Kapı eşiklerini Koçtaş, Tekzen gibi yapı marketlerde oldukça uygun fiyatlar ile bulabilirsiniz. Eşikler burada ev dekorasyonu reyonlarınad satışa sunulmaktadır. Kapı eşikleri 5 ile 15 TL arasında bir fiyatla satın alınabilir. En ucuz modeller sünger kapı eşikleridir ve bunların fiyatı genellikle 5 TL’den başlamaktadır. Kapı eşiği seçimi yaparken kolay deforme olmayacak bir model seçmek de önemlidir.

Fransız menşeili bir firma olan Chapier, Türkiye’de de en çok tercih edilen kapı eşiği firmaları arasında yer alıyor. Chapier, genellikle metal ve alüminyum kapı eşikleri üretiyor. Ses ve ısı yalıtımı özelliklerine sahip olan Chapier kapı eşikleri için standart bir fiyatlandırma söz konusu değil. Eşiğin yapıldığı malzeme ve monte edileceği alanın uzunluğu fiyatları belirleyen temel unsurlar arasında yer alıyor.

Yapimanya da uygun fiyatlarla kaliteli kapı eşikleri satan kuruluşlar arasında yer alıyor. Çeşitli üreticilerden tedarik edilen kapı eşikleri online kataloglar üzerinde oldukça uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor. Örneğin bu sitede alüminyum profil kapı eşiği için 15 TL gibi bir fiyat vermek yeterli olacaktır.

Kapı Eşiği Montajı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirtildiği gibi, çelik kapılarda mermer ya da metal eşik kullanılır.  PVC kapılarda ise alüminyum ve plastik eşikler tercih edilir. Bazı kapı çerçevelerinde eşik de bulunmaktadır. Eğer bulunmuyorsa, montaj için girişe uygun ölçülerde bir kapı eşiği kestirmeniz ya da satın almanız gerekecektir. Bu ölçümü kapı çerçevesini taktıktan sonra yapmanız faydalı olacaktır.

Uygun uzunluğa ve yüksekliğe sahip bir eşik bulduktan sonra, girişe monte edebilirsiniz. Kapı eşiğini monte etmek oldukça kolaydır. Yere çimento ya da tutkal sürerek eşiği üstüne yerleştirmeniz yeterlidir. Ancak yapıştırıcı malzemenin etkili olduğundan emin olmalısınız. Eğer mermer kapı eşiği monte ediyorsanız çimento tercih etmeniz faydalı olacaktır. Ancak ahşap ve alüminyum modeller için tutkal da kullanabilirsiniz.

Eşik kesinlikle kaliteli malzemeden imal edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde kapı açıldıkça deforme olabilir. Ayrıca kapının açılmasını engelleyecek ya da zorlaştıracak bir yükseklikte olmamasına da özen göstermeniz gerekir. Bununla birlikte ısı, ses ve rüzgar yalıtımı yapan bir model tercih etmelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle