Amerikan panel kapılar günümüzde oldukça sık kullanılan kapı çeşitleridir. Ucuz, hafif ve dayanıklı olması bu kapıların tercih edilmesinin en büyük nedeni.

Amerikan Kapı Kolu Çeşitleri

Amerikan Kapı Kolu

Amerikan Kapı Kolu

Amerikan panel kapıların içindeki petek dolgu, kapıya mukavemet sağlar ve kapı üzerindeki gerilmelere karşılık verir. Bu petek dolgu dış paneller ile kapatılır ve kapının görünümü oluşur. Bu paneller HDF panel olarak da adlandırılmakta. Paneller farklı desenlerde, renklerde olabilir.

Eskitme teknikleri de kullanılabilen bu panellerin desenini ve rengini belirleyebilmeniz de mümkün olabiliyor. Birçok farklı desene sahip bu kapılarda birçok kalite sınıfı bulunmakta. Bütçenize göre siz de değişik tasarımlar deneyebilirsiniz.

Amerikan kapıların dışında bir çerçeve bulunmaktadır. Kapı kalitesine göre bu çerçeve kalitesi değişebilir ve ses, ısı, nem ve hatta ışık yalıtımında önemli işlev görebilir.

Kapı denince aklımıza gelen en önemli şeylerden biri de kapı koludur. Kapı kolu, kapı hakkında bir belirtici olarak görülebilir. Kapı kolunun şekline göre tüm kapının görünümü, bıraktığı izlenim bile değişebilmektedir. Amerikan kapılar için birçok kapı kolu bulmak mümkündür.

Panel dizaynında olduğu gibi Amerikan kapılarda birçok kapı kolu seçeneği bulunmaktadır. Tercihinize göre kapı kolları seçebilirsiniz. Genel olarak Amerikan kapı kolları topuz şeklinde bulmaktadır.

Amerikan Kapı Kolu

Amerikan Kapı Kolu

Bunun dışında tokmak şekilli ve külah şekle sahip kapı kolları da bulunmaktadır. Bu tipteki kapı kolları normal kapı kollarından farklı bir kilitleme sistemine sahiptir. Bu kollar genelde içerden üzerindeki düğmeye basılarak kilitlenir ve kilitlendikten sonra anahtara gerek olmaksızın iç taraftan açılabilir.

Amerikan Kapı Kolu

Amerikan Kapı Kolu

Kilitli pozisyondaki topuz kapı kolu dışarıdan çevrilmeye müsait değildir ve dışarıdan anahtar ile açılabilir. Tüm kilit sisteminin normal kapı kilitlerine göre daha küçük yer kaplaması ve montajının kolay olması bu kapı kollarının tercih edilme sebeplerindendir.

Ayrıca içerden kilitleme için anahtar gerekmemesi bu kapı kollarını daha tercih edilebilir kılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bu kapı kolları otellerde, banyo ve tuvaletlerde oldukça fazla tercih edilmektedir.

Günümüzde ise birçok iş yerinde ve evde bu kapı kollarıyla karşılaşabilmekteyiz. Bu kapı kollarının kavraması kolay oluşu, birçok madeni renge ve değişik boyutlara sahip olması kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin diğer nedenlerindendir. Ayrıca kolay montajlı kapı kulpları da kapı kurulumunu kolaylaştırmaktadır.

Montaj İşlemi

Amerikan kapı kollarının montajı oldukça kolaydır. Siz de bir çilingire veya bir ustaya gerek kalmadan kolaylıkla montaj işlemini yapabilirsiniz. Öncelikle kapı ve çerçeve üzerinde gerekli boşluklar ve delikler belirtilen değerlerde açılır.

Sonrasında kapı kolunun topuzu alınır. Sökülmesi gereken topuz düğmeli taraftaki topuzdur. Topuz altındaki küçük delik için gerekli alet kullanarak pime basılır ve topuz alınır. Sökülen topuzun rozeti de alınır.

Amerikan Kapı Kolu

Amerikan Kapı Kolu

Dil mekanizmasının topuz kolu üzerinde olmaması gerekmektedir. Topuz kolu üzerinden dil mekanizması ayrıldıktan sonra topuz kolu kapı üzerinde açılmış olan yere yerleştirilir. Dil mekanizması da kapının kenarındaki açılmış boşluktan sokulur ve kapının içinden kapı kolunun üzerindeki dil yatağına oturtulur.

Dil yatağı ve dil mekanizmasının uyumu vidalamadan önce kontrol edilebilir. Kontrol edildikten sonra çıkarılmış olan rozet takılır. Rozet takıldıktan sonra topuz da yerine takılır. En son olarak dil aynası kapıya vidalanır ve montaj işlemi tamamlanabilir.

Birçok Amerikan kapı topuzun da montaj işlemi benzer olsa da topuzun markasına göre ufak değişiklikler olabilir. Siz de zevkinize uygun, şık ve parlak görünümlü bu kapı kollarından birçok yerde bulabilir ve montajını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle