Kapı sinekliği kullanımları özellikle yaz aylarında oldukça yaygındır. Kapı sinekliği üretimleri için çerçeve malzemeleri ve ince örgü teller kullanılır.

Kapı sinekliklerinin kullanışlılığı kpı sinekliği

İnce örgü tellerin kapı sinekliği olarak kullanılmasının amacı tel örgülerden içeriye sinek girmemesi ve hava girmesi amacı ile ilgilidir. Kapı sineklikleri için kullanılan çerçevelere kapı sinekliğinde kullanılacak olan örgü tel monte edilir ve işler bu şekilde ilerletilir.

Kapı sinekliği modelleri olarak karşımıza pek çok model çıkmaktadır ve bu modellerin çıkış nedenleri de kapı sinekliği yapımında kullanılan malzemeler ve kapılara kapı sinekliklerinin monte ediliş şekillerinden kaynaklanmaktadır. Kapı sineklikleri kapılara oldukça farklı durumlarda ve kullanım amaçlarına göre değişik şekillerde yapılabilmektedir.

Kapı siğnekliği modelleri kapılara monte edildikten sonra bazı modellerde normal kanat olarak açılabilir bazı modeller de ise çıkarılabilir ya da tamamen sabit olarak KALABİLİR. Balkon kapılarında kullanılan kapı sinekliklerinde genel olarak kanat olarak açılabilen kapı sineklikleri tercih edilmektedir.

Kapı sineklikleri eğer açılabilir bir sistem olarak tasarlanmış ise bu kapı sinekliği modellerinde menteşeler kullanılır.

Modellerikapı sineliği 3

Kapı sinekliği modelleri kullanım amaçlarına ve kullanım yerlerine göre çeşitli türlere ayrılmaktadır.

Mıknatıslı Kapı Sinekliği

Mıknatıslı kapı sineklikleri oldukça sık tercih edilen kapı sinekliği modellerinden bir tanesidir. Mıknatıslı kapı sinekliği modelleri çok yaygın olarak kullanılan kapılarda çok tercih edildiği gibi çadır gibi kullanım alanlarında da sık bir şekilde tercih edilirler.

Mıknatıslı kapı sinekliği iki parçadan oluşur. Bu kapı sinekliğini perde sistemleri gibi düşünebiliriz ve iki farklı parça perde arasına yerleştirilmiş şerit mıknatısın var olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sistemlerin kullanımları oldukça kolaydır. Kapılara yapışkan alanlar ile uygulama alanına mıknatıslı kapı sinekliği kolayca yapıştırılır ve kullanımına başlanır. Mıknatıslı kapı sinekliği istenilen zamanlarda kolayca yerlerinden sökülürler.

Sabit Kapı Sineklikleri

Sabit kapı sineklikleri kullanım alanlarına doğrudan monte edilir ve sezon boyunca oralarda olduğu gibi kullanılır. Sabit kapı sineklikleri uygulama yerleri genel olarak fazla kullanılmayan kapılar olmaktadır. Çünkü sabit kapı sineklikleri kullanıldığı alanlarda çivi ya da vidalar ile sabitlenmiş vaziyette kalmaktadırlar.

O yüzden kullanım alanları fazla giriş çıkış olmayan alanlar olmalıdır.

Sabit kapı sineklikleri de diğer kapı sineklikleri ile aynı görevi yaparlar ve kullanım yerlerinde farklı malzemelerden üretilebilirler.

Sabit kapı sineklikleri kullanım alanlarına göre ahşap ya da PVC malzemesinden kolayca yapılabilir.

Taşınabilir Kapı Sineklikleri

Taşınabilir kapı sineklikleri evlerin içerisinde bir yerden başka bir yere kolayca taşınabilen kapı sineklikleridir ve çok fazla ter kaplamazlar.

Taşınabilir kapı sineklikleri kolayca kullanım alanlarına taşınırlar ve tek parça halinde her kapıya takılabilirler. Taşınabilir kapı sineklik sistemleri hafif malzemelerden ve ahşap ya da plastik kaynaklı malzemelerden olabileceği gibi metal malzemelerden de olabilir.

Taşınabilir kapı sistemlerinin kullanımları ile evlerinizin içerisinde bulunan kapılarda sineklerden korunabilirsiniz. Taşınabilir kapı sistemleri için kapılara ve sineklik üzerine geçmeli menteşeler eklenebilir ve bu da size kolay kullanımlar sağlar.

Akordiyon Kapı Sineklikleri:

Akordiyon kapı sineklikleri kullanım açısından oldukça şık görünümler sunarlar ve halk arasında pileli sineklik olarak da adlandırılırlar. Akordiyon sineklikler kullanım açısından oldukça kolaydır ve kullanılan alanlarda estetik görünümler sunmaktadırlar.

Akordiyon kapı sineklik sistemleri istenilen boyutlarda ve gerekirse tek parça gerekirse de çift parça olarak üretilebilirler. Akordiyon kapı sinekliklerinin kendi üzerlerine katlanabiliyor olması da uygulama alanlarında görünmez olarak imal edilmesini sağlar ve yerden tasarruf ettirirler.

Akordiyon kapı sistemleri ile yaz mevsiminde sineklerden maksimum koruma sağlarsınız. Akordiyon kapı sistemleri diğer kapı sinekliği sistemlerinden daha fazla tercih edilen kapı sinekliği modeli olmuştur.

Sineklik yapımıkapı sinekliği 1

  1. Yaz mevsiminde çok fazla tercih edilen araçlardan bir tanesi de kapı sinekliğidir. Kapı sinekliği yapımını şu şekilde anlatabiliriz; öncelikle ev kapılarınızın ölçüsü alındıktan sonra PVC doğrama ya da ahşap doğrama malzeme üreten bir firmaya gidilerek ihtiyacınız olan iki kısa iki uzun doğrama satın alınır.
  2. Daha sonra kullanılacak olan telin tedariği yapılır. Kullanılacak olan telin oldukça sık ve sağlam olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kapı sinekliğinizi hareketli olan bir düzenek olarak yapmak istiyorsanız kapı menteşesi almayı da unutmayınız.
  3. Ardından almış olduğunuz doğramaları dikdörtgen kapı şeklinde bir birine monte ediniz. Almış olduğunuz teli de bu dikdörtgen kasaya çakarak monte ediniz. Kapı sinekliğiniz hazır.
  4. Eğer mıknatıslı bir kapı sinekliği modeli yapmak istiyorsanız; mıknatıslı kapı sinekliği satın aldığınız paket içerisinde iki parça tül panelden oluşur. Bu tüllerin boy kısmında tek tarafta belirli aralıklar ile mıknatıslar yerleştirilmiştir.
  5. Her iki tül panel içinde geriye kalan üç kenar için gene kutunun içinde çıkan raptiyeler ve iki yönlü yapışkanlar vardır, bunları kullanarak uygulama yapacağınız kapının üst orta noktasını alıp iki panelinde mıknatıslı kısımlarını bu orta çizgiye getirecek şekilde tülünüzü kapıya yapıştırın.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle