Doğal ahşap doğrama pencerelerin diğerlerine göre birçok avantajı vardır. Bu tür pencerelerin üretiminde modern makine ve cihaz kullanılmakta ve malzemesi olarak en kaliteli ahşap seçilmektedir.

Ahşap pencere çeşitleri

Mükemmel tasarım, kolaylık, kaliteli hırdavat ve istediğiniz renk — tüm bunlar bugün ahşap pencerelerin özelliklerindendir.

 

Ahşap doğrama

Ahşap doğrama

En önemli özellikleri ise tabii ki kalite, sağlamlık, güvenirlik ve yüksek derece ses ve ısı izolasyonudur. Ahşap pencereleri konstrüksiyon ve açılma – kapanma şekli olarak birkaç çeşit bulunmaktadır.

Ahşap pencerelerin konstrüksiyonu

Kanadı ayrı açılma pencereler

Bu pencereler kasa ve iki pencere kanadından oluşmaktadır. Pencere kanatları camlı olup genellikle sıra ile açılma şeklinde yapılır. Malzeme olarak çoğu zaman çam ağacı kullanılır kanadı ise 40 mm fazla kalınlıkla yapılmaz. Bu tür pencerelerin en önemli eksiği — yüksek nemli ve sıcaklık farkı ortamlarda tahtanın deformasyonudur.

Dar profille yapılmasından dolayı frezelemesi zor ve bu sebepten izolasyon birden fazla bandı kullanmak zordur. Dolayısıyla pencerelerin ısı ve ses izolasyonunu gerçekleştirmesi açısından üreticiler zorluk yaşamakta ve pencere kanadı kasası ile arasında aralık kalması mümkündür.

Ahşap pencereleri

Ahşap pencereleri

Pencere kasasında pencere kanadı ve kasası arasında su akıtma çıtasının bulunmaması nedeniyle yağmur geçerek denizliği ıslatmaktadır. Bir de bu tür ahşap pencerelerde genellikle basit menteşe ve kolu kullanılmaktadır. Dolayısıyla pencerenin sadece üst kısmından açılması ve bu şekilde havalandırılması mümkün değildir.

Cam paketli ahşap pencereleri (alman pencere)

Alman pencere adlı pencere yapımında alman markalı hırdavatın kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bu pencereler PVC pencerelere benzer ve aynı şekilde veya pencere kanadı sadece üstten veya normal şekilde açılmakta olup kullanımı açısından çok daha avantajlıdır.

Konstrüksiyonu olarak bu pencereleri kasası ve kanadından oluşmaktadır. Kanadında cam paketi yer alır (genellikle iki kat). Pencere iç tarafa açılır ve bu şekilde pencere yıkanırken her iki tarafından temizlenmesi kolaydır.

Ahşap pencere yapımında kullanılan kalas genellikle 68 — 78 — 88 mm kalınlığındadır. Kalınlığı bu şekilde ayarlanmasının birçok avantajı bulunmaktadır: pencerede hırdavatı ve can paketinin yerleşmesi için gerekli oluk yapılabilir. Bu konstrüksiyon ahşap pencerenin birçok avantajı bulunmaktadır: ısı ve ses izolasyonu, sağlam, kullanımı konforlu ve uzun süre kullanılmaktadır.

Kullanım süresi ise yaklaşık 70 yıldır. Uzun yıllar kullanılması pencere yapımında özel teknoloji ile 3 tabaka kalas kullanılması sağlamaktadır. Ağaç tabakaları her katın ağaç lifi farklı şekilde yönlendirilmekte olup pencereyi daha da kuvvetlendirmektedir. Bu yapım teknolojisi pencere konstrüksiyonunu çarpılma ve kuruluktan çatlama ve şeklini kaybetme gibi hasarlardan korumaktadır.

Yalıtımlı ahşap doğrama

Yalıtımlı ahşap doğrama

Ahşap – alüminyum pencereler

Yukarıda zikredilen alman penceresini alüminyum ile kapladığımız zaman ahşap-alüminyum diye bilinen pencere olacaktır. Aslında ahşap olsa da bu tür pencereler daha sağlam ve farklı etkilere dayanıklı özelliklere sahiptir. En önemli özelliği ise zamanla diş görünümü açısından bakım gerektirmemesi ve dolayısıyla ahşap pencereler gibi ara sıra boyanması ihtiyacı olmamasıdır.

Ahşap - alüminyum pencereler

Ahşap – alüminyum pencereler

Alüminyum – ahşap pencereler

Bu tür pencerelerin bir öncekilerle adı neredeyse aynı olmakla beraber konstrüksiyon olarak tamamen farklıdır. Ahşap – alüminyum pencerede aslı ahşap iken burada aksine – alüminyum aslı ahşap ise sadece kaplaması olarak kullanılmaktadır. Hatta daha doğrusu bu tür pencereler aslında sadece alüminyum olup ahşap katı sadece dekoratif kaplama olarak kullanılmaktadır.

Ahşap kaplaması pencereye doğal görüm ve eve konforlu atmosfer kazandırmaktadır. Evin iç tarafından pencere sanki doğal ahşap gibi görünür. Bu şekilde pencere alüminyum olarak sağlam ve dayanıklı ve aynı zamanda ahşap pencere gibi doğal görünüme sahiptir.

Çift cam ahşap doğrama

Çift cam ahşap doğrama

Önemli eksiklerinden sadece yüksek fiyatını zikrediliriz. Bu sebeple alüminyum – ahşap pencere piyasada pek çok rastlanmaz. Fakat pahalı olmasına rağmen bu tür pencere eviniz için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Finlandiya pencere

Bu tür pencereler geniş (180 santimetreye kadar) kasası ve art arda açılan iki pencere kanadı ile yapılır. Dış taraf kanadı sadece tek camlı iken iç taraftaki iki katlı cam paketli olur. Aynı zamanda dış taraf pencere kanadı ahşap veya alüminyum olarak yapılabilir. Anlaşıldığı gibi bu tür pencereler daha çok soğuk bölgelerde kullanılmaktadır.

Pencere kanatları ise kendi bir biri ile bağlanmakta olup istediğinizde birlikte veya ayrı ayrı olarak açılabilir. Pencere kasası ise genelde masif kalastan yapılır.

Alman pencerelere kıyasla bu pencerelerin eksiği pencere konstrüksiyonunda tabakalı değil masif kalasın kullanılmasıdır. Bu sebeple pencere sadece düz açılır ve üstten açılma şeklinde yapılması pek çok mümkün değildir.

Konstrüksiyonu olarak ahşap pencereleri genel anlamı ile bu çeşitlere ayrılır. Aynı zamanda bu pencereleri açılma şekline göre tasnif etmekte mumlundur.

Ahşap doğrama açılım şekilleri

Ahşap doğrama açılım şekilleri

Sağır pencere

Bilindiği gibi bu pencerelerin menteşeleri ve hırdavatı yok ve açılmazdır. Dolayısıyla daha ucuz yapılır. Tek cam veya cam paketi ile yapılabilir ve anlamda açılır pencere ile pek çok farkı yoktur. Ancak sağır pencere koymadan önce odanın havalandırılması ve pencerenin temizlenmesi nasıl yapılacağını iyi düşünmek gerekecektir.

Tek kanatlı ahşap dönel pencere

Bu pencerelerin kanadı sadece tek (genellikle içten) taraftan açılır. Ve nadiren dışarıdan açılan modelleri de karşılanır. Çoğu zaman pencere aynı zamanda üstten de açılır ve odanın havalandırılması için uygundur.

İki kanatlı ve biri sağır diğeri açılır pencereler.

Başlığından da bilindiği gibi bu pencerelerde iki kanadı bulunur ve bunların sadece biri açılmaktadır. Pencereler ucuz ve iki kanadından biri açılması ile odanın havalandırılmasına uygun olması nedeniyle en çok işte bu tür pencereler kullanılmaktadır.

İki kanatlı ve kemer ayaklı dönel pencere

Kemer ayağı pencerede birden fazla kanatlı pencerelerde kullanılır ve bu kanatların birleştiği yerde onları sabitleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu tür pencereler sağlam ve dayanıklı yapısına sahiptir. Fiyatı olarak açılma mekanizmalarından dolayı bunlar sağır pencerelerden doğal olarak daha pahalıdır.

İki kanatlı ve sütün başlıklı dönel pencere

Konstrüksiyonu olarak bir öncekilerle benzer. Bir pencere kanadında kolu bulunur ve önce açılır diğeri ise sonra açılabilir. Pencere açıkken pencere tamamen boş olur ve daha büyük gözükmektedir.

Makalemizi okuduktan sonra ahşap pencereleri hakkında genel bilginiz vardır. Ve bizim yardımımız ile pencere seçerken doğru tercih edeceğinizi umarız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle