Fransız balkon ve pencereler estetik açıdan daha güzel olması sebebiyle tercih edilmektedir.Balkon ve pencere ölçüleri, modelleri ve temizliği için püf noktaları.

Fransız Pencere Ölçüleri


Fransız Pencere

Ülkemizde de son yıllarda çok tercih edilen Fransız balkon ve pencerelerin estetik olarak daha çok tercih edilmektedir. Fransızların tercih ettiği ve popüler olan balkon ya da pencere olarak bilinen normal bir balkon gibi düşünülmemelidir. Evin daha çok ışık alabilmesi ve hava alabilmesi için tercih edilme sebepleri arasındadır. Bu balkonların sandalye ya da masa konulmayacak kadar küçük olduğu bilinmelidir. Fransız balkonların özellikleri şunlardır:

  • Birçok farklı modeli bulunmaktadır;
  • Renkli camlar kullanılabilir;
  • Genellikle tabandan başlayıp tavana kadardır;
  • Tercihe göre çift ya da tek cam kulanılabilir;
  • Su, hava, toz ya da ses geçirmemektedir;
  • Darbelere karşı dayanıklıdır;
  • Temizliği kolaydır.

Fransızların tercihinde bulundukları pencerelerin farklı ölçüleri bulunmaktadır. İnsanların içeriyi havalandırması amacıyla üretilen pencere ya da balkon ismiyle anılan ve tercih edilmesi halinde insanların geniş bir balkon beklentisi olmamalıdır. Fransızların kullandığı pencerelerde standart bir ölçü bulunmamaktadır. Fakat ülkemizde en çok tercih edilen pencere ölçüleri şu şekildedir:

Ölçüler Uzunluk (Cm)
En 180
Derinlik 20
Yükseklik 335
Pencere Alanı 160 * 255
Balkon Çıkıntısı 50
Balkon Korkuluğu 90

Fransız balkon pencerelerin estetik görünümü için tercihinde bulunuyor olsa bile çok önerilmemektedir. Özellikle de küçük çocuğu olanların güvenlik gerekçesiyle daha dikkatli olmalıdır. Küçük yapılar olması sebebiyle düşme çok sık yaşanmaktadır.

Ayrıca sadece estetik nedenlerle yapılması sebebiyle montajının dikkatli yapılması, insan ağırlığını taşıyabilmesi balkon korkuluğunun 90 cm üzerinde olmasına ve bağlantılarının çok dikkatli ve sağlam yapılmalıdır.

Fransız Pencere Modelleri ve Fiyatları

Günümüzde birçok farklı modelle karşımıza çıkan PVC yapısı olan balkonların sabit pencere sistemi kullanıldığı gibi aynı zamanda da açılabilir, sürgülü modelleri de tercih edilebilmektedir. Ahşap modeller ya da PVC doğramalı modelleri sayesinde insanların zevkine göre tercih etmesi de mümkündür.

Yukarıda ki model ahşap olarak üretilmekte ve tek cam kullanılmaktadır. Bu modelin çerçevesinde ve camlarında renk değişikliği tercihe göre yapılabilir. Ortalama olarak tercihinde bulunanların 80 dolar ücret ödemesi gerekmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekte bulunan model PVC doğramadır. Çok sık tercih edilmesi sayesinde üreticiler tarafından tavsiye edilmektedir. Çift cam olması sayesinde soğuk havanın engellenmesi ve toza karşıda dayanıklı olmaktadır. Kullanılan malzeme kalitesine ve işçiliğe göre değişiklik gösterecek olmasına rağmen yaklaşık olarak 40 dolar gibi bir ücret karşılığında yapılacaktır.

Daha çoğunlukla yatak odaları için tercih edilmekte olan sürgülü modeller PVC ve ahşap olarak yapılmaktadır. Kişinin bütçesine göre malzemelerin ve camın kalitesi belirlenebilir. Korkulukların arasında fazla boşluk olması sebebiyle küçük çocuğu olanların yaptırmaması önerilmektedir. 60 dolar ücretle yaptırılabilir.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler dışında da tercih edebileceğiniz birçok model bulunmaktadır. Aşağıda verdiğimiz örneklerde hem pencere modelleri hem de uygun olan perde modelleri olması sayesinde tercih ederken bir fikriniz olabilir.

  

 

Fransızların kullanmakta olduğu pencerelerin ülkemizde tercih edilme nedenleri arasında fiyat olarak ekonomik, kullanışlı, temizliğinin kolay olması ve evin daha çok aydınlık olması sebebiyle tercih edilmektedir. Her zaman için kullanılan malzemenin kalitesine göre ücretinde değişiklik olacaktır. Bu balkonların yapılırken metrekaresi ve kullanılacak malzemeye göre ücret hesaplanmalıdır. Ülkemizde sıklıkla kullanılan pencere modelleri için üretilmekte olan perdelerin bu tip pencereleri tercihinde bulunanlar edenler için uygun olmayacaktır. Perde tercihi yaparken yaparken mutlaka pencerenin uzunluğu ölçülmeli ve tam olarak kapatacak şekilde zevkinize göre almalısınız.

Fransız Pencerelerin Temizliği

Temizliğinin diğer pencerelere göre daha kolay olması ile bilinmektedir. Boydan olması nedeniyle ve bölmeleri olmadığından açılan modeller ve sürgülü olanların temizliğini normal camları siler gibi yapabilirsiniz. Cam sil kullanmak ve temiz bir bezle kurulamak oldukça kolay ve basit bir yöntem olmaktadır. Bu pencerelerin çok büyük ve geniş olması nedeniyle özellikle de yağmurdan lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu da sürekli olarak silinmesine neden olur. Fakat son yıllarda üretilmiş olan su tutmayan camların yağmur lekesi oluşmasını engelleyecektir.

Boydan olan ve balkon çıktısının çok az olduğu pencereleri silerken çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle de süs amacıyla yapılmakta olan balkonların insan ağırlığını taşıyor olmasına ve boyun yetmediği yerleri silerken silecek gibi bir aletten yararlanmaları önemli olmaktadır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle