Sürekli olarak anahtarlarını kaybeden insanlar için üretilen şifreli kilitlerin şifresi unutulması durumunda şifrelerini açmak ya da şifrelerini değiştirmek.

Şifreli Asma Kilit Açma

 • 1 tane uzun ve güçlü ip.


Şifreli Asma Kilit

Şifresini unuttuğunuz şifreli asma kilitlerin açılması aslında oldukça kolay olmaktadır. Bunun için ihtiyacınız olan sağlam bir tane ip olmaktadır. Şayet ip bulamıyorsanız o halde elinizle asma kilidin üst kısmından tutarak güç uygulamanız ve germeniz gerekmektedir. İp varsa üst kısmına başlamalı ve daha sonrasında ise ipin kopmayacak bir yere bağladıktan sonra kilidi germeniz önerilmektedir.

Kilidin gerilmesi için kendinize doğru çekmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise tek tek kilidin üzerinde bulunan bütün numaraları denemelisiniz. Numara doğru olduğu zaman bir ses gelecektir. Doğru olmayan bir rakam olduğunda farklı bir ses geleceği için rakam uyduğu zaman çıkan sesi fark etmiş olacaksınız. Bütün rakamları denediğiniz zaman kilide biraz daha güç uyguladığınız ve ileri doğru çektiğiniz zaman açılacaktır.

Bu yöntemi kullanarak 3 şifreli ya da 4 şifreli olan asma kilitlerin şifrelerini unuttuğunuz zaman deneyerek açabilirsiniz.

Şifreli Bisiklet Kilidini Açma

Bisiklet kilitlerinin şifresi unutulduğu zaman kilidin kırılması yerine birkaç püf noktası sayesinde kilidi kolaylıkla açmanız mümkün olacaktır. Herhangi bir eşyaya ihtiyacınız olmadan kolaylıkla kilidinizi açmanız mümkün olmaktadır. Genellikle bisikletlerin şifreli olan kilitleri 4 tane rakamdan ya da harften oluşmaktadır. Bu kilitlerin şifresinin doğru yere gelmesi için kilidin yan tarafında bir işaret olmaktadır. Deneyecek olduğunuz rakamları ya da harflerin doğru yere tam olarak uygun olarak getirmiş olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Şifresini unutmuş olduğunuz kilidi elinize alarak tek tek şifreleri ilk sıradan başlayarak denemeye başlamanız gerekiyor. Her rakam ya da harfi denediğiniz zaman kilidi iki elinizde tuttuğunuz için iki yana doğru geriniz. Doğru şifrenin oluşması halinde dikkatli baktığınız da fark edeceksiniz ki gözle görülür biçimde boşluk oluşacaktır.

İlk karakter uyduğu zaman ikinci karaktere başlayacağınız da kilidi tutarken yan taraflarından tutmak yerine, ilk karakteri de parmaklarınızın arasına alarak tutmanız önerilmektedir. Bu sayede boşluğu kaçırmayacak ve daha kolay fark ederek bulmanızı sağlayacaktır.

Asma Kilidinin Şifresinin Değiştirilmesi

Asma kilit alındığında 3 ya da 4 tane rakamdan oluşmaktadır. Bu rakamlar fabrikadan otomatik olarak ayarlı olarak yapılmakta ve genellikle 000 ya da 0000 olmaktadır. Sizler ise güvenliğiniz için bu şifreleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Asma kilidin şifresini değiştirmek ise sanıldığı kadar zor olmaması nedeniyle birkaç dakikanızı ayırdığınız da bu kilidi oldukça kolaylıkla unutmayacağınız bir şifre haline getirebilirsiniz. Kilidi değiştirebilmek için şu işlemleri sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir:

 • Fabrika ayarlarında olan şifreyi ayarlamalı ve kilidin kancasını yukarı doğru çekmelisiniz;
 • Kancası çıktığı zaman 180 derece olarak döndürmelisiniz;
 • Biraz güç bağlamalı ve kanca 180 derecelik bir konumdayken bastırıp aşağı doğru itmelisiniz;
 • Kancaya bastırdığınız zaman unutmayacağınız şifreyi girin ve ayarlamalısınız;
 • Kancayı normal haline getirmeli ve yukarı doğru çekin;
 • Daha sonrasında kilidi kapalı hale getirin;
 • Rakamları karıştırın.

Kilidin rakamlarını değiştirdikten sonra kontrolünü sağlayabilmek için yeni şifreyi denemelisiniz. Kilidiniz yeni şifreyle açıldığı zaman olmuştur. Fakat açılmaması durumunda tekrardan yukarıda yazdığımız işlemleri dikkatle uygulayarak yeniden denemelisiniz.

Unutulmamalıdır ki bilindik bir rakam, ardışık sayılar ya da doğum tarihiniz gibi rakamları kullanmamanız güvenliğiniz için önerilmektedir.

Çelik Kasa Şifresinin Değiştirilmesi

Günümüzde üretilen çelik kasa şifreleri insanların özel eşyalarını koymaları için üretilmekte ve üst düzey bir güzenlik sağlanmaktadır. Bu kasaların şifreleri genellikle çevrilme yöntemiyle olmayıp elektronik olarak yapılması nedeniyle unutulmamasına dikkat edilmelidir.

Unutulması durumunda ise kasanın kırılarak açılması gerekmektedir. Çelik kasa şifreleri fabrikadan ayarlı olarak geldiğinden insanlar daha sonrasında bu şifreleri değiştirmek için şu yöntemleri uygulamaları gerekmektedir:

 • Kasa açık vaziyetteyken kolunu kapalı hale getirin;
 • Pil yuvasını açın;
 • Üst kısımda değişik renklerde bir buton bulunmaktadır, bu butona basın;
 • Bir sinyal sesinin gelmesini bekleyin;
 • Sinyal sesinin gelmesi ile birlikte istediğiniz şifreyi tuşlamalı ve OK tuşuna basmalısınız;
 • Kasanın kolunu açık hale getirip, kasayı kapatın.

Kontrol etmek amacıyla kasayı kapattıktan sonra değiştirdiğiniz şifreyi girin ve kasayı açın. Kasanın açılmaması durumunda şifre değiştirme işlemi yanlış olduğundan, tekrardan aynı işlemi uygulamalısınız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle