Kapı süslemeleri kolayca yapılabilen, mutlu günleri ölümsüzleştirmek anısına hazırlanmış modern süslemelerdir. Yeni doğmuş bebeklerin kapılarını da süsleyebilir.

Yapılabilir modeller

Kapı süsleri son zamanlarda hemen hemen her yerde karşımıza çıkan şık tasarımlardır. Önemli olan ise kapı süsünü nerede kullanacağınızdır.

Kapı süslerinin en çok kullanım alanı yeni doğan bebeklerin kapılarıdır. Anneler bu süslemeler ile bebeklerine güzel bir hoş geldin diyerek kendini anneliğe mutlulukla hazırlamaktadır.

Bebek kapı süsleri satın alınabilir, beğendiğiniz bir modeli beğenip kapınıza kadar bile getirtebilirsiniz. Ancak çoğu anne hayal gücüne göre kapısını süslemek istiyor.

Eğer yapacağınız model sıradan, tül geçirilmiş ve ya yazılı bir model ise bunu kendiniz kolaylıkla yapabilir ve hayal gücünüzü bebeğinizin kapısına yansıtabilirsiniz.

Bebek kapı süsleri için kullanılan malzemeler hemen hemen aynıdır, evdeki olan malzemeler ile bile kolaylık ile yapabilirsiniz.

Örneğin tül kaplamalı, fiyonklu bir modeli hiç ek masraf ödemeden oluşturabilmeniz mümkün. Ancak kapınıza değişik bir tarz yaratmak istiyorsanız birkaç malzeme satın almanız şart.

Kafanızda belli bir model belirledikten sonra bunu halka strafor ile ve ya sadece renkli bir tül ile dahi yapabilirsiniz.

Gazete ve ya dergi küpürlerinden kesilmiş harfleri birleştirerek tülünüze monte etmeniz dahi hoş bir model oluşturabilir.

Kullanılan malzemeler

Kapı süsleri yaparken kullanılan malzemeler hemen hemen aynıdır, gerekli malzemeleri elde ettikten sonra istediğiniz şekilde döşemeniz mümkün.

İlk olarak eğer kapınızı tüller ile kaplamak istiyorsanız, tüle ve üzerini süslemek için malzemeye ihtiyaç vardır. Bir de tülleri kesmek için keskin bir makasa.

Evde bulunan yumuşak straforlardan şekiller vererek, renkli boyalar ile kapılarınızı daha görkemli hale getirebilirsiniz. Süsleri tutturmak için iğnelerde kullanılmaktadır.

Straforlar genellikle beyaz renkte oldukları için boyanması oldukça kolay boyalar, pembe renkler kız bebeklerde mavi renkler ise erkek bebeklerde kullanılır. Bu adeta süslemenin temel taşıdır.

Straforlar façata ve ya maket bıçağı ile kolaylıkla şekil alır, bu da falçatayı en çok kullanılan malzeme arasına sokuyor.

Genellikler halka straforlar kapı süslemelerinde daha çok işe yarar, süsler de halkanın üzerine muntazam bir şekilde yerleştirilir ve süsler oluşturulur.

Eğer yazılı bir süs istiyorsanız, tuhafiye ve ya kırtasiye gibi yerlerde kuşe baskılı ve ya parlak harfler bulabilmekte mümkün.

Çoğu insan kolaya kaçıp hazır harflerle kapı süslerini oluşturmayı tercih etse bile, yaratıcılığını ön plana çıkarmak isteyen insanlar yazılarını renkli kâğıtlarla yapmak istiyorlar.

Süsler genellikle tülün üzerine ve ya strafor halkanın üzerine güçlü bir yapışkan ile yapıştırılıyor. Strafor halka da kurdeleler ile sarılarak hoş görüntü oluşması sağlanır.

Tüller ve kurdeleler de bebek kapı süsü yapımında en çok kullanılan malzemelerdir.

Bebek kapı süslerinin bağlanması

Bebek kapı süsleri modeline göre farklılık gösterse bile genellikle kapının en ve boyundan sarılarak oluşturulur.

Bu sarılma işlemi de genellikle tüller ile oluşturulmaktadır. Tüller kapıya bağlanarak sağlamlaştırılır.

Tül bağlama işlemi genellikle çift taraflı olur. Kapıya sağlam bağlanması için kapının eninden geçirilen tül oradan tekrar bağlanır ve boyundan geçirme işlemi yapılır.

