Cam kapı modelleri sağlam ve fonksiyonel yapıya sahip, nemlilik ve yüksek sıcaklığa dayanıklı ve aynı zamanda yıllarca kullanılmasına rağmen estetik özelliklerini kaybetmemesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Cam kapı türleri ve kullanılabilir yerler

Cam kapı türleri ve kullanılabilir yerler

 

Bu güzel ve şık kapılar sadece ev için değil aynı zamanda ofis, spor ve iş merkezleri, mağazalar gibi sosyal tesisler ve binalarda da kullanılmaktadır. Özellikle bu tür kapılar banyo, sauna ve lavabo gibi yerlerde daha uygun olur.

Cam kapıların türleri

Kapı yapımında kullanılan cam ve hırdavatın özellikleri ve modern teknoloji her türlü şekil ve tasarımıyla kapı yapılmasına elverişlidir: sürmeli, çarpma ve maşalı kapıları yapılabilir.

Maşalı cam kapı konstrüksiyonları.

otel, ofis, alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde maşalı cam kapıların kullanılması çok daha mantıklıdır. Bu tür kapıların normal çarpma kapılardan farklılığı ise iki tarafa açılmasıdır. (bak: konut ve toplumsal binalar cam kapı yapılımı).

Önemli. Kapı kanadı yerine geri dönmesini sağlamak için kaliteli kapı otomatiği kullanılması gerekmektedir.

Maşalı cam kapıları kalın, sağlam ve temperlenmiş camdan yapılmakta ve tek veya çift kanatlı olarak yapılabilir.

Çift kanatlı maşalı cam kapı

Çift kanatlı maşalı cam kapı

Çift kanatlı maşalı cam kapı

Çarpma cam kapı modelleri

Bu tür kapılar çok amaçlıdır: giriş kapısı, odalar arası ve hatta duş kapısı olarak yapılabilmektedir.

Mükemmel ses ve ısı izolasyonu ve aynı zamanda yüksek nem ve sıcaklığa dayanıklı olmasından dolayı cam kapıların sauna, banyo gibi yerlerde kullanılmaktadır. Az yer tutması nedeniyle özellikle küçük yerlerde kullanılması uygundur.

Tek kanatlı sürgülü cam kapı

Tek kanatlı sürgülü cam kapı

sürgülü cam kapıları genellikle kapı konstrüksiyonunun üst kısmında yer almakta olan raylara monte edilir (bak. Odalar arası sürme kapıların montajı). Kapıların bu şekilde monte edilmesinin avantajı ise kapı eşiğinin gerekmemesidir.

Çarpma cam kapıları

çarpma cam kapıların kapı kasası çelik, alüminyum veya ahşaptan yapılabilir. Bu sizin istekleriniz ve kapının kullanılacak yerine göre ayarlanmaktadır.

Ahşap kapı kasalı çarpma cam kapısı

Ahşap kapı kasalı çarpma cam kapısı

Cam kapıların menteşeleri çok sağlam yapılması nedeniyle bu tür kapılar defalarca açma-kapanması ve sürekli kullanılmasına rağmen pek çok bakım gerektirmez ve zaman boyunca estetik özelliklerini kaybetmemektedir.

Cam kapıların özel yerlerde kullanılması

Bugün kapılar çok çeşit malzemeden yapılmaktadır. Ancak bunların arasında cam kapıları birçok özelliği nedeniyle ayrı yer almaktadır. Cam kapıları paslanmaz, nemli ortamlarda kullanılabilir, yüksek sıcaklığa dayanıklı, bozulmaz ve çatlamaz. Bu özellikleri sebebiyle cam kapı en pratik ve hatta ekonomik çözümdür.

Aynı zamanda cam kapıların bakımı kolaydır. Bu tür kapılar yıkanabilir ve hiç korkmadan temizlerken deterjan kullanabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri sauna, havuz, banyo gibi standart dışı şartlarda kullanılan alanlarda cam kapıların tercih edilmesinin sebepleridir.

Cam kapıların çok pratik olmasından ziyade bu gibi yerlerde özel tasarın ve modern dizayn yapılmasında bir avantajdır.

Cam kapıların banyoda kullanılması

Banyo ve tuvalet kapısı olarak cam kapıların kullanılması çok mantıklı ve pratik bir çözümdür. Bugün üreticiler tarafından çok çeşit cam kapıların teklifi bulunmaktadır: füme cam, renkli, mat cam, saydamsız yapılabilmektedir. Banyoda bu kapıların kullanılması sizi rahatsız etmez, çok rahat olabilirsiniz.

Banyoda sürmeli cam kapısı

Banyoda sürmeli cam kapısı

Cam kapıların en önemli özelliği ışık geçirmesidir. Be nedenle banyo ve tuvalet için kullanılırken küçük alanı aydınlatır ve daha geniş göstermektedir.

Aynı zamanda cam kapıları banyo ve lavabo modern iç tasarımımda kullanılan malzemelerle mükemmel görünmektedir. Seramik, krom çelik, aynalar, mozaik, parlak yüzeyli mobilya ve sıhhi tesisat – tüm bunlarla çok güzel uymaktadır.

Duşakabin modelleri cam kapı

Özellikle duşakabin için camdan daha pratik ve elverişli çözüm bulmak zordur. Kapı ve bölmeleri için cam yerinde plastik veya sugeçirmez perde kullanabilirsiniz fakat bunlar cam ile kıyaslanmaz: kolayca kırılır, çabuk estetik özelliklerini kaybeder ve sürekli bakım gerektirmektedir.

Duşakabin cam kapısı ise donuklaşmaz, kolayca yıkanır, kolay kolay çizilmez ve kırılmaz. Bununla beraber cam üzerinde dekor ve desen işlenebilmektedir. Banyo için mükemmel ve benzersiz dizayn edebilir ve farklı çözümler bulabilirsiniz.

boyalı vitray duşakabin cam kapıları

boyalı vitray duşakabin cam kapıları

Günümüzde artık hazır duşakabinleri almaktansa özel tasarım ve boyutlara göre farklı malzeme kullanarak dizayn yapılması daha çok tercih edilmektedir. Bizde malzeme olarak camı seçmenizi tavsiye ederiz.

Sadece camdan duş ve lavabo için özel tasarım, sağlıklı ve aynı zamanda mükemmel görünüme sahip çözüm bulabilirsiniz.

Sauna ve banyolarda cam kapıları

Sauna ve banyo gibi yerlerde sıcaklık, yüksek nemlilik, sıcaklık farkı ve buhar genellikle negatif etkiler ve dolayısıyla cam kapıların kullanılması gerekmektedir.

Bu gibi ortamlarda ahşap çabuk bozulur, kerestenin şişmesinden dolayı kapılar zor kapanmaya ve hatta kapanmamaya başlar ve sürekli bakımını gerektirir.

Bilgi: sauna ve banyo için cam kapıları kalın ve temperlenmiş camdan ve kenarlarını dikkatli bir şekilde işlemesi ile yapılmaktadır. Be sebeple cam kapılar sağlam ve güvenlidir.

Saunada cam kapısı

Saunada cam kapısı

Sizin isteğinizi bağlı olarak kapı için kullanılan cam saydam, mat, füme veya duvarların rengine göre boyalı yapılabilir. Aynı şekilde desenli, oymalı vs. yapılabilir.

Cam kapıların düz olmasından dolayı kapıları her iki tarafa acılan ve geçirimsiz olarak yapılması mümkündür. Bu özellikleri kapı yapımında özel silikon veya mıknatıslı sızdırmazlık bandı kullanılması ile uygulanmaktadır. İşte bu sebepten cam kapıları banyo, sauna ve duş için tercih edilmektedir.

Tasarım açısından avantajları

Yukarıda da zikrettiğimiz gibi cam kapı tasarım açısından elverişli ve çok farklı şekillerde dizayn yapılabilmektedir:

  • fotoğraf baskısı. Camın üzerine renkli veya beyaz-siyah resim yapılmasıdır. Bu tür resimler nemlilik, rengin atması ve aşındırıcı ortamlarda dayanıklıdır.
  • Oyma. Cam gravürü farklı şekillerde yapılabilir. Lazer, elmas makineleri, ve özel asitli macun kullanılmaktadır. Ve bazen aerosollü boya kullanılır.
Elmas makine ile oyma

Elmas makine ile oyma

Vitray. Özel boya veya film ile yapılınca daha az maliyetlidir. Gerçek vitray ise pahalı ve özel makineleri ile yapılmasını gerektirir. (bak. Vitraylı odalar arası kapıları)

Vitray renkli kapı

Vitray renkli kapı

  • Dekoratif cam filmi. Camın bu malzeme ile işlenmesi ile birçok sonuca varmak mümkündür: mat camın imitasyonu, desen ve resim yapabilmektedir. Tek renk veya farklı renkler olarak kullanabilirsiniz.
  • Kum püskürtme ile desen. Kum püskürtme makinası ile yapılan bu desen özel ve şık atmosfer yaratmaktadır. İsteğinize bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir.
  • Cam kapıları dekoru açısından sandviç cam çok avantajlıdır. Birkaç kattan oluşan bu camların içinde resimli, füme filmi veya dekoratif kumaş yerleştirerek farklı dizayn yapılabilir. Özellikle iki kat arasında kırılmış camın yerleştirilmesi mükemmel görünmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle