Evinizde yapabileceğiniz süsler arasında bulunan kapı çelengi için bu yazımızda sizlere nasıl yapılabileceğine dair bilgilerimizi aktarıyor olacağız. Bu bilgilerle birlikte sizlerde evinizde rahatlıkla kapı çelengi yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden de rahatlıkla tariflerini ve modellerini görebileceğiniz bu süslemeler daha çok Noel süsü olarak adlandırılıyor. Hobilerinizi de kullanarak tasarlayabileceğiniz en güzel kapı çelenklerini ister armağan ediniz, isterseniz de kendi evinizde kullanabilirsiniz. Birbirinden güzel malzemeler ile birlikte tasarlayabileceğiniz bu ürünlere farklı renklerde motif ve desenler de ekleyebilirsiniz.

Yapılışı

Kapı çelengi yapmaya başlamadan önce ilk olarak yuvarlak bir çember çeklinde kapı simidi oluşturmanız gerekiyor.

Hazırladığınız bu kapı süsü simidini sünger, kuru dal, plastik tabak çevresi ya da karton mukavva ile birlikte kullanabilirsiniz.

Kapı simidini hazırladıktan sonra ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamaya sıra gelecektir. Bu malzemeler; yeni yıl süsleri, renkli yün ipler ve keçeden yapılmış bir takım süsler olabilir.

Alçı yardımıyla yapılan küçük biblolar ve keçe ile yapılan renkli güller ise süslenmiş kapı çelengi modellerini ayrıca internet üzerinden takip edebilirsiniz. Noel ağacı topları ile yapılmış olan bu ürünler sizlere ilk tavsiyemiz olacaktır.

Karton mukavvayı halka şeklinde kesilen karton kapı çelenginin simidi ile oluşturulan kapı çelenkleri de çok güzel bir hava katacaktır. Ayrıca renkli örgü iplerini de simidin çevresine sararak daha güzel bir görüntü çıkarabilirsiniz.

Bu çelenkleri dilerseniz daha ince olarak da tercih edebilirsiniz. Mor renk kâğıtlar kullanabilir ve çevresine kuru dal ekleyerek daha otantik bir ürün hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz beyaz kâğıtlar kullanarak kar taneleri de serpiştirebilirsiniz.

El Yapımı

Renkli kâğıtları koni biçiminde katlayıp yapıştırarak çok güzel minik ağaç figürleri tasarlayarak işe başlayabilirsiniz. Bu kâğıtların arasından bir ip geçirerek ister bir duvara asın, isterseniz de kapı çelenginde kullanın.

kapı çelengi nasıl yapılır

Kar tanesi yapmanız da gerekecek. A4 kâğıtlar yardımıyla çok güzel kar tanesi figürleri oluşturabilirsiniz. Kâğıtlarınızı üçgen şeklinde katlayıp ortaya çıkaracağınız bu güzel motifleri kapı çelenginize yapıştırın.

kapı çelengi nasıl yapılır

Tahta mandallar yardımıyla üzerine dökeceğiniz yapıştırıcılardan yararlanarak küçük figürlerinizi yılbaşı ağaçlarınızda da kullanabilirsiniz. Dilerseniz üzerine sim dökerek daha güzel bir görünüm çıkarabilirsiniz.

kapı çelengi nasıl yapılır

Evinizde el işi kâğıtları ile noel baba figürleri yapabilir, mini ağaç figürleri tasarlayabilir ve beyaz kâğıtlardan kar tanesi yaparak bu ürünleri birleştirdikten sonra kapı çelenginize daha hoş bir görünüm katabilirsiniz.

kapı çelengi nasıl yapılır kapı çelengi nasıl yapılır

Oldukça kolay ve basit yöntemlerle yapılabilecek bu ürünler, el emeğinizle birlikte çok daha güzel bir hâl alacak ve yılbaşı kutlamalarınız için oldukça sevimli bir hava katacak.

kapı çelengi nasıl yapılır1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle