Kapı gıcırtısı kapı çalışmasını etkilemeyebilir fakat kesinlikle herkesi rahatsız eder. Birde hemen belli olmasa da menteşe yüzeyinde biriken toz ve pas zamanla menteşelerin bozulmasına neden olacaktır. Gerekli bakımı yapılınca menteşeleri daha uzun zaman sorunsuz çalışır ve sizi rahatsız etmez. Bu makalemizde menteşe bakımı için gerekli malzemeden ve yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: menteşelerin yağlanması

1. gerekli yağ maddesini alınız. Yağ iyice menteşe parçaları arasına geçmeli ve çok ince tabaka olarak parçaların arasında yer almalıdır. Menteşeleri yağlamak için makine yağı ince emziği ile tüpü seçin. Bazı yerlerde sprey kullanılması daha mantıklı olacaktır.

Kapı yağı

Kapı yağı

Menteşelerin yağlamak amacı ile şunları kullanabilirsiniz:

  1. Silikon yağ – kullanımı kolay ve basit bir yağdır.
  2. Lityum – yağ maddesi. Araba aksesuarları mağazalarında satılır. Çok efektif ve etkili maddedir. Aslında menteşeler için değil arabaların bazı parçaların yağlamak amacı geliştirilmiş fakat bizim işimizi de yarayacaktır.

Yemeklik yağlar (zeytinyağı, ay çiçek vs. yağlar) – menteşelerin yağlanması içim uygun olur. Eğer kapı sorunsuz açılıyor fakat gıcırdıyorsa ve elinizde makine yağı yok ise sorunu bu tür yemeklilik yağlardan biri ile çözebilirsiniz. Ancak bu yağlar o kadar efektif değil ve çabuk kirlenir ve dolayısıyla sadece zamanlık çözüm olarak kullanılabilir.

2. Menteşe pimini bulun. Kapı menteşeleri genellikle kapı kasa ve kanadında yerleşen parçaları ve bunları birleştiren piminden oluşmaktadır. Menteşeyi yağlamak için bu pimini çıkartmamız gerekecek.

Menteşe pimini bulun

Menteşe pimini bulun

3. Menteşe pimini çıkartmak. Kapıyı açın ve menteşesini çıkartın. Bazen bu işlem için herhangi bir alet gerekmez fakat kerpeten kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğer pimi paslanmış veya çok fazla kirli ise çıkartılması zor olabilir. Bu durumda tornavida ile gevşetip çıkartabilirsiniz. Aşağıda bunu detayları ise anlatacağız.

Menteşe pimini çıkartmak gerekir

Menteşe pimini çıkartmak gerekir

4. menteşeleri yağlayın. Menteşe pimini çıkardıktan sonra iyice yağlayın. Pimini yağladıktan sonra menteşesine de yağ sürebilirsiniz. Çok fazla sürmenize gerek yoktur fakat kuru bölgelerde bırakmayınız.

menteşeleri yağlayın

menteşeleri yağlayın

5. kapıyı deneyin. İşlemi gerçekleştirdikten sonra kapıyı bir deneyin. Eğer yine gıcırdıyorsa tekrar pimini çıkartın ve tekrar yağlayın. Hatta belki bu şekilde işlemi birkaç defa yapmanız gerekebilir. İşlem tamamlandıktan sonra pimini iyice yerine sıkıştırın.

kapıyı deneyin

kapıyı deneyin

6. temizlik için havlu veya peçete kullanın. Menteşelerin iyi ve doğru şekilde çalışmasını sağlamak için temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden fazla yağ, toz ve pas varsa üzerinde onları silmeniz gerekecektir. İşe kapının gıcırdama asıl sebebi, zerindeki kirliliklerdir. Dolayısıyla menteşeleri sürekli temizlemeniz gerekir.

temizlik için havlu veya peçete kullanın

temizlik için havlu veya peçete kullanın

Yöntem 2: saplanmış menteşe pimini çıkarmak

1. saplanmış menteşeye pas çözücü püskürtün ve 12 saat bekleyin. Daha sonra pimini çıkartabilirsiniz.

Bazılar paslanmış menteşe pimini çekiç ile vurarak çıkarmaya çalışır. Fakat bu yöntem pek çok durumda değildir. Çünkü menteşe veya kapıyı kırılmasının ihtimali vardır ve bu durumda işiniz sadece menteşe ile bitmez ve belki kapı tamirini yapmanız gerekecek. Bu yüzden biz ecele etmemenizi tavsiye ederiz.

saplanmış menteşeye pas çözücü püskürtün

saplanmış menteşeye pas çözücü püskürtün

2. 12 saat beklettikten sonra pim kolayca çıkartılır. Tornavida ile gevşetin ve daha sonra kerpeten veya pense ile pimini çıkartabilirsiniz.

12 saat beklettikten sonra pim kolayca çıkartılır

12 saat beklettikten sonra pim kolayca çıkartılır

3. gerektiği taktirde pimini tamirini yapın. Eğer çıkartma esnasında veya daha önce menteşe pimi hasar görmüş ise (örneğin eğrilmiş olabilir veya çok fazla paslanmış) onun tamiri yapmanız gerekecektir.

Eğrilmiş pimi çekiç ile düzeltebilirsiniz. Paslanmış ise de zımpara kağıdı ile işlemeniz yeterlidir. Bu şekilde temizlendikten sonra pimi kolayca yerine yerleştirilebilir

 

gerektiği taktirde pimini tamirini yapın

gerektiği taktirde pimini tamirini yapın

Tavsiyeler:

Hemen çok fazla yağ maddesini koymayın ve sadece gerektiği taktirde ekleyin. Zira daha sonra fazlasını silmeniz gerekecek ve bu şekilde kapınızın kirlenmeden saklayabilirsiniz.

Eldivenlerle çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Menteşeler aşırı derece paslanmış ise onları temizlemedense değiştirmeniz daha mantıklıdır.

Ne gerekebilir:

  1. Yağ maddesi
  2. Havlu veya peçete
  3. Çekiç
  4. Tornavida


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle