Evinizin yeni minik misafiri mi var? Bu misafirin bir de odası olmalı. Ve bu odanın ziyaretçilerini daha ilk girişte etkileyecek bir şeyler. Eğer sizde bunları arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalemizde bebek odaları için kapı süslerini ele aldık.

Yapılışı

Biz burada keçe ile kapı süsü yapımını anlatacağız. Keçeyi seçmemizin sebebi fiyatının uygun olması ve yaratıcı fikirler çıkarmada işimizi fazlasıyla görmesidir. Keçenin hammaddesi aslında yündür. Keçe süslemelerin yanında ev tekstili, inşaat, otomotiv, elektronik gibi birçok sektörde de kullanılmaktadır.

Keçeyle kapı süslemek için ihtiyacımız olan şeyler ; dikiş makinesi (iğne iplikte olabilir), makas (kalın ve ince uçlu), bilgisayar, kağıt, istediğimiz renkte keçeler ve kalemdir. Bunlar hemen her evde olan şeylerdir. Bu yüzden keçeyle bebek odası süslerken malzeme tedariki konusunda sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Bebeğinizin isminin yazılı olduğu kapı süsü yapımındaki en önemli nokta keçeden harfleri oluşturmaktır. Aşağıdaki adımları uygulayarak kolaylıkla bunu yapabilirsiniz.

  • İlk olarak bilgisayardan istediğimiz ismi yazıyoruz (Microsoft Word kullanabiliriz.)
  • Makasla çıkardığımız harfleri kesiyoruz.
  • Kestiğimiz bu harfleri seçtiğimiz renkteki bir keçenin üzerine koyuyoruz ve etrafını dikkatli bir şekilde çiziyoruz.
  • Çizdiğimiz harfi makasla kesiyoruz ( Ucu ince makas keserken kolaylık sağlayacaktır.)
  • Kestiğimiz keçeyi dikiş makinesiyle kumaşa dikiyoruz.
  • Her bir harf için bu işlemi uyguluyoruz.

Yukarıda keçe ile isim yazma adımları anlatılmıştır. Dilerseniz ismin yanına değişik şekillerde kullanabilirsiniz. Şekil kullanarak kapı süslenecekse yine yukarıda yazılı olan adımlar uygulanacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunların ilki şeklin kaç tane renkten oluştuğudur. Eğer farklı renklerden oluşuyorsa sprey boya kullanabilirsiniz. Diğer bir nokta ise şeklin arasındaki boşluklardır. Eğer şeklimizde boşluklar mevcutsa bu boşlukları oluşturmak için dikkatlice ince uçlu makasla keçeyi kesmeliyiz.

Diğer Modeller

Kapı süslemelerini keçenin yanında tül, boyama ,dijital baskı gibi değişik yöntemlerle de yapabilirsiniz.

Tül ile kapı süsleme zor olsa da zevkli bir iştir. Bu yöntem ile kapı süslemek için havuz sosisi, maket bıçağı, tül, iğne iplik, koli bandı, pul(nazar boncuğu da olabilir) gibi aletlere ihtiyacınız olacaktır.  Öncelikle havuz sosisi maket bıçağıyla istediğimiz boyutta kesilir. Etrafı tül ile kaplanır ve iğne/iplikle dikilir. Üzerine istediğiniz modele göre pul ve boncuklar yerleştirilir.

Çiziminize güveniyorsanız bebek odası kapısını boyayarak süsleyebilirsiniz. Canlı renkler kullanmanız odanın ruhunu kapıya yansıtacaktır. Bebek ismini yada bebekleri çağrıştıracak resimleri kapıya çizebilirsiniz. Kapı boyama için kapının yüzeyinin bu işleme uygun olması gerekir. Eğer kapının yüzeyi bu işleme müsait değilse müsait olan bir yüzey kapının üzerine yapıştırılabilir.

Dijital baskı kapı süsleme yöntemlerinden en kolayı sayılabilir. Kapıya basmak istediğiniz resmi bilgisayardan Photoshop, illüstratör gibi programlardan tasarlayıp dijital baskı yapan işletmelerden bastırabilirsiniz. Tasarım konusuna yabancıysanız bu işi bilenlerden yardım alabilirsiniz. Boyamada olduğu gibi kapı yüzeyinin mu işlemi yapmaya müsait olması gerekmektedir. Pürüzlü bir kapı yüzeyi dijital baskıyı yapıştırırken çukurlaşmaya neden olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle