Pervazların montajı iki şekilde yapılabilmektedir: 45°veya 90° keserek. Yöntemlerin her birinin belli özelliklerine rağmen genel anlamda pek çok zor iş değilse de detaylarına dikkat edilmesini gerektirmektedir. Bu makalemizde söz konusu iki yöntemin adım adım anlatacak ve her birine ait özelliklerinden bahsedeceğiz.

Odalar arası kapı pervazlarının montajı

Odalar arası kapı pervazlarının montajı

45° keserek montaj yöntemi

Anlaşıldığı gibi bu yöntem kapı pervazını oluşturan parçaların birleştiği köşelerin 45 derece ile kesilerek bağlanması anlamında gelmektedir. En yaygın metot olarak bu şekilde montajı her türlü kapı ve pervaz modeli için uygundur.

Belki şuana kadar dikkat etmediniz ama pervazlar birçok çeşit bulunmaktadır: düz yüzeyli, eğrilmiş veya oymalı olabilir. Kullanılan malzeme olarak da aynı şekilde birçok çeşit bulunmaktadır.

Odalar arası kapılar pervazların montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekeni  köşelerinin doğru şekilde kesimesindir. Eğer gerektiği aletleriniz varsa (özellikle açılı testere gerekecektir) ve düz şekilde kesebilirseniz sizde bu işlemi yapabilirsiniz. Aletiniz yoksa o zaman evde bu işlemi yapmak zor olur. Çünkü elektrikli testere olsa bile düz şekilde kesmek kolay değil ve dolayısıyla köşelerini bir biri ile bağlarken birleşme yeri uymayabilir ve aralığı kalınca görüntüyü bozacaktır. Bu sebeplerden dolayı kapı pervazların montajını gerçekleştirirken mutlaka gerektiği aletler hazır tutmalısınız.

Kapı pervazlarının montajı

Kapı pervazlarının montajı

  1. Gönye kesme kutusu – çok basit bir alettir. Basit olmasından dolayı kullanması kolay ancak bazen pervazların yanlış kesilmesi de mümkündür. Bu birkaç farklı derecelerde kesilmesini sağlayan kutudur. Onları kullanarak kalıplara göre pervazı istediğiniz derece ile kesebilirsiniz. Zamanla gönye kesme kutusu yıpranır ve artık doğru derece ile kesilmesi zor olacaktır. Dİkkat edin. Aslında bu tek kullanımlık bir alettir.
  2. El testeresi. Pervazların montajını kendiniz yapmaya düşünüyorsanız en doğru yolu el testeresi ile çalışmaktır. Çünkü alet daha sağlam olur (bir iki defa kullanmak için pahalı elektrikli cihazı satın almanızın anlamı yoktur) bir de pervazların köşelerini keserken daha doğru yapabilirsiniz. Aynı zamanda el testeresi ile çalışabilmek için pek çok tecrübe gerekmez. Herkes bu işi yapabilecektir.

45° ile keserek pervazların montajı bir daha yöntemi kullanarak yapılabilmektedir. Pervazın kesilecek yerinde ölçülerinize göre kalem ile çizgi yaparak onu gerektiği şekilde kesebilirsiniz. Bu şekilde işlemi yapabilmek için elektrikli testere daha iyi olur. Fakat el testeresi ile de yapmak mümkündür. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için belli bir tecrübe gerekecektir. Aksi taktirde büyük ihtimalle yanlış yapılacaktır. Bazı ustalar pervazların bozulmaması için kesilecek yerine bant yapıştırırlar. Bu bant pervaz kaplama veya boyamasının hasar görmesini engeller.

45°  ile pervaz nasıl kesilir görmek için video izleyebilirsiniz.

90° keserek kapı pervazların montaj yöntemi

Bu kapı pervaz montaj yöntemi  her çeşit pervaz için uygun değildir. Eğer pervazlardın düz veya az yuvarlak ise bu yöntem uygun olacak ve bu şekilde montaj edilirken pervazlar 90° ile bir biri ile bağlanmaktadır. İlk başta basit görünebilir fakat ölçüleri alınırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aksi taktirde pervazların birleştiği yerinde boşluk kalabilir veya kesme esnasında kaplama ve boyası bozulabilir. Pervazların yanların doğru kesilmiş ise montajı kolay yapılacaktır. Birde uzunluğununu ölçerken dikkat edin, bir milimetre bile önemlidir.

Kapı pervazlarının montajı

Kapı pervazlarının montajı

Eğer pervazların kenarları az yuvarlak ise bu kez biraz uğraşmak gerekecek ve bu kez tam 90° değil biraz eğik kesilmesi gerekecektir.

! Pervazlar oymalı veya yuvarlak şeklinde ise bu yöntem uygun değildir. Bu gibi pervazlar sadece 45° şeklinde montaj edilir.

Kapı pervazları nasıl montaj edilir?

Pervazların montajı hakkında genel bilgi verdikten sonra bahsettiğimiz yöntemleri detayları ile anlatmak gerekir. Kısa bir talimat şeklinde verelim

Kapı pervazlarının montajı nasıl yapılır?

Kapı pervazlarının montajı nasıl yapılır?

  1. İlk önce kapı boşluğunun ölçülerinin alınması gerekir. Boyutları kaydedin.
  2. Uzun çıta ile pervazın en düz ucundan başlayarak aynı ölçülerde çizgi yapmanız gerekecektir. Eğer pervazın uçları düz değilse çok az mesafe bırakarak ölçün ve sonra fazla olan kısımlarını kesmeniz gerekecek. Pervazı 45° ile keserek montajı yapılacaksa 3mm fazla bırakmanız gerekecektir. Çünkü montaj aşamasında kapı kasasına sabitleştirilirken biraz mesafe kalmalıdır. 90°ile montaj yapılırken ise 3mm’ye pervazın genişliği kadar da mesafe eklenmesi gerekir.
  3. Sonra montaj metoduna göre köşelerini kesin. Aynı şekilde boyutlara göre de kesmek gerekecektir.
  4. Artık montajı başlayabilirsiniz. Pervazları sabitleştirilmesi için küçük başsız bakır kaplamalı çiviler kullanılır. Bakır kaplamasının önemi şudur: zamanla rengi değişince bakır çiviler göze çarpmayacaktır.
  5. Aynı şekilde ikinci pervazı da yerleştirilecektir. Pervazların ikisi de aynı boyutlara göre kesilmemelidir. Çünkü az olasa da uzunluğu fark edebilir ve bu durumda montajı açısından sorun olabilir. Dolayısıyla her birinin boyutlarını ayrı ayrı  ölçmeniz gerekecektir.
  6. Sonra üst kısmındaki pervazı yerleştirin. Bu parçasının her iki tarafından doğru şekilde kesilmesi gerektiği için biraz daha dikkat etmelisiniz. Önce bir tarafını kesin ve kontrol edin. Aynı şekilde diğerini de. Sadece kontrol ettikten sonra montaj edin. Bir hata varsa pervazın yenisin almak gerekecektir.
Kapı pervazları doğru montaj yöntemi nedir?

Kapı pervazları doğru montaj yöntemi nedir?

Eğer ilk defa bu işi yapıyorsanız büyük ihtimalle az çok olsa da pervazların birleştiği yerlerinde aralığı kalacaktır. Bu durumda ne yapılabilir? Aralıkları mum veya melas ile doldurabilirsiniz. Bunlar farklı renkleri ile satılmaktadır. Pervazların montajı aslında pek çok zor bir iş değildir. Sadece dikkatli olmalısınız.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle