Camiler için kullanılacak olan kapı modelleri kesinlikle genel olarak var olan tasarıma uygun olmalıdır. Çoğunlukla ahşap el oyması modeller tercih edilir.

Cami Kapı Modelleri

Cami kapıları el işçilikleri, ahşap modeller ve farklı tasarımların meydana getirilmesi ile imal edilmektedir. Bu tarz kapıların modelleri arasında özellikle kare kündekari, göbekli kündekari, ahşap ve oyma yazılı olan modeller bulunur. Farklı çizgilere sahip geometrik desenler fazlasıyla camilerin kapılarında kullanılır. Altıgen, dikdörtgen ve kare sık şekilde tercih edilir. Bunlarında dışında ahşap işçilik tasarımlarıyla birleştirilen tasarımlar tamamen camilerin genel görüntüsüne uyan çizgilere sahiptir. Osmanlı’dan kalma işleme ve motifler sık şekilde kullanılır. Ayrıca oyma sanatı ile yapılan kapılara rastlamak mümkündür. Eski çizgilerin modern tasarımlar ile birleştirilmesi sayesinde eşsiz bir sanata sahip eserler meydan gelmektedir. Cami kapı modelleri üzerinde var olan motiflerin hemen hemen hepsi bir anlam ifade eder. Bu motifler Osmanlı zamanından ve daha eski dönemlerden gelmektedir. Özellikle eski dönemler ile Selçuklu dönemlerinde tasarlananlar arasında farklar direk olarak göze çarpar. Bundan dolayı camilerin iç tasarımlarıyla kapılarında uyumlu halde olması çok önemlidir. Artık camilerin genel tasarımları dikkate alınarak kapı yapan kişiler tarafından imalat yapılır. Cami kapılarının fiyatları aralarında oldukça büyük farklılıklar vardır. Özellikle el oyması ile normal kapılar arasında olan farklılıklar hem dekoratif hem de fiyat anlamında bulunur.

Kündekari Kapı Modelleri

Kündekari kapı modelleri de sık şekilde kullanılır. Bu tasarımlar diğerlerinden farklı çizgilere sahiptir. Çoğunlukla geometrik desenlerin kullanıldığı bu modellerde dekoratif görsellik her daim ön plandadır. Zaten desenler kündekarı sanatını her daim ön plana çıkartır. Bu tasarım ile imal edilen kapılarda kesinlikle çivi kullanımı yapılmaz. Tasarımların hepsi birbirine geçmeli şekilde oluşturulur. Bu sanat eski dönemlerde hükümdarlar tarafından da camilerde kullanılması istenen bir sanat türüdür. Hatta o dönemlerde birçok sarayda da gözlemlemek mümkündür.

Kündekari sanatı ustaları tarafından tasarlanan kapılar halen camilerde kullanılır. Bu tarz tasarımlara sahip olan kapıların genel anlamda maliyetleri diğerlerine göre daha yüksek olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmez.

Ahşap Modeller

Ahşap cami kapı modelleri özel el işçilikleri ile hazırlanır. Bundan dolayı tasarım yapan firmalar uzun süre garanti verir. El işçiliği olan kapı modellerinin ustaları tek tek ve santim santim tasarım yapar. Bu sayede farklı desen ve çizgiler ortaya çıkar. Cami inşaatını uygun olan ahşap işçilik ile hazırlanan modellerin hepsi uyum sağlayacak kadar göz alıcıdır. En kaliteli ahşap, en kaliteli işçilik ve en doğru dayanıklılık bu modellerde kullanılır. Zaten ahşap modeller camiler için en uygun olan dekorasyon ürünleridir. Ahşap modellerin içinde yer alan iki kanatlı olan kapılar ahşap ustalarının ellerinden özen içinde çıkar. Oyma sanatı, dekoratif çizgiler, kakma tasarım çizgileri ve desenlerin kullanımın hepsi konusunda uzman olmuş kişiler tarafından hazırlandığı için oldukça mükemmel bir görüntüye sahiptir.

Fiyatları

Ülkemizde bulunan camiler hepimiz için kutsal olan mabet yerleridir. Dinin yaşanması ve namazların huzurlu şekilde kılınması adına kapılarını bizlere açar. Bu mekanlar zaman içinde modern çizgilerin ve teknolojinin kullanıldığı yerlerde olmaya başlamıştır. Cami kapıları tasarımları ile uğraşan mimarlar camilerin iç tasarımları ile şok yaratmanın yanında daha içeriye girmeden göz kamaştıran bir kapı ile aklımızı almayı başarmaktadır. Çoğu zaman ahşap olan kapıların modelleri farklı maddelerin kullanımları ile de üretilebilmektedir. Bundan dolayı fiyat açısından da farklılıklar hemen karşımıza çıkar. El oyması sanatı ile hazırlanan bir kapı ile makineden çıkan bir kapının fiyatı kesinlikle aynı değildir. El oyması kapı her daim oldukça yüksek meblağlara satılır. Özellikle CNC tekniği yardımı ile üretilmekte olan kapılar el oyması olanlarına göre daha az düzeyde bir maliyete sahiptir. El oyması ile hazırlanan işçilik inceliklerini kesinlikle CNC tekniğiyle hazırlanan kapıda görmek mümkün değildir. Zaten incelendiğinde ve kapının detaylarına inildiğinde kalite ile görsel anlamda farklılıklar hemen anlaşılır. Camiye kapı yaptırmak isteyen ya da bağışta bulunmak isteyen kişiler camilerin genel dekorasyonu ile uyun sağlaması adına ahşap el oyması tercih etmesi daha doğru olur. Bu tarz tasarımlar dayanıklıdır ve görsel anlamda daha güzeldir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle