Tarihin gelişim sürecinden beri var olmuş tokmaklar kapıların en önemli aksesuarlarıdır. Kapıların dış yüzeyine monte edilen bu ürünler çalınması ile beraber birinin geldiğini anlamaktayız. Zillerin olmadığı zaman bu ürünler kullanılmaktadır.

Eski Kapı Tokmakları

Kapı tokmağı Eski model

Eski model

Eskiden evlerde bulunmayan ziller nedeniyle kapı tokmakları tercih edilmektedir. Bu ürünler zaman içerisinde oldukça gelişmiş ve yaygın bir kullanıma sahip olmuştur. Eski tarihten beri kullanılan bu ürünler farklı medeniyetlerde ve farklı ülkelerde farklı tasarımlar ile karşımıza çıkmaktadır. Eskiden tapılar ay ve güneş sembollü tokmak yapılarını görmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra ilk Türk kavimlerinde genel olarak kurt, aslan, kartal ve at figürleri kullanılmıştır. Zaman içerisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu ürünlere eski evlerde daha antika olarak rastlamak mümkündür.

Osmanlı devletinde ise kendine has olarak özel tokmaklar kullanılmıştır. Güçlü ses çıkarma özelliğine sahip bu yapılarda geniş bir top şeklinde figür bulunmaktadır. Ayrıca farklı ülkelerde o ülkenin geleneklerini yansıtan yapılarda sık sık karşımıza çıkar. Ülkemiz içerisinde yer alan turistik bölgelerde ki eski camiiler de kervansaraylarda ve eski binalarda bu yapılar hala korunmaktadır.

Kapı tokmağıTarihi eser sayılan bu ürünleri değiştirmek yasaktır. Kemaliye adı verilen ürünler çiçek ve yaprak figürleri ile meydana gelmektedir. Bu çiçekler vazolu ve ya vazo olmadan resmedilmişlerdir. Bir başka tarihi yapı ise Safranbolu tokmaklarıdır. Bu ürünler genelde oymalı aynanın ortasına bağlanmış bir halkadan elde edilir. Nazara karşı koruduğuna inanılan üst üste konmuş iki eşkenar üçgenin oluşturduğu alt kolla yıldız motifi ile süslenmişlerdir.

Bu işaret Sultan Süleyman’ın mührüdür. Gayet şık ve güzel bir tasarıma sahiptir.   Eski tarihi yapıları gezdiğimiz zaman karşılaştığımız bu yapılar göze hitap etmektedir. Kullanımı gayet basit ve kolay olan bu yapılar günümüzde çok fazla kullanılmaktadır.

Kapı Tokmak Çeşitleri

Kapı tokmağı

Kapı tokmağı

Zamanın ilerlemesi ile elde edilen farklı işlemler sonucunda yeni tokmaklar üretilmeye başlanmıştır. Eskilere nazaran daha süslü ve şık görünüme sahip bu ürünler her zevke ve her tarza göre farklı şekillerde üretilmişlerdir. Özellikle çelik kapıların üzerinde tercih edilen bu ürünlerin kapı ile renk ve tasarım uyumu olması gerekmektedir.

Eski zamanlarda bulunan tokmaklar yerlerini daha modern ve şık aksesuarlar ile süslü ürünlere bırakmıştır. Hatta bizim ülkemizde değil tüm Dünya’da yaygın olarak kullanılan bu ürünler kullanılan toplumlara göre farklılık göstermektedir. Ses yayma özelliğine sahip bu ürünler sayesinde bir eve ya da mekana gelişimizi haber ederiz. Bu ürünler üzerlerine monte edilen kapıların olmazsa olmasıdır.

Bu nedenle gayet şık ve zarif durması gerekmektedir. Geniş bir alana ses dağıtıcı özelliği olan bu yapılar sesi evin içerisine bölerek göndermektedir. Yani dışardan vurulan ses emilerek içeri öyle yansımaktadır. Böylece ev içerisinde oluşacak fazla gürültü kirliliği de önlenmektedir. Son zamanlarda geliştirilen camlı versiyonları oldukça dikkat çekicidir.

Camın sesin hızlı iletme özelliğinden faydalanan bu yapılar sayesinde sesin ulaşımı daha hızlı olmaktadır. Her ülkenin kendine has ürünleri bulunmaktadır. İsteyen ve dileyen herkes kendine özel ürün tasarlama imkanına sahiptir. Bunun yanı sıra hazır tasarlanmış ve süslenmiş gayet güzel bir görünüme sahip eski ve yeni yapılar bulunmaktadır.

Fiyatları

Kapı tokmağıBu ürünlerin fiyatları figürlere ve tasarımlara göre değişmektedir. Artık isterseniz kendi resminizi ya da sevdiğiniz bir kişinin resmini bile tokmak olarak yaptırabilirsiniz. Ayrıca dikkat çeken ürünleri kendiniz tasarlayabilirsiniz. Oldukça geniş kullanıma sahip bu ürünler çeşitli figürler ve taşlar ile süslenmektedir. Bu taşların ve figürlerin değerine göre bu ürünlerin fiyatları belirlenir. Ayrıca eskiden kullanılan yapılar antika değerindedir. Bu neden diğerlerinden biraz daha pahalıdır.

Bulunması zor olan eski ürünler çoğu antika sever için bulunmaz nimettir. En çok tercih edilen modeller arasında eski Osmanlı tokmakları gelir. Bunlar eski zamanlardan beri üretilmekte ve şu anda üzerlerinde bir takım değişiklikler yapılır yeni modelleri piyasaya sürülmektedir.

Bunların yanı sıra eski zamanda kullanılan ürünlerin aynı yapılış tarzını benimsemiş ve üzerinde değişiklik yapmadan da piyasada bulunmaktadır. Genel itibari çok yaygın kullanıma sahip bu yapıları eski ve yeni olmak üzere birçok çeşidini kendi zevkimize ve tarzımıza göre satın alabiliriz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle