Bozulabilen besinlerin konulması ve dışarıda olan sıcaklığın içeriye ulaşmasını engelleyecek depolar için özel üretilen kapıların özellikleri, fiyatları ve seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler.

Soğuk Hava Deposu Kapıları


Soğuk Oda Kapıları

Üretilen soğuk odaların özellikleri, içerinin ısınmasını engellemek amacıyla üretilmiş olan ve üretildiği kaliteli malzemesi nedeniyle sıcak havanın içeriye ve soğuk havanın da dışarıya çıkmasını engellemektedir. Bu soğuğu engelleyecek olan kapıların da diğer malzemeler gibi çok önemli olduğu için tamamen kapanarak ısının ya da ışığın içeriye girmesini engellemesi gerekmektedir. Günümüzde üretilen birçok farklı soğuk oda deposu kapısı bulunmaktadır. Bu depoların kapısı alınırken ihtiyaca göre alınmalıdır. Seçilirken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Isı yalıtımının iyi olması;
 • Sürekliliğinin korunması;
 • Malzemelerin 1. kalitede üretilmiş olması;
 • İhtiyaca göre kapının büyüklüğünün ayarlanması;
 • Montajının dikkatli yapılması.

Soğuk hava depolarının içerisine besin konulması nedeniyle sık sık kapının açılması ile birlikte depo içerisinde sıcaklık girişi ile ısı artışı olur. Odanın ısı dengesinin sağlanabilmesi için en kaliteli malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde üretilen ihtiyaca göre üretilmiş olan birçok farklı oda kapısı bulunmaktadır.

Soğuk hava depolarının bir süre sonra malzemeleri arasında en çok kapılar yıpranmaktadır. Yenileyeceğiniz zaman bu kapıların seçiminde araştırma yapılarak alınmalıdır.

Menteşeli Kapı

Çarpma hava odası olarak da bilinmektedir. Birçok farklı marka tarafından üretilmekte olup, odanın yalıtım malzemelerine uygun olarak özel tasarlanmaktadır. Menteşeli kapıların kolay kullanımı sayesinde, fiyatının daha da uygun olduğundan ve kullanım ömrünün uzun olmasından tercih edilmektedir. Kapının açılmasıyla ve kapanmasıyla sırasında menteşesinde oluşacak bir problemin önlenmesi için tercih edilen menteşe tipinin ayarlanabilir özelliğe sahip olması önemlidir. Menteşeli kapı kasalarının özellikleri şunlar olmalıdır:

 • Kapının kanadı 40 kg metre küp poliüretan enjeksiyon kullanılmalıdır;
 • Mutlaka PVC kaplama yapılması uygun olacaktır;
 • Eşikli ya da eşiksiz olunmasına karar verilmelidir;
 • Paslanmaz saç yüzeylen kullanılmalıdır;
 • Eksantrik menteşe olmalıdır;
 • Yumuşak kapı lastiklerine sahip olmalıdır.

Isı köprüsünün malzemelerinde mutlaka özel kauçuk conta ile yapılmalıdır. Bu sayede hava sızdırma gerçekleşmeyecektir. Kapı kanadının asla ahşap malzemelerden yapılmamalıdır. Her zaman için iki saç arasında dansite poliüretan yapılmış olmalıdır.

Kapı kalınlığı da çok önemli olması nedeniyle normal bir soğuk oda için kullanılacak kapının kalınlığı 68 mm olmalıdır. Donmuş muhafaza depolarına kullanılacak kapıların ise 92 mm olmasına dikkat edilmelidir.

Sürgülü Soğuk Depo Kapısı

Tercihen depolarda kullanılmakta olan sürgülü olarak bilinen kayar kapılarda kullanılmaktadır. Menteşelerinin ve contasında eskime daha az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu kapının askı donanımı paslanmaz çelikten olması gerekmektedir. Ayrıca kaymasını sağlaması için kullanılacak tekerleklerin de malzemesi kaliteli olduğunda eskimesi görülmeyecektir. Sürgülü oda kapısının özellikleri şu şekilde olmalıdır:

 • Paslanmaz saç yüzeylerin kullanımı;
 • Kapı aralığında poliüretan enjeksiyon olmalıdır;
 • Eloksallı alüminyum profillerle yapılmalıdır;
 • Kapı tekerleklerinin polyemid tercih edilmelidir.

Odanın duvarlarında ve tabanında ki kalınlığa göre kapı yenilemesi sırasında kapının kalınlığını etkileyecektir. Kapılar asla paslanmaz malzemelerden yapılmalıdır. Makara sisteminin sık sık yağlanması sayesinde açılırken, kapının kaymasında zorlanma olmayacaktır. Kapı açıldığı zaman ve tekrardan kapanırken, her zaman yavaş kapanmasını sağlayacak ray sistemi olmasına önem verilmesi sonucunda kapının hızlı kapanarak zamanla çarpma nedeniyle oluşacak problemler engellenir.

Monoray Geçişli Menteşeli Soğuk oda Kapısı

Özel dizayn edilmiş olup uluslararası standartların özelliğinde olmalı ve uygun olarak üretilmektedir. Monoray hatların buluntuğu soğuk depolar için üretilmektedir. Hem menteşeli olarak hem de sürgülü olarak kapılar üretilmektedir.. Üretiminde özel üretilen alüminyum profiller kullanıldığı için paslanmazdır. Dayanıklığı ile bilinmesi sayesinde kapı kanadının tek bir noktadan üretilmekte olan monoblok baskılı olmalıdır.

Yumuşak kapı lastikleri sayesinde yüzey kısma tam olarak temas etmesi sağlanmalıdır. Tercihe göre hem eşikli hem de eşiksiz olarak satın alabilirsiniz. Menşete sisteminde mutlaka eksantrik olmasına dikkat edilmelidir.

Soğuk Hava Deposu Kapı Fiyatları

Kapının bir süre sonra eskimesi ile birlikte enerji tüketiminde artma olmasına neden olur. Sistemin daha uzun yıllar boyunca yüksek verim alarak kullanılabilmesi için tercih edilecek kapının belirlenmesi gerekmektedir. Bu kapıları satın alırken ekipmanların ve malzemelerin seçimi sırasında kalitesine göre fiyatlarında farklılık gösterecektir.

Marka İsmi Fiyatı (TL)
Menteşeli Soğuk Oda Kapısı 2.360
Sürgülü Soğuk Oda Kapısı  2.784
Flip-flap Soğuk Oda Kapısı  2.945
Seksiyonel Soğuk Oda Kapısı 3.100
Atmosfer Kontrollü Soğuk Oda Kapısı 4.330
Monoray Kontrollü Soğuk Oda Kapısı 2.780


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle