Kapı menteşesi, kapının açılıp kapanmasını sağlayan temel parçadır. İç ve dış kapılarda farklı biçimlerde takılır.

Montaj İşlemi

Kapı menteşe montajı

Kapı menteşe montajı

Menteşe, kapıyı eşiğe bağlayan parçanın adıdır. Kapıyı ayakta tutan ve ona hareket kabiliyeti sağlayan parçanın bu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kapı takılırken öncelikle kaliteli malzemeden yapılmış bir menteşe seçmek gerekir. Montajı her ne kadar kolay görünüyor olsa da dikkat edilmesi gereken bir iştir. Çünkü yanlış montaj kapıyı çalışmaz hâle getirebilir.

Kapının doğru bir biçimde açılıp kapanması ve kilitlenmesi için menteşe montajını doğru yapmak gerekir. Bunun için öncelikle eşiğin ve kapının ölçüleri alınmalı, menteşeler bu ölçülere göre takılmalıdır. Menteşe takılacak yerin belirlenmesi kapının dengesinin sağlanması ve kilit ile doğru bir biçimde senkronize olması için önemlidir. Yer belirlemesi yapıldıktan sonra menteşe montajına başlanabilir.

Öncelikle doğru menteşeyi seçmek gerekir.

Örneğin çift tarafa açılan ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bir yerde bulunan bir kapı monte edilecekse çift taraflı yaylı menteşe tercih edilebilir.Ancak dış kapı takarken kesinlikle tercih edilecek bir model değildir. Bunun yerine lambalı menteşe ya da yaprak menteşe tercih edilmelidir.

Menteşelerden biri kapıya, diğeri ise çerçeveye monte edilir. Parçalardan biri kapı çerçevesine ucu aşağı bakılacak bir biçimde monte edilirken, diğer kapıya ucu yukarı bakacak şekilde monte edilir. Ucu yukarıda olan parça kapı boşluğuna denk gelecek biçimde monte edilmelidir. Kapının monte edilebilmesi için kapı kasasının önceden yapılmış olması gerekir. Kasanın, çerçevenin ve kilidin bulunduğu panel eşiğe monte edilmeden kesinlikle kapı montajı yapılmamalıdır. Daire kapılarını monte etmek için ciddi bir ekipman gerekir, bu yüzden bir usta çağırmanız faydalı olacaktır. Ancak ahşap oda kapılarını kendi imkânlarınızla monte edebilirsiniz. Menteşeler takıldıktan sonra yapılması gereken tek şey kapıyı çerçeveye monte etmek olacaktır.

Montaj işleminde ayarlamayı yapmak son derece önemlidir. Ayarlama iyi yapılmadığı sürece kapıyı sağlam bir şekilde oturtmak mümkün olmayacaktır.

Ayarlanması

Menteşelerin yerlerini ayarlamak için bir cetvel kullanmanız faydalı olacaktır. Bu ölçü kapının boyutuna göre değişir ancak genellikle kapının alt ve üst kısmından 20’şer santim içeri monte edilir. Çift kapılarda bu ölçü değişebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken orantılı bir montaj yapabilmektir.

kapı menteşe ayarlaması

kapı menteşe ayarlaması

Diğer yandan, kapının açılıp kapanabilmesi için hareket kabiliyetine sahip olması gerekecektir. Üst kısımda zaten çerçeve olduğu için oradan boşluk bırakmanız gerekmez. Ancak kapının altında en az 1.5 santim ölçüsünde bir boşluk bırakmanız gerekir. Aksi takdirde kapı açılmayacak ya da zor açılacaktır. Kapı altındaki boşluğun 2 santimi geçmemesine özen göstermelisiniz. Bu ölçüyü geçtiğinizde içeriye yüksek oranda toz girebileceğini, hatta bazı haşerelerin bu eşikten kolaylıkla geçebileceğini unutmamalısınız. Ayrıca, alt kısımda yer alan menteşe yerden değil, kapıdan itibaren 20 santim yukarıya monte edilmelidir.

kapı menteşe ayarlaması

kapı menteşe ayarlaması

Menteşelerin dik açıyla takılması da son derece önemlidir. Hafif bir eğim bile kapının tam olarak açılıp kapanmasına engel olacak, bir süre sonra deformasyonlar yaratacaktır. Böyle durumlarla karşılaşmamak için menteşeleri dik bir ölçüde taktığınızdan emin olmalısınız. Eğer kapı zor açılıp kapanıyorsa bu durum menteşelerde bir eğim olduğunu gösterebilir. Böyle bir durum söz konusuysa, kapıyı söküp menteşeleri düzeltmeniz gerekebilir.

kapı menteşe ayarlaması

kapı menteşe ayarlaması

Belirtlildiği gibi, dış kapıların montajı ve menteşe takma işlemleri uzman kişilerce yapılmalıdır. Çünkü bu kapılarda gelişmiş kilit sistemleri bulunmaktadır. Ancak yazıdaki yönergeleri uygulayarak iç mekanda bulunan kapıların menteşe montajını kolaylıkla yapabilirsiniz. Montaj işlemi için tornavıda yeterli olacaktır. Daha sonra menteşelerin hareket kabiliyeti kazanması için yağlama işlemi yapabilirsiniz. Montaj için satın aldığınız menteşelerin kaliteli malzemeden imal edildiğinden ve sağlamlığından emin olmalısınız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Yorum ekle