Garaj kapıları hem kendi güvenliğimizi hem de arabamızın güvenliğini sağlarlar. Ancak garaja her giriş anında kapıyı açıp kapatmak biraz can sıkabiliyor. Özellikle kötü hava şartlarında bu işlem oldukça zor bir hal alıyor. Bu yüzden otomatik garaj kapıları üretilmiştir ve gün geçtikçe herkesin tercihi halini almıştır.

Otopark kapıları toplu alanların geçişinde kullanıldığı için emniyet konusundan oldukça güven taşımak zorundadırlar. Özellikle kişiler arabalarını otopark güvenliğine emanet ettikleri için bu kapıların daha sağlam ve güvenli olmaları gerekmektedir.

Otopark kapı sistemleri

Otopark kapıları birçok sistemde olabiliyorlar. Ancak geçiş sistemini nasıl tasarlayacağınız sizlere kalmış bir mevzudur.

Geçişlerde yabancılara karşı bir koruma sistemi olarak geliştirilmiştir. İzin verilmeden geçiş sağlanamaz.

Otoparklara giremeden önce kişiye özel verilen kartlı sistemle geçişler son zamanlarda en çok kullanılan sistemlerdir.

Bu tür kapıları yapan birçok firma vardır. Ancak kapının genişliğine göre yine de firmaların fiyatları ortalama bir şekilde bellidir.

  • Doris Yapı: Site ve iş yeri otoparklarında tercih edilen kollu otopark kapılarını müşteriyle buluşturan firmadır. Genel olarak otomatik kapılardan oluşurlar. Güvenlik görevlileri ile korundukları için buton sistemleri tercih edilmektedir.
  • Perkotek: Kumandalı otopark kapılarında tercih edilen bir firmadır. Kapıların ağırlığına göre çekiş gücü olan motorlar kullanıldığı için oldukça sağlam yapıdadırlar. Kapının ağırlığına göre çekim gücü yüksek olan motorlar kapının önünde fazla bekleme yapılmasını engeller, kapı daha çabuk açılır.
  • Temiz teknik: Yüksek güvenlik kontrolü sağlayan bir sistemdir. Geçiş süreleri otomatik olarak ayarlanan kapılar konusunda tercih edilen bir firmadır. Dakika olarak ayarlanan geçişlerde kişinin kapının açılıp kapanmasını fazla beklemediği kapı sistemleridir.
  • Erdemsan: Otopark kapıları sisteminde güvenliği üst safhada tutan bir firmadır. Kollu ve bariyerli geçiş sistemleri dışında blok kapı sistemleri yapımında tercih edilen firmadır.
  • İks yapı: Kanatlı kapılarda kullanılan otomatik kapı sistemleri isteyen kişilerin tercih ettikleri bir firmadır. Kaliteli ürünleri oldukça pahalıdır. Ancak güvenliği sağlam ve uygun bir firma arıyor iseniz size yardımcı olabilecek bir firmadır.
  • Erka otomatik kapı: Otopark görevlisinin zamandan tasarruf etmelerini sağlayan yöntemler içerir. Bunların başında kumandalı yapılar gelir. Özellikle şifreli geçiş sistemleri üzerinde tercih edilen bir firmadır. Fiyatları tercihe göre değişiklik göstermektedir.

Otopark kapı sistemleri model ve fiyatları

Otoparklarda kullanılan kapı sistemleri genel olarak otomatiktir. Otomatik kapılar kullanıcının zamandan tasarruf etmesini sağlar.

Kumandalı be butonlu geçiş sistemleri dışında, otomatik açılıp kapanan zaman ayarlı sistemli kapılar da mevcuttur.

FİRMA MODEL FİYAT NEDEN TERCİH ETMELİ
Doris Yapı Kollu otopark kapısı 1200 TL – 5000 TL Güvenlik görevlisinin olduğu otoparklarda geçişleri kontrol etmek için kullanılırlar.
Perkotek Blok otopark kapısı 1500 TL – 6500 TL Özellikle toplu yaşam alanlarında güvenliği sağlamak amacıyla yere yakındır.
Erdemsan Çift kanatlı otopark kapısı 2500 TL – 10000 TL Çift açılan kanatlar geniş araçların kolayca girmesini kolaylaştırır.
İks Yapı Fotoselli otopark kapısı 1500 TL – 7000 TL Araca duyarlı, zaman ayarlı otomatik kapılardır.
Erka Otomatik kapı Kumandalı otopark kapısı 1000 TL – 5000 TL Özellikle soğuk hava şartlarında otopark görevlilerine kolaylık sağlarlar.

Modelleri ve yaklaşık fiyatları

Garaj kapısı modelleri herkesin bildiği tarzda olurken, konu otomatik kapı olunca seçenekler biraz fazlalaşıyor. Otomatik kapılar kolay bir yaşamın anahtarını elimize verirken, bir yandan da rahatlığımızı düşünen donanımlara sahiptirler. Her türden otomatik kapının bulunduğu çağımızda evinize, iş yerinize ve ya sitenize uygun bir garaj kapısını tercih etmeniz size modern yaşamın anahtarını sunacaktır. Fiyatları pahalı gibi düşünülse de toplu konutlarda kullanılan kapıların fiyatları ortak bütçeye ayrılacağı için fazla sıkıntı çıkarmaz.

MODEL FİYAT ÖZELLİK NEDEN İYİDİR?
Panjur tipi garaj kapıları 1000 TL – 5000 TL Stor ve sarmal Hem kaliteli hem de manuel kullanımı oldukça kolaydır.
Seksiyonel garaj kapıları 5000 TL – 10000 TL Uzaktan kumandalı Arabanız kapının önünde sadece açılmasını bekler.
Tek parça (yekbare) garaj kapıları 3000 TL – 7000 TL Yukarı, dışa, geriye doğru açılan Gölge yapan yapıları arabanızı güneşten korur.
Yana kayar garaj kapıları 1500 TL – 6500 TL Buton ve kumandalı kullanım Elektrik kesilmelerinde manuel kullanımı kolaydır.
İki parça menteşeli 2500 TL – 7600 TL İçe ve dışa açılan garaj kapıları Kamyon gibi büyük araçlar girebilir.
İki yana ve ya tek tarafa katlanarak açılan kapılar 3500 TL – 8500 TL Katlanarak açılma özelliği Açılıp kapanmalarda fazla yer kaplamaz.

Garaj kapı motoru

Garaj kapıları elektronik olduklarında ağırlığını çekecek kadar bir motora ihtiyaç duyarlar. Daha rahat açılıp kapanması için kapının kendisine uygun bir motor seçilmelidir. Genellikle motorlar kg bazında satılırlar. Motorların üzerinde kaç kg ağırlığa dayanabileceği yazmaktadır. Kullanıcı ona göre tercihini yapmalıdır. Eğer motor kapının ağırlığına göre az çeker ise zamanla motorunuz kullanılmayacak bir hal alacak ve oldukça yavaş işleyerek can sıkmaya devam edecek.

FİRMA MODEL FİYAT NEDEN İYİDİR?
Wingo 3524 Kit 2.044 TL 3,5 metre kanat genişliğine kadar kanatlı kapılarda kullanılır.
Thor 1500 Kit 1.734 TL Yavaş başla yavaş dur özelliği vardır ve maksimum 7 metre Yana Kayar kapılarda kullanılabilmektedir.
Robus 600 Kit 1.679 TL Ayarlanabilir 6 kademeli hıza sahiptir ve yoğun kullanımlara uygundur.
WIL4 Wil 4/A KIT2 2.848 TL 3,5 – 5 saniye gibi kısa sürede açılır beklemeye gerek kalmaz.

Tamiri nasıl yapılır?

Otomatik kapı garajları yüksek teknoloji ile çalıştıkları için arızaları da büyük sorunlar yaratabilmektedir.

Özellikle elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgelerde arızalar oldukça fazlalaşıyor. Motorun çalışırken birden durması ayarının bozulmasına neden olabiliyor.

Kapının donup kaldığı ve kumandanın işlemediği durumlarda motora reset atmak yeterli olabilir. İlk olarak denenmesi gereken budur.

Özellikle fotoselli kapılarda yaşanan en büyük arıza kapıya yaklaşan insanları algılayamamasıdır. Bu da iş yeri ise sinir bozucu bir durum halini alabilir. Bunun için servisi aramadan önce yine motorun reset düğmesinden deneme yapabilirsiniz. Eğer bir etkisi olmaz ise servis aranabilir.

En çok düşülen hatalardan biri de motoru çalıştırmak için kullanılan kumandaların pilinin bitmesi. Bu kumandaların pille çalıştığını bilmeyen bir kişi hemen servisi arayabiliyor. Kumanda pilinin değiştirmeyi denemekte bir yöntem olabilir.

Yetki belgesi olan kişilerden yardım almak kişinin yararına olacaktır. Diğer türlü kapının işleyişini bilmeyen biri olarak daha fazla zarar verebilir.

Eğer reel kodlu yani her giriş çıkışta şifre veren bir kumanda kullanılıyor ise, kodların karışması durumunda cihazı takan kişiden yardım alınması gerekir. Yoksa reel kodun bir anlamı kalmaz.

Otomatik kapı motorlarının senelik bakımları vardır. Bu bakımın zamanı geçmeden yapılması gerekmektedir. Bunu eğer anlıyor iseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Motorun içini açıp ne durumda olduğuna bakabilirsiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle