Özellikle kış aylarında kapı eşiğinden rüzgar girmemesi ve içerinin soğumaması için kapı altından soğuğun girmesini önlemek amacıyla yapılacak rüzgar önleyici yapımı.

Kapı Altı Rüzgar Önleyici


Kapı Altı Rüzgar Engelleyici

Kapı altında bulunan boşlukların kış mevsiminde rüzgar ve soğuk girmesine neden olacaktır. Kapının altına yapılacak olan rüzgar önleyici sayesinde rüzgarın geçmeyecek olduğundan soğuk içeriye girmeyecektir. Var olan boşluk sebebiyle oda içerisinde ciddi olarak bir ısının kaybı yaşanacaktır. Kapının altında bir miktar boşluk bulunması durumunda ısınmak için daha fazla sobanın yakılması nedeniyle insanların maddi olarak zarar görmesine neden olacak ve içeri bir türlü ısınmayacaktır. Aynı zamanda da oluşan boşluk nedeniyle sadece ısı kaybı olmayacaktır. Bu sayede de %15 civarında bir yakıt tasarrufu oluşmasını sağlayacaktır. Rüzgar önleyici yapılması aynı zamanda şu durumlarda da etkili olacaktır:

 • Tozun girmesini önlemek;
 • Mutfaktan gelen kokuların önüne geçmek;
 • Haşerelerin girmesini engellemek.

Evde bulunan malzemelerle biraz yaratıcılığınızı kullanarak kendi kapının altlığını da yapabilirsiniz. Ayrıca satılan ve özel üretilen süngerlerde satın alınarak yapılmaktadır. Süngerlerin alt kısmında yapışkan olması nedeniyle kolaylıkla yapıştırılabilir. Fiyatları şu şekilde olmaktadır:

Özelliği Fiyatı
Çift taraflı kapı süngeri 25 – 35 TL
Yapışkanlı kapı süngeri 5 – 15 TL
Kalın kapı süngeri 12 – 20 TL
Renkli kapı süngeri 18 – 30 TL

Satın aldığınız özel üretilen süngerlerin kullanımı oldukça basit olmaktadır. Farklı boyutlarda ve farklı renklerde olduğu için ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz.

Uzun bir sünger almanız durumunda, bir makas yardımıyla keserek, altında bulunan yapışkanın azalmasını engellemek için var olan kağıt çıkartıldıktan sonra ihtiyaç olan bölüme dikkatli bir şekilde yapıştırılmalıdır.

Bazı kapılarda oluşan boşlukların kapının açılıp ve kapanmasına engel olmaktadır. Bu nedenle de tercih edilecek olan satın alacağınız kapı süngerinin boyutunun özel olarak seçilmesi gerekiyor. Ayrıca da sünger yapıştırılırken açıp kapanmayı engellememesi için sadece boşluk kısmının kapatılması önemli olmaktadır. Kapı altına konulması durumunda soğuk havanın içeriye girmeyecek olduğundan odanın soğumasını da ciddi oranda engelleyecektir.

Evde Kapı Altı Rüzgar Önleyici Yapımı

Sade süngerin görüntüsünden hoşlanmayan insanların evlerinde farklı desenlerle yapacakları ve eşik altında kullanacakları rüzgar önleyicinin farklı figürlerle yapılmaktadır. Evde bulunan malzemeler kullanılarak isteğe göre farklı şekillerde yapılabilir. Burada vermiş olduğumuz malzemelerle değişik şekillerde eşik altı yapabilirsiniz. Bu sayede de daha güzel bir görünümü olacağından dekor olarak kullanabilirsiniz.

Çoraptan Kapı Altlığı Yapımı

 • 1 tane uzun çorap;
 • 2 tane göz;
 • Sünger;
 • Keçe.

Yaratıcılığınızı kullanarak farklı hayvan ya da değişik şekillerde rüzgarın girmesi için koruyucu yapabilirsiniz. Burada önlemek amacıyla köpek ve yılan tarifi vereceğiz. Köpek şeklinde önleyicinin yapılabilmesi için kahverengi renkte uzun bir çoraba ihtiyacınız olacaktır. Çorabın içerisine ilk olarak sünger koymalısınız. Boşlukların olmamasına dikkat edilmelidir. Süngerin çoraptan çıkmaması için ağız kısmı bağlanmalıdır. Yalnız köpek şekli verebilmek için kuyruk olabilmesi için bir miktar uzun bırakılmalıdır. Daha sonrasında ise satın aldığınız gözler iki yana yapıştırılmalıdır. Kahverengi tonlarda olan keçenin köpek kulağına benzer şekilde kesilerek çoraba dikilmelidir. Pembe tonlarda yuvarlak şekilde kesilecek burun da kesilerek yapıştırılmalıdır. Kapının alt kısmına konularak rüzgarın içeriye girmesi önlenmektedir.

Keçeden Kapı Altlığı Yapımı

 • İstenilen farklı renklerde keçe;
 • İğne;
 • İplik;
 • Talaş.

İlk olarak soğuk havanın girdiği kapının boşluğunun ne kadar büyüklükte olduğunu ölçmek gerekmektedir. Daha sonrasında ise ölçü sonucunda keçe kesilmelidir. Keçenin silindir şeklinde kenarlarının dikkatli bir şekilde dikilmelidir. Odanıza biraz daha farklı bir hava katması için keçenin üzerine farklı renklerde kestiğiniz kumaş parçaları dikilmelidir. Yaratıcılığınıza göre çiçek modelleri, hayvan figürleri de yapılabilir. Silindir şeklinde diktiğiniz ve hazırladığınız kumaşın içerisine ihtiyaca göre talaş konulmalı ve talaşın dökülmemesi için çok dikkatli bir şekilde dikilmelidir. Daha sonradan ise kapının altına yerleştirilerek soğuk havanın içeriye girmesi engellenmiş olacaktır.

Kalpli Kapı Altlığı Yapımı

 • Eski bir kot;
 • Farklı renklerde kumaş;
 • İplik;
 • İğne;
 • Elyaf.

Soğuk hava, toz ya da haşerelerin önlenebilmesi için eski bir kot işe yarayacaktır. Kapının uzunluğu ölçülmesinin ardından uygun boyutta kesilmelidir. Değişik renklerde kumaşın kalp şeklinde kesilmelidir. Kotun bir bölümüne sıra halinde diktikten sonra kotun ikiye katlanarak ucundan dikkatli olarak diktikten sonra açıkta kalan bir kısmını da dikmelisiniz. Açıkta kalan kısımdan elyaf doldurulmalı ve dikiniz. Ölçüsünü aldığınız kapının boşluğunu kapatmak için konulmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle