Şehir hayatının gürültülü olması sebebiyle rahatsızlık duyulması sonucunda pencereden gelen seslerin engellenmesi amacıyla çözüm aranmaktadır. Dışarıdan sesin engellenmesi

Pencerelerden Gelen Sesin Engellenmesi


Pencereden Gelen Gürültünün Engellenmesi

İnsanların hayatı içerisinde dinlenebilmek için sessiz bir ortamı tercih etmektedir. Fakat şehir yaşantısı nedeniyle gürültünün olması sebebiyle ses kirliğinden uzaklaşmak için çözüm aramaktadır. Gün içerisinde çalışarak yorulan insanların dinlenmesi ya da uyuması için sesin olmamasını istemektedir. Gürültünün fazla olduğu yerlerde yaşayan insanların evleri içerisinde ses olmaması için yapması gereken yöntemler arasında PVC pencereler ya da kapılardan sesin engellenmesi gerekmektedir. Bunlar şunlardır:

  • Ses yalıtımı olan pencereler ve kapılar;
  • Yalıtım özelliği olan üçlü camlar kullanılması;
  • Pencerelerin menteşe ya da contasının bozuk olmamasına dikkat edin;
  • Kalın perdelerin tercih edilmesi.

İnsanların yaşam alanları içerisinde en çok istedikleri arasında huzur alabilmeleri için sessiz olan ve dışarıdan gelen gürültülerin olmamasıdır. Bunun içinde şehir yaşamında olanların ise dışarıdan gelen seslerin kendilerini rahatsız etmektedir. Dinlenememe ve özellikle de uyuma problemleri oluşmaktadır. Bunu engellemek için pencerelerin ve balkon kapılarının en çok ses çıkardığı bilinmektedir. Gece ve gündüz dışarıdan gelen seslerin insanları rahatsız etme oranları şu şekildedir:

Gürültü Kaynağı Gürültü Oranı
Otomobiller %22
Motosikletler %17
Kamyonlar %7
Hayvan sesleri %3
İnsan sesleri %25
Rüzgar sesi %10

İnsanların özellikle de gece dinlenebilmesi için sessiz bir ortam istemektedir. Sadece işlek caddeler üzerinde evi olanların bu gürültülerden rahatsız olmadığı bilinmektedir. Gürültü nedeniyle rahatsızlık yaşayanların ise evlerine gürültü girmemesi için önlem almaları gerekmektedir.

Pencere ve Cam Seçimi

Gürültü en çok pencerelerden gelmektedir. Sesten rahatsız olan insanların pencereden gelen sesleri engellemek için pencere tercihini yaparken bilinçli olarak yapmalıdır. Ekonomik olması nedeniyle ısı yalıtımı olan ama ses yalıtımı olmayan pencereler yapılmaktadır. Seslerin engellenebilmesi için doğru seçimin ses yalıtımı olanlar PVC pencereler yaptırmak olacaktır. Isı yalıtımı olan pencerelerin 2 contası bulunmaktadır. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı olan pencerelerde ise 3 contalı PVC doğramalı pencereler tercih edilmelidir. Pencere seçimi sırasında EPDM pencereler olmasına da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun ücreti daha fazla olmasına rağmen ses yalıtımı sayesinde insanların dışarıdan gelen gürültüden rahatsız olmalarını engellemektedir. Pencere seçimi sırasında özetleyecek olursan şunlara önem vermelidir:

  • Akustik Lamine Cam kullanılması;
  • Camların kalın olması;
  • 3 contalı PVC taktırmak;
  • Malzemelerinin kaliteli olması;
  • PVC takımı sırasında işçiliğin önemi;
  • Menteşelerin sağlam olması.

PVC camların kaliteli malzemelerden olması ve yukarıda yazmış olduğumuz özelliklere sahip olmasına rağmen montaj sırasında dikkat edilmelidir. Montaj hatası sebebiyle oluşacak, gözle görülmeyecek kadar küçük açıklık olması sonucunda gürültü içeriye gelecektir. Pencerelerden ses gelmesini büyük bir oranda engelleyecektir.

PVC camlar ısı kaybı yaşamaması için çift cam olmaktadır. Çift camların kalın olması ve iki cam arasında ki aralığın da ses yalıtımında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Pencere Tamiri

Eskiyen pencerelerin özelliklerini yitirmesi sebebiyle dışarıdan gelen gürültülerin içeriye daha fazla girmesine neden olur. Evin bütün PVC pencerelerini değiştirmek maliyet olarak fazla olacağından PVC camların tamirinin yapılması önerilmektedir. Pencere tamiri esnasında contaların, menteşelerin, kilidinin, vidalarının tamiri yapılmalıdır. Kırılan camların değiştirilmesi ve contaların eskimesi sonucunda soğuk hava ve gürültüyü engelleyememesi durumunda bunlarında değiştirilmesi faydalı olacaktır.

Ses Yalıtım Bantları

Dışarıdan gelen seslerin içeriye girmesini engellemek için bir çözüm olarak bant kullanılabilir. Montaj sırasında oluşan herhangi bir hata nedeniyle oluşan açıklık insanlar tarafından çoğu zaman görülmese bile sesin içeri girmesine neden olacaktır.

Özellikle de kış mevsimi olduğunda ısı yalıtımı için yapmak için daha çok kullanılmakta olan yapışkan bantlar aynı zamanda da sesin içeriye girmesini engellemesi ile de bilinmektedir.

Perde Tercihi

Kalın perdelerin seçimi sonucunda gürültünün içeriye gelerek insanların rahatsız olmasını engellemektedir. Özellikle de son yıllarda üretilmekte olan “Akustik stor perde” tercih edilmelidir. Bu perdelerin özellikleri arasında hem çok hafif olması sayesinde hem de esnek olmaktadır. Kalın olması sayesinde yazın ve kışın kullanılmaktadır. %65 oranında gürültünün engellenmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca akustik stor perdeler yaz mevsimlerinde güneş ışıklarının da engellenmesinde önemli rol oynayacağı için sıcağı da engellemektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...

Yorum ekle