Bu işlemi yapmanın en kolay yolu da ilk olarak kapının boyutunu ayarlamaktan geçer. Kapının boyutuna göre tüller pay bırakılarak kesilir. ( bu pay bağlama payıdır)

Önce boydan kesilen tül bağlanır, daha sonra enden bağlanan tül ortadan diğer tüle birleştirilir. Kapının önünden oldukça şık görüntü veren bir bağlama işlemidir, ancak tüller çok bağlanınca arkadan kaba görünür. Bu yüzden fazla tercih edilmemelidir.

Kapının eninden takılan tülleri bağlama işlemi kapılarda fazla sağlam durmamaktadır. Özellikle kaygan kapılarda zamanla düşen tüller can sıkabilir.

Bunun yerine sadece kapının boyundan yapılan bağlama işlemi daha kalıcı olacaktır. Tüller geniş bir şekilde kapının boyunca yukarıdan aşağıya geçirilir, daha sonra tüller gerginleştirilir.

Son olarak ise kapının önünden tülün olduğu yerin ortası büzülerek süslemenin yapılacağı yer daralttırılır. Böylece şık bir görüntü oluşturulur.

Nasıl yapılır?

Eğer kapı süsünüzü bağlama işlemi yapmadan sadece halkalar ile oluşturup kapınıza asmak istiyorsanız, bu işlem size daha kolay gelecektir.

Kapı süsünüzü kendi hayal gücünüze göre yapmak istiyorsanız gerekli olan malzemeler;

  1. Koli bandı
  2. Makas
  3. Maket bıçağı
  4. 3,5 – 4 metre istediğiniz renkte tül
  5. Tülün rengine uygun kurdele
  6. Toplu iğne
  7. İğne iplik
  8. Koli bandı
  9. Sünger ve ya strafor halka


İlk olarak süsünüzü nasıl yağacağınızı kafanızda oluşturun daha sonra işlemler daha kolay olacaktır. Süngerinizi halka şekilde olacak şekilde kesin ve kesilen yerden yuvarlak yapıp bant ile iyice sağlamlaştırın.

Strafor kullanacak iseniz koli bandını daha sağlam kaymaması için geniş olarak yapıştırmalısınız. fazla özen göstermenize gerek yok tüller ile kaplanacağı için göze batmayacaktır.

Daha sonra halkanın üzerini kurdeleniz ile kaplamanız gerekiyor. Kurdeleyi kat kat geçmemeye özen gösterin, uç uca gelecek şekilde kurdeleyi halkaya dolayın ve ucunu iğne yardımı ile sabitleyin.

Tülünüzden güzel şekiller elde edebilmek için tülü katlayın ve 5 parmak kalınlığında 3 tül parçası kesin.

İlk parçayı halkanın üzerine sarın ve iğne ile sabitlenmesini sağlayın, kalan tülleri de büzerek halkanın etrafına iğne yardımı ile yerleştirin.

Sonra da kapı süsünüzün ne tarafa doğru olacağına karar verin, süsü kapıya asacağınız için bir askı yapmanız gerekiyor. Bunu da kurdele ve ya tülden bir parça keserek yapabilirsiniz. Ancak sağlam olmasına dikkat edin iğne değil de dikiş yaparak sağlamlaştırmalısınız.

Üst tarafını süslediğiniz halkanın alt tarafına kalan tülü sarkıt olacak şekilde yerleştirin, büzülen yerler üstte sarkan tül altta kalacak şekilde olmalı.

Daha sonrası sizin zevkinize kalıyor, isterseniz tülün renginde bebek motifleri kullanabilirsiniz, ya da evinizde olan boncukları değerlendirerek halkaya birleştirebilirsiniz. Böylece daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Satın almak isterseniz

Eğer kapı süsünüzü kendiniz yapmak istemez iseniz satın alabileceğiniz birçok firma var, hatta birçok kişisel bloglarda kendi tasarımlarını satışa çıkaran kişiler bulmak dahi mümkün.

Eğer kafanızda bir model oluşturduysanız bunu bulmak firmalarda zor olmasa gerek çünkü hemen hemen her modeli sizlere sunabiliyorlar.

Verilen emeğe göre de bebek kapı süsleri bir fiyat alıyor, hatta kullanılan malzemelere göre fiyatlandırıldıkları kesin.

Süslü bebek firması hem uygun fiyatlar hem de bol çeşitli seçenekleri ile sizleri memnun edebilir.

firma model fiyat özellik
süslü bebek İncili güllü kapı süsü 45,00 TL Hazır objelerin birleştirilmiş hali
marmara çiçek Yazılı bebek odası süsü 85,00 TL Balonlardan oluşan süsler
cemrem el sanatları Fotoblok kapı süsü 45,00 TL + KDV Hem yazılı hem tüllü renkli kapı süsleri

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle