Açık alanları muhafaza etmek için gelişmiş kapı sistemleri gerekir. Konut ve işyerlerindeki otoparkı güvenceye almak için doğru seçim yapmanız önemlidir.

Otopark Kapısı Çeşitleri

Otopark kapıları

Otopark kapıları

Konutların ve firma binalarını otoparklarını güvenceye almak için gelişmiş kapı sistemlerine sahip olmak gerekir. Bu sistemler araçların çalınmasını, zarar görmesini önleyecek ve dışarıdan yabancı kişilerin girmesini tamamen engelleyecek niteliğe sahip olmalıdır. Otopark ve bahçe gibi açık alanları koruma altına almak için geniş kapı sistemleri kullanılmaktadır. Açık alan girişinin genişliğine ve mekan özelliğine göre farklı otopark kapı sistemleri tercih edilebilir.

Otopark kapıları, açılma yönü bakımından tek yöne açılan sürgülü kapılar ya da içeri ya da dışarı doğru açılan çifte kapılar olmak üzere ikiye ayrılır. Sürgülü kapılar, araç girişine daha çok olanak sağlayan, hızlı hareket eden ve kullanışlı modeller oldukları için tercih edilmektedir. Özellikle toplu konut ya da şirket binası gibi mekanlarda sürgülü kapılar tercih edilmektedir. İçeri ya da dışarı doğru açılan kapılar ise müstakil mekanlarda daha çok tercih ediliyor.

Otomatik kapıların birçok açıdan daha avantajlı olduklarını da belirtmek gerekiyor. Manuel olarak açılan kapılarda kilidi kırmak ya da çeşitli aletler yardımıyla açmak oldukça kolaydır. Bu tür kapıların açık alanlar için tam anlamıyla bir güvenlik sağlamayacağını belirtmek gerekir. Ancak otomatik kapılar sadece uzaktan kumandayla ya da diğer elektronik geçiş sistemleriyle senkronize edilebilir. Dolayısıyla bu modeller manuel kapılara göre daha büyük bir güvenlik opsiyonuna sahiptir. Bu sistemler kartlı geçiş ile de senkronize edilebilmektedir.

Otopark Kapısı Yedek Parçaları

Otopark kapılarının birçok parça ile çalışan sistemler olduklarını belirtmek gerekir. Kapı paneli, raylı sistem ve motor gibi parçalar senkronize bir şekilde harekete geçerek çalışır. Motor, otopark kapılarının en önemli parçası olarak görülebilir.

Kapı Motoru

Sürgülü-raylı sistemler ile içeri doğru açılan kapılarda genellikle aynı motor sistemleri bulunmaktadır. Otopark kapılarında hareket sağlayan tek bir motor değil, kapının her yerine yayılmış bir motor sistemi bulunur. Ana motor, kumandadan ve diğer anahtarlardan sinyal alarak sistemi harekete geçirir. Kapı, motor gücüyle itilerek açılır ve kapanır. Ray sistemi üzerinde ya da açılma-kapanma menzilinde motordan gelen sinyaller ile hareket eder. Aynı şekilde, kilitleme gibi işlemler de motor üzerinden yapılır.

Motorun düzenli olarak çalışması için yüksek ölçülere sahip bir güç kaynağı gerekir. Kapı ağırlığı en az 600 kilo civarındadır dolayısıyla kapıyı hareket ettirmek için güçlü bir motor gerekecektir. Ayrıca motorda aşırı çalışma sebebiyle oluşan ısınma ve dezenformasyonlara karşı bir koruma sistemi olması da önemlidir. Birçok kapı motorunda bu amaçla termal düzenek bulunmaktadır.

Diğer Yedek Parçalar

Emniyet fotoseli, kapının acil durumlarda açılması ve kilitlenmesi için önemli bir sistem parçasıdır. Kablolu ya da kablosuz olarak monte edilebilir. Kapının kumanda sistemi ile arasında kızılötesi ışınlarla kurulan bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantı sayesinde kapı kumanda kaybı gibi durumlara karşı güvenceye alınır.

Radar da önemli yedek parçalar arasındadır. Kapı açılırken ya da kapanırken geçiş yapmak aracın zarar görmesine sebep olabilir. Radar sistemi, açılma ve kapanma esnasında sesli bir uyarı sağlayarak bu tür zararların önüne geçmek için gereklidir. Bazı radar sistemlerinde hem ses hem de ışık yoluyla uyarı yapılmaktadır.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

Ege Teta, Türkiye genelinde satış ağına sahip olan kaliteli firmalar arasında yer alıyor. Firma kataloglarında bulunan otomatik otopark kapısı çeşitleri, açık alanlarda tam anlamıyla bir güvenlik sağlıyor.

2007 yılından bugüne hizmet vermekte olan GMT Otomasyon firmasının da bu alanda öncü bir kuruluş olduğunu belirtmek gerekiyor. Uygun fiyata kaliteli bahçe ve otopark kapıları üreten GMT’nin aktif bir teknik destek ağı bulunuyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle